ԱԺ  ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը դեկտեմբերի 15-ի արտահերթ նիստում «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 145-րդ հոդվածի համաձայն քննարկել է Կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամի թափուր տեղի համար ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության կողմից ներկայացված Նարեկ Հովհաննեսի Ղազարյանի թեկնածության եւ Ազգային ժողովին այդ պաշտոնում թեկնածու առաջարկելու վերաբերյալ հարցը: Հանձնաժողովի անդամ Արուսյակ Մանավազյանը ներկայացրել է Նարեկ Ղազարյանի կենսագրությունն ու աշխատանքային ուղին:
Նարեկ Ղազարյանը 2022 թ. ապրիլից առայսօր զբաղեցնում է ԿԲ ֆինանսական շուկաների դեպարտամենտի ռիսկերի կառավարման վարչության պետի պաշտոնը: Շնորհակալություն հայտնելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությանն իր թեկնածությունն առաջադրելու համար՝ Նարեկ Ղազարյանը հակիրճ անդրադարձել է համաշխարհային տնտեսության վերջին զարգացումներին, ինչպես նաեւ Կենտրոնական բանկի ռազմավարությամբ նախատեսված այն առանցքային փոփոխություններին, որոնք նախատեսվում է իրականացնել:
Նարեկ Ղազարյանն անդրադարձել է գնաճի զսպման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին՝ նշելով, որ նոյեմբերի դրությամբ Հայաստանում գնաճը կազմել է 8,8 տոկոս, որը տարածաշրջանում ամենացածրն է: «Ցածր է, քանի որ մենք սկսել ենք շուտ զսպել գնաճը՝ 2020 թ. դեկտեմբերից: Այդ ժամանակ գնաճը մեր թիրախից ցածր էր, 2020 թ. դեկտեմբերին մենք առաջին բարձրացումն ենք իրականացրել: Այդ ժամանակ մեր գնաճը, եթե չեմ սխալվում, 3-ի մոտ էր: Երկրորդ կարեւոր գործոնն այն է, որ այն բոլոր երկրներում, որտեղ գնաճը բարձր է, նկատվել է փոխարժեքի էական արժեզրկում»,- ասել է թեկնածուն:
Քվեարկության արդյունքում հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել Նարեկ Ղազարյանի թեկնածությանը:
Հանձնաժողովն ի գիտություն է ընդունել ՀՀ ԱԺ բյուջետային գրասենյակի 2022 թ. երրորդ եռամսյակի կատարած աշխատանքների վերաբերյալ հաշվետվությունը:
Ազգային ժողովն այն հարթակն է, որտեղ կազմակերպվում են քննարկումներ, եւ դրանց արդյունքում իրենց լուծումներն են ստանում բազմաթիվ խնդրահարույց հարցեր. ասել է ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը դեկտեմբերի 15-ին հանձնաժողովի կազմակերպած աշխատանքային քննա...
«Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացումներով առաջարկվում է կարգավորել ԲԴԽ անդամների պաշտոնային դրույքաչափի նկատմամբ սահմանվող հավելավճարներին առնչվող հարցը: Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամների վարձատրության հարցում հավասարություն կ...

At December 15 extraordinary sitting, the NA Standing Committee on Financial and Budgetary Affairs debated the issue nominating the candidacy of Narek Ghazaryan presented by the NA Civil Contract Faction for the vacancy of the Member of the Central Bank Board and proposing as candidate in that position to the National Assembly, in accordance with Article 145 of the constitutional law the Rules of Procedure of the National Assembly. The Committee member Arusyak Manavazyan introduced Narek Ghazaryan’s biography and the work path.
Narek Ghazaryan holds the position of the Head of the Department of the Risk Management of the​Financial Markets Directorate of the Central Bank (CB) from April 2022 until now. Thanking the Civil Contract Faction for nominating his candidacy, Narek Ghazaryan briefly touched upon the recent developments of the world economy, as well as the key changes designed by the CB strategy, which are designed to make. Narek Ghazaryan referred to the steps being undertaken in the restrain inflation, noting by November the inflation in Armenia was 8.8%, which is the lowest in the region. “It is low, as we have begun to restrain inflation early from December 2020. At that time the inflation was low from our target, in December 2020 we have carried out the first increase. Our inflation, if I am not mistaken, was about 3. The second important factor is that in all the countries, where the inflation is high, essential depreciation of currency has been noticed,” the candidate said.
As a result of voting, the Committee endorses Narek Ghazaryan’s candidacy.
The Committee accepted as information the report in the work done by the RA NA Budget Office for the third quarter of 2022.
The National Assembly is the platform, where debates are organized, and as a result of them many problematic issues get their solution: The Chair of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan during the work debate organized by the Committee on December 15.The...
It is proposed to regulate the issue on premiums being set towards the office rate of the Supreme Judicial Council (SJC) with the addenda to the law On Remuneration of the Persons Holding State Positions and State Service Positions. In the remuneration of the SJC members there will be equality irres...