2017 թ. համեմատությամբ այսօր արդեն ռազմարդյունաբերական համալիրի, գիտահետազոտական, փորձակոնստրուկտորական ծրագրերին ուղղված ֆինանսավորումն աճել է ավելի քան 4 անգամ՝ 2023 թ. համար կազմելով ավելի քան 6,8 մլրդ դրամ. նոյեմբերի 16-ին ՀՀ ԱԺ հերթական նիստում «ՀՀ 2023 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ ելույթում ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը:
ԱԺ փոխնախագահը շնորհակալություն է հայտնել հանձնաժողովների անդամներին, Կառավարության գործընկերներին՝ ծանր, ինստիտուցիոնալ աշխատանքը հավուր պատշաճի իրականացնելու եւ հանգրվանին հասցնելու համար:
Նա նշել է, որ բազմիցս խոսվել է այն մասին, որ Հայաստանի տնտեսության ամենաարագ զարգացող ճյուղը բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերությունն է, որի զարգացումը զուգորդվում է ռազմաարդյունաբերական համալիրի եւ տնտեսության այլ ճյուղերի զարգացմամբ, դրանց արդյունավետության եւ արտադրողականության բարձրացմամբ:
Հակոբ Արշակյանը խոսել է 2019 թ. ընդունված անկյունաքարային որոշումների մասին, մասնավորապես, նշելով, որ ռազմաարդյունաբերական, գիտահետազոտական, փորձակոնստրուկտորական ծրագրերը, Ռազմարդյունաբերական համալիրի զարգացումը, տեղական արտադրությունների հիմնումը, խթանումը, լիցենզավորումն առանձնացվել են ՊՆ գործառույթներից եւ վերապահվել Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությանը:
«Այսպիսով, կարող ենք արձանագրել, որ մեր ընդունած որոշումները՝ արտադրողին ու սպառողին տարանջատելու, ռազմարդյունաբերական, գիտահետազոտական, փորձակոնստրուկտորական ծրագրերի իրականացման ծավալներն ավելացնելու, ինչպես նաեւ առաջնահերթ ռազմավարական ուղղությունների հստակեցումը, տվել են իրենց շոշափելի արդյունքները: Կարող ենք արձանագրել, որ այսօր արդեն Հայաստանում առկա են մի շարք արտադրատեսակների եւ մի շարք այլ սպառազինությունների սերիական արտադրություններ, որոնք ստացել են պետական եւ ռազմական փորձարկումներ եւ մատակարարվում են»,- նշել է ԱԺ փոխխոսնակը:
Անդրադառնալով պաշտպանական համակարգի զարգացմանը՝ Հակոբ Արշակյանն ասել է, որ 2023 թ. նախատեսվում է ավելի քան 120 մլրդ դրամով ավելացնել ՊՆ ֆինանսավորման ծավալները: ԱԺ նախագահի տեղակալն ընդգծել է, որ Կառավարության կողմից ջանքեր են գործադրվում Զինված ուժերում ծառայության նկատմամբ հասարակության շրջանում վստահության ամրացման, սպայական կազմի ներգրավման, ռազմական գործի ուսումնական մեխանիզմների զարգացման, ժամանակակից սպառազինության, զինտեխնիկայի ձեռքբերման եւ այլ ուղղություններով, որը կբերի աստիճանական պրոֆեսիոնալ բանակի ստեղծմանը: Նրա խոսքով արդիական ուղղություններով ռազմարդյունաբերական հաջողությունները, նոր տեսակի սպառազինության, զինտեխնիկայի ձեռքբերումը պետք է ուղեկցվեն համապատասխան կադրերի ուսուցմամբ եւ ներգրավմամբ:  «Զինված ուժերին ավելի ու ավելի շատ է անհրաժեշտ բարձր տեխնոլոգիաներին տիրապետող ավտոմատ կառավարման համակարգերի, անօդաչու թռչող սարքերի, կիբեռպատերազմի տիրապետող անձնակազմ: Զինակոչի շրջանում այս բոլոր հանգամանքներն անհրաժեշտ է հաշվի առնել եւ համապատասխան հմտություններ ունեցող զինակոչիկներին ներգրավել կրթական ծրագրերում»,- նշել է նա:
Ամփոփելով՝ Հակոբ Արշակյանը կարեւորել է նաեւ նորարարության, բարձր տեխնոլոգիաների ուղղությամբ ռազմավարական մոտեցումները:

Today, the financing of the military-industrial complex, scientific-research, experimental-constructive programmes has increased more than 4 times compared with 2017, making more than 6.8 billion AMD for 2023: the RA NA Vice President Hakob Arshakyan said in his speech on the draft law on the RA State Budget for 2023 at the RA NA regular sitting on November 16.
The NA Vice President thanked the Committee members, the counterparts of the Government for properly fulfilling the institutional work and reaching it to its destination.
He noted that it was repeatedly spoken that the most rapidly developing branch of economy of Armenia is the high technological industry, the development of which is combined with the development of the military-industrial complex and other branches, the rise of their efficiency and productivity.
Hakob Arshakyan spoke about the cornerstone decisions made in 2019, particularly noting the military-industrial complex, scientific-research, experimental-constructive programmes, the development of the Military-industrial Complex, the creation and the boosting of the local productions, the licensing of the local productions were singled out from the functions of Ministry of Defense and were reserved to the Ministry of Hi-Tech Industry.
“Thus, we can record that our decisions made for separating the producer and the consumer, increasing the volume of the implementation of the military-industrial, scientific-research, experimental-constructive programme, gave their tangible results. We can record that today there are serial productions of a number of different kinds of products and a number of serial productions of disarmament, which received state and military experiments and are supplied,” the NA Deputy Speaker noted.
Touching upon the development of the defense system, Hakob Arshakyan said that in 2023, it is designed to increase the financing volumes of the Ministry of Defense by more than 120 billion AMD. The NA Vice president underlined that efforts are made by the Government to strengthen the trust among the society towards the service in the Armed Forces, the involvement of the officers, the development of the military educational mechanisms, modern disarmament, obtaining military technique and in other directions, which will result in the creation of the gradual professional army. According to him, the military-industrial successes in the modern direction, the obtaining of the new kind of disarmament, military technique should be accompanied with the education and engagement of the relevant human resources. It is more and more necessary to have a crew having command of automatic management systems to high technologies, unmanned aerial vehicle. During the conscription period it is necessary to take into consideration all these circumstances and involve the conscripts with relevant skills in the educational programmes,” he noted.
Summing up, Hakob Arshakyan also highlighted the strategic approaches in the innovation, high technologies.