«Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացումներով առաջարկվում է կարգավորել ԲԴԽ անդամների պաշտոնային դրույքաչափի նկատմամբ սահմանվող հավելավճարներին առնչվող հարցը: Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամների վարձատրության հարցում հավասարություն կլինի անկախ այն հանգամանքից՝ վերջինս ընտրված է Դատավորների ընդանուր ժողովի կողմից, թե Ազգային ժողովի:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանը նշել է, որ Դատական օրենսգրքով Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի վարձատրությունը սահմանվում է օրենքով եւ չի կարող պակաս լինել Վճռաբեկ դատարանի դատավորի վարձատրությունից: Սակայն, Դատական օրենսգրքով սահմանված կարգավորումներն արտացոլված չեն օրենքում: Արմենուհի Հարությունյանի խոսքով Վճռաբեկ դատարանի նախագահին, Վճռաբեկ դատարանի պալատի նախագահին օրենքով սահմանված կարգով տրամադրվում է պաշտոնային դրույքաչափի 50 տոկոսի չափով հավելում, ինչը ԲԴԽ նախագահի ու անդամի դեպքում չի գործում:
Առաջին ընթերցումից հետո առաջարկներ չեն եղել:
Հարցը քննարկվել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դեկտեմբերի 15-ի արտահերթ նիստում:
Հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը հստակեցրել է, որ նախագծի նպատակն է ապահովել միեւնույն մարմնում աշխատող սուբյեկտների կարգավիճակային իրավահավասարությունը, ինչպես նաեւ վարձատրության մասով հավասարությունը:
Հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը փոփոխություններ է առաջարկել ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում: Նախատեսվում է միջդատական վարույթի մասով քրեական էլեկտրոնային ինստիտուտի գործողության մեջ դնելու ժամկետը մեկ տարով հետաձգել: Ըստ հեղինակի՝ դա հնարավորություն կտա համակարգի երկարաժամկետ, կոնկրետ քրեական վարույթներով պիլոտային փորձարկման միջոցով վեր հանել եւ շտկել բոլոր հնարավոր թերությունները, լուծել համակարգի անվտանգ շահագործման հարցերը՝ հետագա բացասական հետեւանքներից խուսափելու նպատակով: Նախագծով առաջարկվում է հետաձգել նաեւ հակակոռուպցիոն կոմիտեի ձեւավորման փուլում մինչեւ 2024 թ. հունվարի 1-ն առկա եւ քննվող գործերի հակակոռուպցիոն հավելվածում առկա գործերի քննությունը: Վլադիմիր Վարդանյանը հույս է հայտնել, որ այդ ժամանակահատվածում ամբողջությամբ կվերազինվի Հակակոռուպցիոն կոմիտեն եւ կավարտվեն էլեկտրոնային քրեական վարույթի հետ կապված ապրոբացիայի աշխատանքները:
Կառավարության դրական տեսակետը ներկայացրել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը:
ԱԺ  ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը դեկտեմբերի 15-ի արտահերթ նիստում «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 145-րդ հոդվածի համաձայն քննարկել է Կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամի թափուր տեղի համար ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության կողմից ներկայացված Նա...
Ազգային ժողովն այն հարթակն է, որտեղ կազմակերպվում են քննարկումներ, եւ դրանց արդյունքում իրենց լուծումներն են ստանում բազմաթիվ խնդրահարույց հարցեր. ասել է ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը դեկտեմբերի 15-ին հանձնաժողովի կազմակերպած աշխատանքային քննա...

It is proposed to regulate the issue on premiums being set towards the office rate of the Supreme Judicial Council (SJC) with the addenda to the law On Remuneration of the Persons Holding State Positions and State Service Positions. In the remuneration of the SJC members there will be equality irrespective of the circumstance the latter is elected by the General Assembly of Judges or by the National Assembly.
The RA Deputy Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan noted that by the Judicial Code the remuneration of the SJC member is established by law and cannot be less than the remuneration of the Judge of the Court of Cassation. But the regulations established by the Judicial Code are not reflected in the law. According to Armenuhi Harutyunyan, premium in the amount of 50% of the office rate is provided in the order established by law to the Chairman of the Court of Cassation, the Chairman of the Chamber of the Court of Cassation, which in case of the SJC Chairman, Member is not in force.
After the first reading there were no proposals.
The issue was debated at the extraordinary sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs on December 15.
The Committee Chair Vladimir Vardanyan specified that the goal of the draft to provide the status legal equality of the entities working in the same body, as well as the equality on remuneration.
The Committee Chair Vladimir Vardanyan proposed amendments to the RA Criminal Procedure Code. It is planned to postpone the term of having in action the Criminal Electronic Institute on the inter-judicial proceedings. According to the author, it will give an opportunity to raise the through long-term, pilot experiment of the concrete criminal proceedings and rectify all possible shortcomings, to solve the security operation issues of the system for avoiding the further negative consequences. It is proposed by the draft also to postpone the examination of the cases in the Anti-Corruption Annex of the current and examining cases at the phase of the formation of the Anti-Corruption Committee until January 1, 2024. Vladimir Vardanyan expressed hope that during that period the Anti-Corruption Committee will be completely re-equipped and the work approbation related to the electronic criminal proceedings.
The RA Deputy Minister of Justice Arpine Sargsyan presented the positive viewpoint of the Government.
At December 15 extraordinary sitting, the NA Standing Committee on Financial and Budgetary Affairs debated the issue nominating the candidacy of Narek Ghazaryan presented by the NA Civil Contract Faction for the vacancy of the Member of the Central Bank Board and proposing as candidate in that posit...
The National Assembly is the platform, where debates are organized, and as a result of them many problematic issues get their solution: The Chair of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan during the work debate organized by the Committee on December 15.The...