Շվեդիան ժողովրդավար երկիր է, որին, որպես օրինակ, հետեւում է Հայաստանը: Բացառիկ է Հայաստան-Շվեդիա եւ Շվեդիա-Հայաստան բարեկամական խմբերի գործունեությունը: Մասնավորապես, 2022 թ. սեպտեմբերի 13-ի ադրբեջանական ագրեսիան դատապարտող երկու հայտարարություններ են եղել բարեկամական խմբերի կողմից. ասել է Հայաստան-Շվեդիա բարեկամական խմբի ղեկավար Հռիփսիմե Գրիգորյանը Հայաստանում Շվեդիայի Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնի եւ Շվեդիայի խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր Արին Կարապետի հետ նոյեմբերի 7-ին կայացած  հանդիպման ընթացքում:
Հռիփսիմե Գրիգորյանը շնորհավորել է դեսպանին եւ Արին Կարապետին Շվեդիայում կայացած ժողովրդավարական ընտրությունների եւ նոր կառավարության ձեւավորման կապակցությամբ:
Նա կարեւորել է հայ-շվեդական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումը: Բարեկամական խմբի ղեկավարն ընդգծել է երկկողմ բարձր մակարդակի փոխայցելությունների կազմակերպման անհրաժեշտությունը:
Պատրիկ Սվենսոնը նշել է, որ երկու երկրների համագործակցությունն առաջընթաց է արձանագրել: Նա հույս է հայտնել, որ Շվեդիայի ձեւավորված նոր կառավարությունը կշարունակի փոխգործակցությունը՝ կյանքի կոչելով մի շարք ծրագրեր: Դեսպանը բարձր է գնահատել Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումները:
Արին Կարապետը շնորհակալություն է հայտնել շնորհավորանքների համար: Հայազգի պատգամավորը պատրաստակամ է աջակցելու երկկողմ հարաբերությունների եւ համագործակցության սերտացմանը՝ տարբեր համատեղ ծրագրեր իրականացնելու նպատակով:
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը կարեւորել է երկու ժողովրդավար պետությունների՝ Հայաստանի եւ Շվեդիայի համագործակցությունը: Նշելով, որ ժողովրդավարությունը Հայաստանի համար անվտանգային բաղադրիչ է՝ խմբակցության քարտուղարն ընդգծել է, որ չափազանց կարեւոր են Հայաստանում ժողովրդավար ինստիտուտների կայացումն ու առողջացումը: Նրա կարծիքով խորհրդարանները կարող են ավելի ճկուն եւ ուղիղ համագործակցել միմյանց հետ՝ լուծելով բազմաթիվ հարցեր:
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Զեմֆիրա Միրզոեւան ներկայացրել է տեղեկություններ Հայաստանում եւ Արցախում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ: Պատգամավորն անընդունելի է համարել ադրբեջանական ագրեսիան ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ եւ կարեւորել միջազգային հասցեական արձագանքն այդ հարցում: Զեմֆիրա Միրզոեւան նշել է, որ ասորական համայնքի ներկայացուցիչն է Հայաստանի խորհրդարանում:
Հայաստան-Շվեդիա բարեկամական խմբի անդամ Արսեն Թորոսյանը կարեւորել է ԵՄ դերը տարածաշրջանում անվտանգություն ապահովելու եւ խաղաղություն հաստատելու գործում:

“Швеция – демократическая страна, являющаяся примером для Армении. Деятельность групп дружбы Армения-Швеция и Швеция-Армения исключительна. В частности, в 2022 г. было два заявления указанных групп, осуждающих азербайджанскую агрессию 13 сентября”, - отметила руководитель группы дружбы Армения-Швеция Р.Григорян в ходе состоявшейся 7 ноября встречи с Чрезвычайным и Полномочным послом Королевства Швеция в Армении Патриком Свенссоном и депутатом шведского парламента А.Карапетом.
Р.Григорян поздравила посла и А.Карапета с состоявшимися в Швеции демократическими выборами и формированием нового правительства.
Она особо отметил развитие армяно-шведских межпарламентских отношений. Руководитель группы дружбы подчеркнула необходимость организации двусторонних взаимных визитов на высшем уровне.
Патрик Свенссон отметил, что сотрудничество между двумя странами крепнет. Он выразил надежду, что вновь сформированное правительство Швеции продолжит взаимодействие, реализуя ряд программ. Посол высоко оценил осуществляемые в Армении демократические реформы.
А.Карапет поблагодарил за поздравление. Армянский депутат готов поддержать укрепление двусторонних отношений и сотрудничества для реализации различных совместных программ.
Секретарь фракции "Гражданский договор" А.Ованнисян подчеркнул сотрудничество двух демократических государств – Армении и Швеции. Отметив, что демократия является компонентом безопасности Армении, он особо выделил чрезвычайную важность становления и оздоровления демократических институтов в Армении. По его мнению, парламенты могут более гибко и напрямую сотрудничать друг с другом, решая многие вопросы.
Депутат фракции НС “Армения” З.Мирзоева представила информацию о ситуации в Армении и Арцахе. Депутат сочла неприемлемой агрессию Азербайджана в отношении суверенной территории РА и подчеркнула важность международной адресной реакции в этом вопросе. З.Мирзоева отметила, что является представителем ассирийской общины в парламенте Армении.
Член группы дружбы Армения-Швеция А.Торосян подчеркнул роль ЕС в обеспечении безопасности и установлении мира в регионе.