Վճռաբեկ դատարանի դատավորներին (այդ թվում՝ վճռաբեկ դատարանի նախագահին եւ վճռաբեկ դատարանի պալատի նախագահին) օրենքով սահմանված կարգով պաշտոնային դրույքաչափի 50 տոկոսի չափով հավելում տրամադրելու մոտեցումը կկիրառվի նաեւ Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի եւ անդամի նկատմամբ: ««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը քննարկվել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դեկտեմբերի 8-ի արտահերթ նիստում:
Հիմնական զեկուցող, ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանը նշել է, որ «Դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի 83-րդ հոդվածի 2-րդ մասով ամրագրված է, որ Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի վարձատրությունը սահմանվում է օրենքով, եւ այն չի կարող պակաս լինել Վճռաբեկ դատարանի դատավորի վարձատրությունից: Միեւնույն ժամանակ, «Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքի դրույթների ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Դատական օրենսգրքի 83-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված կարգավորմամբ նախատեսված մոտեցումը՝ որպես Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի գործունեության երաշխիք, իր արտահայտությունը լիարժեք կերպով չի գտել օրենսդրական կարգավորումներում: Օրենքի 13-րդ հոդվածի 7-րդ մասի ուժով Վճռաբեկ դատարանի դատավորներին (այդ թվում՝ վճռաբեկ դատարանի նախագահին եւ վճռաբեկ դատարանի պալատի նախագահին) օրենքով սահմանված կարգով տրամադրման ենթակա է պաշտոնային դրույքաչափի 50 տոկոսի չափով հավելում, ինչը, փաստացի, «Դատական օրենսգրքի» Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի վարձատրության մասով կարգավորված չէ: Փոփոխությունը, ըստ փոխնախարարի, ուղղված է բացթողման լրացմանը:
Նախագծով առաջարկվում է սահմանել, որ Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահին եւ անդամին օրենքով սահմանված կարգով եւս տրվում է հավելում՝ պաշտոնային դրույքաչափի 50 տոկոսի չափով:
Նախագծի ընդունման արդյունքում ՀՀ 2023 թ. պետական բյուջեի ծախսերում փոփոխություն է առաջանալու, որով էլ պայմանավորված՝ Կառավարությունն օրենքի նախագծի ընդունումը համարել է անհետաձգելի:
Հարակից զեկուցող, պատգամավոր Լիլիթ Մինասյանը կոչ է արել կողմ քվեարկել օրենքի նախագծին:
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել առաջին ընթերցմամբ քննարկված Կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությանը:
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը հայտարարություն է տարածել՝ ի պատասխան Ադրբեջանի խորհրդարանի` Մարդու իրավունքներով զբաղվող հանձնաժողովի նախագահի հայտարարության: Թագուհի Թովմասյանի հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է. «Պատ...
Ողջունում եւ կարեւորում եմ Ձեր այցը Հայաստան՝ մեզ համար նման դժվարին ժամանակաշրջանում: Այն, ինչ տեղի է ունեցել վերջին երկու տարիների ընթացքում ՀՀ-ում եւ տարածաշրջանում, շատ խնդիրներ եւ հետաքրքրություններ է պարունակում: Տարածաշրջանային այս լարված իրավիճակը ոչ միայն Հայաստանի եւ Արցախի, այլեւ միջազգայ...

The approach of providing additional pay of the official rate of 50% by the established order of the law to the judges of the Court of Cassation (including the President of the Court of Cassation and the President of the Chairman of the Court of Cassation) will be also applied towards the President and the members of the Supreme Judicial Council. The draft law on Making Addenda to the Law on Remuneration of the Persons Holding State Positions and State Service Positions was debated at the extraordinary sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs on December 8.
The key rapporteur, the RA Deputy Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan noted that it is stipulated by Article 83.2 of the Constitutional Law Judicial Code that the payment of the member of the Supreme Judicial Council is set by law, and it cannot be less than the payment of the judge of the Court of Cassation. According to the Deputy Minister, the amendment is directed to the addition of the omission.
The draft proposes to set that official rate of 50%, addition is also given by the order established by law to the President and the member of the Supreme Judicial Council.
As a result of the adoption of draft, there will be change in the RA State Budget expenditures for 2023, and conditioned by that, the Government considered the adoption of the draft law urgent.
The key rapporteur, deputy Lilit Minasyan called on her colleagues to vote for the draft law.
The Committee endorsed the legislative initiative of the Government debated in the first reading.
The Chair of the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Taguhi Tovmasyan spread a statement in response to the statement of the Chair of the Human Rights Committee of Parliament of Azerbaijan.Taguhi Tovmasyan’s statement particularly says:“In Azerbaijan known with war...
I welcome and highlight your visit to Armenia during such difficult period for us. What happened during the period of the last two years in the Republic of Armenia and in the region, contain many problems and interests. This regional tense situation should be in the centre of attention not only of A...