Արդյո՞ք «Սուրմալուի» դժբախտ պատահարից տուժած անձինք եւ նրանց ընտանիքների անդամները ստացել են իրենց հասանելի պետական աջակցությունը. ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացքում հետաքրքրվել է պատգամավոր Զարուհի Բաթոյանը:
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունը մշակել է աջակցության ծրագիր, համաձայն որի` դրամական աջակցություն պետք է տրամադրվեր զոհերի ընտանիքներին` մինչեւ երեք միլիոն դրամի միանվագ աջակցություն: Իսկ վիրավորների մասով` մինչեւ 3 օր ստացիոնար բուժման մեջ գտնվողների համար 150.000 դրամի չափով աջակցություն է նախատեսվել ծրագրով, 3 եւ ավելի օրերի դեպքում` 300.000 դրամ: Ընդհանուր բյուջեն ավելի քան 50 մլն դրամ է եղել:
Ըստ կարգի` աջակցությունը տրամադրվում է քաղաքացիների դիմումների համաձայն: Այս պահի դրությամբ 12 դիմում է ընդունվել. այս մասին հայտնել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը:

“Have the victims of Surmalu Accident and their family members received their available state support?” The deputy Zaruhi Batoyan was interested during the NA-Government Q & A session.
The Ministry of Labor and Social Affairs worked out a support programme, according to which, monetary support should be provided to the families of the victims – up to three million AMD one-time support. Regarding the wounded – for those in inpatient treatment up to 3 days 150.000 AMD support was designed by the programme, in case of 3 and more days – 300.000 AMD. The total budget has been more than 50 million AMD.
According to the category, the support is provided by the citizens’ applications. At present, 12 applications have accepted, the RA Minister of Labor and Social Affairs Narek Mkrtchyan informed about this.