Արցախում ադրբեջանական սադրանքները շարունակվում են, սա իրենց հերթական փորձն է քաղաքական, ռազմական, հոգեբանական, բարոյական ճնշում գործադրել Արցախի ժողովրդի նկատմամբ, որպեսզի Արցախի ժողովուրդը համակերպվի պարտության հետ. ասել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը դեկտեմբերի 12-ի խորհրդարանական ճեպազրույցներին եւ հավելել` «Կարծում եմ` նրանք արցախցիներին լավ չեն ճանաչում, 30 տարի առաջ պարտությունն իրենց համար դաս չեղավ: Որպեսզի մենք կարողանանք պահել Արցախը, ՀՀ-ն չի կարող կրավորական մոտեցում ցուցաբերել»:
Ըստ Արթուր Խաչատրյանի` մենք չենք կարող մեր հայրենակիցներին թողնել միայնակ Ադրբեջանի դեմ: Նրա հավաստմամբ Հայաստանը ստանձնել է հանձնառություն` հանդես գալ որպես Արցախի անվտանգության երաշխավոր, եւ այդ հանձնառությունը երբեւէ Հայաստանի ուսերի վրայից ոչ մեկը չի վերցրել:
Նշենք, որ ըստ Արցախի տեղեկատվական շտաբի տարածած այսօրվա հաղորդագրության` «Քաղաքացիական հագուստներով մի խումբ ադրբեջանցիներ, կրկին բնապահպանական պատճառաբանությամբ, դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան փակել են Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին»:
Արցախի Կաշենի հանքավայրում տեղի ունեցածի առնչությամբ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորը նշել է. «Արցախցիները բռունցքվել են, եւ ադրբեջանցիները, բախվելով մեր պատին, հեռացել են»:
Ըստ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանի` ընդդիմությունն այս ամենի մասին վաղուց ահազանգել է, որ ՀՀ-ն պետք է տեր կանգնի իր ստանձնած պարտավորություններին, պետք է լինի Արցախի անվտանգության երաշխավորը: Պատգամավորը լիահույս չէ, որ այս հայտարարություններից հետեւություններ արել են ՀՀ իշխանությունները, այդ թվում` Արցախի իշխանությունները:
Պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, թե ինչ պետք է անի ընդդիմությունը` խորհրդարան վերադառնալով, Արթուր Խաչատրյանը նշել է, որ ընդդիմությունը պետք է անի ամեն ինչ, որ այս իշխանություններն օր առաջ հեռանան:
Նիստերին ընտրողաբար մասնակցելն ինչո՞վ է պայմանավորված հարցին ի պատասխան` պատգամավորն ասել է, որ նիստերին մասնակցում են առանձնակի կարեւորություն ներկայացնող, անվտանգային հարցերի քննարկման ժամանակ, հանձնաժողովների աշխատանքներին չմասնակցելն էլ պայմանավորված է մեծամասնության վարքագծով, քանի որ այնտեղ են մերժվում ընդդիմության առաջարկած բոլոր նախագծերը: Ընդդիմությունը նիստերին մասնակցում է այն հարցերով, որոնք առնչվում են Հայաստանի եւ Արցախի անվտանգությանը:
Անդրադառնալով լրագրողի այն նկատառմանը, որ խորհրդարանը հնարավորություն է տալիս հարցուպատասխանի ժամանակ հարցեր ուղղել վարչապետին, բայց ընդդիմությունը ներկա չէր` Արթուր Խաչատրյանը փաստել է, որ Կառավարության հետ հարցուպատասխանը դեբատի հնարավորություն չի տալիս, այդ իսկ պատճառով իրենք հարցեր չեն ուղղում ՀՀ վարչապետին:

“Азербайджанские провокации в Арцахе продолжаются, это их очередная попытка оказать военно-олитическое и морально-психологическое давление на народ Арцаха, чтобы народ Арцаха смирился с поражением”, - заявил 12 декабря на парламентских брифингах в НС депутат фракции “Армения” А.Хачатрян, добавив: “Думаю, они плохо знают арцахев, разве поражение тридцатилетней давности не преподало им урок? Для сохранения Арцаха РА не может проявлять пассивность”.
По Хачатряну, мы не можем оставить наших соотечественников в одиночестве против Азербайджана. По его заверению, Армения взяла на себя обязательство выступать гарантом безопасности Арцаха, и кто-либо никогда не снимал это обязательство с Армении.
Отметим, что, согласно сегодняшнему сообщению информационного штаба Арцаха, “группа азербайджанцев в штатском, опять же по экологическим причинам, утром 12 декабря перекрыла трассу Степанакерт-Горис”.
По поводу инцидента на арцахском руднике Кашен депутат фракции “Армения” заявил: “Арцахцы собрался в кулак, и азербайджанцы, наткнувшись на нашу стену, убрались”.
По словам депутата фракции “Армения” А.Хамоян, оппозиция давно сигнализировала о том, что РА должна отстаивать свои обязательства, должна быть гарантом безопасности Арцаха. Депутат не уверена, что власти РА и Арцаха сделали выводы из этих заявлений.
Отвечая на вопрос журналиста о том, что должна делать оппозиция, вернувшись в парламент, А.Хачатрян заявил, что оппозиция должна сделать все возможное, чтобы эти власти скорее ушли.
В ответ на вопрос, в чем причина избирательного участия в заседаниях, оппозиция заявила, что участвует в заседаниях с исключительно специфическими вопросами, связанными с безопасностью Армении и Арцаха, а неучастие в работе заседаний комиссий обусловлено линией поведения большинства.
Коснувшись наблюдения журналиста, что парламент дает возможность задать вопросы Премьер-министру РА в ходе вопросов-ответов, но оппозиция отсутствует, А.Хачатрян заявил, что процедура вопросов-ответов с правительством не дает возможности дискутировать и именно поэтому оппозиционеры не задают вопросов премьеру.