2017 թ. համեմատությամբ այսօր արդեն ռազմարդյունաբերական համալիրի, գիտահետազոտական, փորձակոնստրուկտորական ծրագրերին ուղղված ֆինանսավորումն աճել է ավելի քան 4 անգամ՝ 2023 թ. համար կազմելով ավելի քան 6,8 մլրդ դրամ. նոյեմբերի 16-ին ՀՀ ԱԺ հերթական նիստում «ՀՀ 2023 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ ելույթում ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը:
ԱԺ փոխնախագահը շնորհակալություն է հայտնել հանձնաժողովների անդամներին, Կառավարության գործընկերներին՝ ծանր, ինստիտուցիոնալ աշխատանքը հավուր պատշաճի իրականացնելու եւ հանգրվանին հասցնելու համար:
Նա նշել է, որ բազմիցս խոսվել է այն մասին, որ Հայաստանի տնտեսության ամենաարագ զարգացող ճյուղը բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերությունն է, որի զարգացումը զուգորդվում է ռազմաարդյունաբերական համալիրի եւ տնտեսության այլ ճյուղերի զարգացմամբ, դրանց արդյունավետության եւ արտադրողականության բարձրացմամբ:
Հակոբ Արշակյանը խոսել է 2019 թ. ընդունված անկյունաքարային որոշումների մասին, մասնավորապես, նշելով, որ ռազմաարդյունաբերական, գիտահետազոտական, փորձակոնստրուկտորական ծրագրերը, Ռազմարդյունաբերական համալիրի զարգացումը, տեղական արտադրությունների հիմնումը, խթանումը, լիցենզավորումն առանձնացվել են ՊՆ գործառույթներից եւ վերապահվել Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությանը:
«Այսպիսով, կարող ենք արձանագրել, որ մեր ընդունած որոշումները՝ արտադրողին ու սպառողին տարանջատելու, ռազմարդյունաբերական, գիտահետազոտական, փորձակոնստրուկտորական ծրագրերի իրականացման ծավալներն ավելացնելու, ինչպես նաեւ առաջնահերթ ռազմավարական ուղղությունների հստակեցումը, տվել են իրենց շոշափելի արդյունքները: Կարող ենք արձանագրել, որ այսօր արդեն Հայաստանում առկա են մի շարք արտադրատեսակների եւ մի շարք այլ սպառազինությունների սերիական արտադրություններ, որոնք ստացել են պետական եւ ռազմական փորձարկումներ եւ մատակարարվում են»,- նշել է ԱԺ փոխխոսնակը:
Անդրադառնալով պաշտպանական համակարգի զարգացմանը՝ Հակոբ Արշակյանն ասել է, որ 2023 թ. նախատեսվում է ավելի քան 120 մլրդ դրամով ավելացնել ՊՆ ֆինանսավորման ծավալները: ԱԺ նախագահի տեղակալն ընդգծել է, որ Կառավարության կողմից ջանքեր են գործադրվում Զինված ուժերում ծառայության նկատմամբ հասարակության շրջանում վստահության ամրացման, սպայական կազմի ներգրավման, ռազմական գործի ուսումնական մեխանիզմների զարգացման, ժամանակակից սպառազինության, զինտեխնիկայի ձեռքբերման եւ այլ ուղղություններով, որը կբերի աստիճանական պրոֆեսիոնալ բանակի ստեղծմանը: Նրա խոսքով արդիական ուղղություններով ռազմարդյունաբերական հաջողությունները, նոր տեսակի սպառազինության, զինտեխնիկայի ձեռքբերումը պետք է ուղեկցվեն համապատասխան կադրերի ուսուցմամբ եւ ներգրավմամբ:  «Զինված ուժերին ավելի ու ավելի շատ է անհրաժեշտ բարձր տեխնոլոգիաներին տիրապետող ավտոմատ կառավարման համակարգերի, անօդաչու թռչող սարքերի, կիբեռպատերազմի տիրապետող անձնակազմ: Զինակոչի շրջանում այս բոլոր հանգամանքներն անհրաժեշտ է հաշվի առնել եւ համապատասխան հմտություններ ունեցող զինակոչիկներին ներգրավել կրթական ծրագրերում»,- նշել է նա:
Ամփոփելով՝ Հակոբ Արշակյանը կարեւորել է նաեւ նորարարության, բարձր տեխնոլոգիաների ուղղությամբ ռազմավարական մոտեցումները:

«Сегодня ​​финансирование военно-промышленного комплекса (ВПК), научно-исследовательских и опытно-конструкторских программ увеличилось по сравнению с 2017 г. более чем в 4 раза, составив в 2023 г. более 6,8 млрд драмов» - отметил вице-спикер НС А.Аршакян, выступая 16 ноября на очередном заседании НС по проекту закона "О Государственном бюджете Республики Армения на 2023 г.".
Заместитель Председателя НС поблагодарил членов комиссий, партнеров по правительству за надлежащее проведение напряженной, институциональной работы и доведение ее до завершения.
Он отметил, что неоднократно говорилось о том, что самой быстрорастущей отраслью экономики Армении является высокотехнологичная промышленность, прогресс которой сочетается с развитием ВПК и других отраслей экономики, повышая их эффективность и производительность.
А.Аршакян коснулся принятых в 2019 г. краеугольных решений, в частности, отметив, что военно-промышленная, научно-исследовательская и опытно-конструкторская программы, развитие ВПК, создание, продвижение и лицензирование местных производств были выделены из функций Минобороны и переданы Министерству высокотехнологичной промышленности.
«Таким образом, можем констатировать, что принятые нами решения по дифференциации производителя и потребителя, увеличению объемов реализации военно-промышленной, научно-исследовательской, опытно-конструкторской программ, а также уточнению приоритетных стратегических направлений дали ощутимые результаты. Можем отметить, что сегодня в Армении имеются серийные производства ряда изделий и других вооружений, которые прошли государственные и военные испытания и уже поставляются", - сообщил вице-спикер НС.
А.Аршакян, коснувшись развития оборонной системы, подчеркнул, что в 2023 г. планируется увеличить объемы финансирования Минобороны более чем на 120 млрд драмов. Вице-спикер подчеркнул, что государство прилагает усилия по укреплению доверия населения к службе в Вооруженных Силах, привлечению офицеров, развитию механизмов военной подготовки, приобретению современного вооружения, военной техники и другим направлениям, которые постепенно приведут к созданию профессиональной армии. По его словам, военно-промышленные успехи на современных направлениях, приобретение новых образцов вооружения и военной техники должны сопровождаться подготовкой и привлечением соответствующих кадров. «Вооруженным Силам требуется все больше и больше личного состава, обладающего высокотехнологичными знаниями в области автоматических систем управления, беспилотников, кибервойны. Необходимо учитывать все эти обстоятельства примобилизации на военную службу и привлекать призывников с соответствующими навыками к образовательным программам", - отметил он.