Արցախում ադրբեջանական սադրանքները շարունակվում են, սա իրենց հերթական փորձն է քաղաքական, ռազմական, հոգեբանական, բարոյական ճնշում գործադրել Արցախի ժողովրդի նկատմամբ, որպեսզի Արցախի ժողովուրդը համակերպվի պարտության հետ. ասել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը դեկտեմբերի 12-ի խորհրդարանական ճեպազրույցներին եւ հավելել` «Կարծում եմ` նրանք արցախցիներին լավ չեն ճանաչում, 30 տարի առաջ պարտությունն իրենց համար դաս չեղավ: Որպեսզի մենք կարողանանք պահել Արցախը, ՀՀ-ն չի կարող կրավորական մոտեցում ցուցաբերել»:
Ըստ Արթուր Խաչատրյանի` մենք չենք կարող մեր հայրենակիցներին թողնել միայնակ Ադրբեջանի դեմ: Նրա հավաստմամբ Հայաստանը ստանձնել է հանձնառություն` հանդես գալ որպես Արցախի անվտանգության երաշխավոր, եւ այդ հանձնառությունը երբեւէ Հայաստանի ուսերի վրայից ոչ մեկը չի վերցրել:
Նշենք, որ ըստ Արցախի տեղեկատվական շտաբի տարածած այսօրվա հաղորդագրության` «Քաղաքացիական հագուստներով մի խումբ ադրբեջանցիներ, կրկին բնապահպանական պատճառաբանությամբ, դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան փակել են Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին»:
Արցախի Կաշենի հանքավայրում տեղի ունեցածի առնչությամբ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորը նշել է. «Արցախցիները բռունցքվել են, եւ ադրբեջանցիները, բախվելով մեր պատին, հեռացել են»:
Ըստ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանի` ընդդիմությունն այս ամենի մասին վաղուց ահազանգել է, որ ՀՀ-ն պետք է տեր կանգնի իր ստանձնած պարտավորություններին, պետք է լինի Արցախի անվտանգության երաշխավորը: Պատգամավորը լիահույս չէ, որ այս հայտարարություններից հետեւություններ արել են ՀՀ իշխանությունները, այդ թվում` Արցախի իշխանությունները:
Պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, թե ինչ պետք է անի ընդդիմությունը` խորհրդարան վերադառնալով, Արթուր Խաչատրյանը նշել է, որ ընդդիմությունը պետք է անի ամեն ինչ, որ այս իշխանություններն օր առաջ հեռանան:
Նիստերին ընտրողաբար մասնակցելն ինչո՞վ է պայմանավորված հարցին ի պատասխան` պատգամավորն ասել է, որ նիստերին մասնակցում են առանձնակի կարեւորություն ներկայացնող, անվտանգային հարցերի քննարկման ժամանակ, հանձնաժողովների աշխատանքներին չմասնակցելն էլ պայմանավորված է մեծամասնության վարքագծով, քանի որ այնտեղ են մերժվում ընդդիմության առաջարկած բոլոր նախագծերը: Ընդդիմությունը նիստերին մասնակցում է այն հարցերով, որոնք առնչվում են Հայաստանի եւ Արցախի անվտանգությանը:
Անդրադառնալով լրագրողի այն նկատառմանը, որ խորհրդարանը հնարավորություն է տալիս հարցուպատասխանի ժամանակ հարցեր ուղղել վարչապետին, բայց ընդդիմությունը ներկա չէր` Արթուր Խաչատրյանը փաստել է, որ Կառավարության հետ հարցուպատասխանը դեբատի հնարավորություն չի տալիս, այդ իսկ պատճառով իրենք հարցեր չեն ուղղում ՀՀ վարչապետին:

The Azerbaijani provocations in Artsakh continue, this is their regular attempt to impose political, military, psychological, moral pressure on the people of Artsakh in order the people of Artsakh put up with defeat: the deputy of the NA Armenia Faction Artur Khachatryan said at December 12 parliamentary hearings and added: “I think that they don’t know the Artsakh people4 well, 30 years ago the defeat was not a lesson for them. In order we’ll be able to keep Artsakh the Republic of Armenia cannot show passive approach.”
According to Artur Khachatryan, we cannot leave our compatriots alone against Azerbaijan. As he assured, Armenia has assumed commitment to be a warrant of the security of Artsakh, and nobody has ever taken out from the shoulders of Armenia that commitment.
Let us note that, according to today’s message spread by the Information Headquarters of Artsakh: “A group of Azerbaijanis in civilian clothes again with environmental pretext closed the Stepanakert-Goris highway in the morning of December 12.
In connection with what happened in Kashen Mine of Artsakh, the deputy of the NA Armenia Faction noted: “The people of Artsakh united, and the Azerbaijanis, bumping into our wall, went away.”
According to the deputy of the NA Armenia Faction Agnesa Khamoyan, the opposition alarmed about all this long ago that the Republic of Armenia should fulfil its assumed obligations, should be the warrant of the security of Artsakh. The deputy is not hopeful that the authorities of the Republic of Armenia made conclusions from these statements, including the authorities of Artsakh.
Answering the journalist’s question what the opposition should do coming back to parliament, Artur Khachatryan noted that the opposition should do its best these authorities will go as soon as possible.
In response to the question what is the reason of taking part in the sittings choosing, the deputy said that they take part in the sittings during the debate of the security issues of special importance, and not participating in the work of the Committees is conditioned by the behavior of the majority, as all the draft are proposed by the opposition are rejected. The opposition takes part in the sittings with the issues, which are connected with the security of Armenia and Artsakh.
Touching upon the journalist’s consideration that the parliament gives opportunity to ask questions to the Prime Minister during the Q&A session, but the opposition was not present, Artur Khachatryan documented that the Q&A with the Government does not give opportunity for debate, that is why they don’t address questions to the RA Prime Minister.