ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահե Հովհաննիսյանի տեղեկացմամբ՝ Կառավարությունն իրավունք ունի հաստատված բյուջեի 3 տոկոսի շրջանակում իրականացնելու վերաբաշխումներ: 2022 թ. իրականացվել են նման վերաբաշխումներ: Կապված օբյեկտիվ հանգամանքների հետ՝ անհրաժեշտություն է առաջանում մինչեւ տարեվերջ կատարել հավելյալ վերաբաշխումներ, որոնք պարունակում են որոշակի ռիսկ՝ հնարավոր է անցնել սահմանված 3 տոկոս սահմանաչափը: Այս հանգամանքը նկատի ունենալով՝ Կառավարությունն առաջարկում է սահմանված 3 տոկոս սահմանաչափը միայն այս տարվա համար սահմանել 5 տոկոս:
««ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը վերսկսվել է ԱԺ արտահերթ նստաշրջանի դեկտեմբերի 16-ի նիստում:
Հարցի կապակցությամբ ելույթ է ունեցել ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը:
Պատգամավորի խոսքով առաջարկվող փոփոխությունը պայմանավորված է օբյեկտիվ իրողություններով եւ դրական ազդակների հետեւանք է: Խնդիրն առաջացել է նաեւ այն պատճառով, որ այս տարվա սեպտեմբերին բարձրացվել են թոշակները: «Եթե չբարձրացվեին կենսաթոշակները, գուցե այս փոփոխության կարիքը չլիներ: Բայց տարին լավ էր, տնտեսական աճի տեմպը բարձր էր, եւ մեզ դա հնարավորություն տվեց սեպտեմբերին թոշակները բարձրացնել, եւ բնականաբար, բյուջետային տողերում էական շեղումներ  առաջացան»,- ասել է Գեւորգ Պապոյանը՝ նշելով, որ մյուս ոլորտներում եւս եղել են այլ հանգամանքներ, որոնց հետ կապված ներքին վերաբաշխումներ են իրականացվել:

По словам заместителя министра финансов В.Ованнисяна, правительство имеет право перераспределять средства в пределах 3% от утвержденного бюджета. В 2022 г. такие перераспределения сделаны. В связи с объективными обстоятельствами возникает необходимость проведения до конца года дополнительных перераспределений, которые содержат определенный риск – возможно превышение установленного 3%-го предела. Правительство, учитывая это, предлагает установить лимит до 5%   лишь на этот год.
16 декабря на заседании внеочередной сессии НС возобновилось обсуждение законопроекта "О внесении дополнения в закон "О Государственном бюджете РА на 2022 г.”.
По вопросу выступил председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Г.Папоян.
По словам депутата, предлагаемое изменение обусловлено объективными реалиями и является результатом позитивных импульсов. Проблема возникла еще и потому, что в сентябре этого года повысили пенсии. “Если бы не повышали пенсии, возможно, это изменение не было бы нужно. Но год был успешный, темпы экономического роста высокими, и это дало нам возможность повысить пенсии в сентябре, и, естественно, в бюджетных строках произошли существенные отклонения", - пояснил Г.Папоян, отметив, что в других сферах также были причины, связанные с внутренними перераспределениями.