Ողջունում եւ կարեւորում եմ Ձեր այցը Հայաստան՝ մեզ համար նման դժվարին ժամանակաշրջանում: Այն, ինչ տեղի է ունեցել վերջին երկու տարիների ընթացքում ՀՀ-ում եւ տարածաշրջանում, շատ խնդիրներ եւ հետաքրքրություններ է պարունակում: Տարածաշրջանային այս լարված իրավիճակը ոչ միայն Հայաստանի եւ Արցախի, այլեւ միջազգային հանրության ուշադրության կենտրոնում պետք է լինի: Տարածաշրջանում հավասարակշռության եւ քաղաքական ուժերի փոփոխություններ են տեղի ունեցել. տեղի է ունեցել ագրեսիա Հայաստանի եւ Արցախի նկատմամբ: Սակայն, ամենավտանգավորն այն է, որ տարածաշրջանային հակամարտության ամբողջ պատմությունը փորձում են նենգափոխել՝ հայ ժողովրդին ներկայացնելով որպես ագրեսոր: Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության, ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Սլովենիա բարեկամական խմբի ղեկավար Սեյրան Օհանյանը՝ ՀՀ-ում Սլովենիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տոմաժ Մենցինի հետ հանդիպման ընթացքում:
Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ Հայաստան-Սլովենիա բարեկամական խմբի անդամները շնորհավորել են Դին Պրեմիկին՝ Սլովենիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար ընտրվելու կապակցությամբ: Նա համոզմունք է հայտնել, որ խորհրդարանական մակարդակով համագործակցությունն առաջիկայում կշարունակի ամրապնդվել, եւ կներդրվեն բոլոր ջանքերը՝ նպաստելու երկկողմ հարաբերությունների խորացմանը:
Դեսպան Տոմաժ Մենցինը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, ընդգծել է փոխգործակցության խորացման անհրաժեշտությունը, որին կնպաստի նաեւ խորհրդարաններում ձեւավորված բարեկամական խմբերի սերտ համագործակցությունը:
Դեսպանը տեղեկացրել է, որ այցի շրջանակում նախատեսվում են հանդիպումներ մի շարք գերատեսչությունների ներկայացուցիչների, դեսպանների հետ, ինչպես նաեւ այց Ջերմուկ՝ տեղում ծանոթանալու իրավիճակին:
Սեյրան Օհանյանը հանգամանալից ներկայացրել է ղարաբաղյան հակամարտության պատմությունը, 2020 թ. Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմից հետո ստեղծված անվտանգային իրավիճակը: Նա անդրադարձել է նաեւ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական վերջին լայնածավալ ագրեսիային, սահմանային լարվածությանը:
Կարեւորելով հակամարտություններում դիտորդական առաքելությունների դերակատարությունը՝ բարեկամական խմբի ղեկավարը նշել է, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացը պետք է ընթանա ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությամբ:
Կողմերն անդրադարձել են ՀԱՊԿ դերակատարությանը, Հայաստանում ժողովրդավարական համակարգի հաստատմանը վերաբերող հարցերին:
Պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել 2023 թ. հունվարին երկու երկրների խորհրդարանների բարեկամական խմբերի ղեկավարների հետ տեսակապ հաստատելու, ինչպես նաեւ փոխայցեր կազմակերպելու հարցերում:
Հանդիպումը տեղի է ունեցել դեկտեմբերի 8-ին, որին մասնակցել է նաեւ ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Սլովենիա բարեկամական խմբի անդամ, ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արեգնազ Մանուկյանը:
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը հայտարարություն է տարածել՝ ի պատասխան Ադրբեջանի խորհրդարանի` Մարդու իրավունքներով զբաղվող հանձնաժողովի նախագահի հայտարարության: Թագուհի Թովմասյանի հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է. «Պատ...
Վճռաբեկ դատարանի դատավորներին (այդ թվում՝ վճռաբեկ դատարանի նախագահին եւ վճռաբեկ դատարանի պալատի նախագահին) օրենքով սահմանված կարգով պաշտոնային դրույքաչափի 50 տոկոսի չափով հավելում տրամադրելու մոտեցումը կկիրառվի նաեւ Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի եւ անդամի նկատմամբ: ««Պետական պաշտոններ եւ պետա...

“Приветствую и особо подчеркиваю важность Вашего визита в Армению в столь сложный для нас период. То, что произошло за последние два года в РА и в регионе, содержит много проблем и интересов. Эта напряженная региональная ситуация должна быть в центре внимания не только Армении и Арцаха, но и международного сообщества. Произошли изменения в балансе и политических силах в регионе, совершена агрессия против Армении и Арцаха. Однако самое опасное в том, что они пытаются исказить всю историю регионального конфликта, представляя армянский народ агрессором”, - заявил руководитель группы дружбы НС Армения-Словения С.Оганян в ходе встречи с Чрезвычайным и Полномочным послом Республики Словения в РА Томажем Менциным.
С.Оганян отметил, что члены группы дружбы Армения-Словения поздравили Дина Премика с избранием главой группы дружбы Словения-Армения. Он выразил уверенность, что сотрудничество на парламентском уровне будет укрепляться, и будут приложены все усилия для содействия углублению двусторонних отношений.
Томаж Менцин, выразив благодарность за теплый прием, подчеркнул необходимость углубления взаимодействия, чему также будет способствовать тесное сотрудничество сформированных в парламентах групп дружбы.
Посол сообщил, что в рамках визита запланированы встречи с представителями ряда ведомств, послами, а также посещение Джермука для ознакомления с ситуацией на месте.
С.Оганян обстоятельно представил историю Карабахского конфликта, ситуацию с безопасностью, сложившуюся после развязанной Азербайджаном 44-дневной войны 2020 г.   Он также коснулся недавней крупномасштабной азербайджанской агрессии в отношении суверенной территории Армении, напряженности на границе.
Подчеркнув роль наблюдательных миссий в конфликтах, руководитель группы дружбы отметил, что процесс урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта должен проходить под сопредседательством Минской группы ОБСЕ.
Стороны коснулись роли ОДКБ, установления демократической системы в Армении.
Достигнуты договоренности о проведении в январе 2023 г. видеосвязи с руководителями групп дружбы парламентов двух стран, а также организации взаимных визитов.
Встреча состоялась 8 декабря, в которой также приняла участие член группы дружбы Армения-Словения, депутат фракции "Армения" А.Манукян.
Председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Т.Товмасян в ответ на заявление председателя Комиссии по правам человека Милли Меджлиса Азербайджана распространила нижеследующее заявление:“В известном военными преступлениями Азербайджане, оказывается, существует К...
8 декабря на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам обсужден проект о внесении дополнений в закон "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности и должности государственной службы”.По повестке заседания выступила основной докладчик заместитель м...