Ընթացիկ տարվա հունիսի 9-ին ստորագրված համաձայնագրով նախատեսվում է մեր երկրին հատկացնել 22,6 մլն եվրո գումար: Վարկի մարումը նախատեսված է 25 տարի ժամկետով. 14,5 տարին արտոնյալ է: Տոկոսադրույքը տարեկան 0,25 տոկոս է: Վարկի մարումը կսկսվի արտոնյալ ժամկետը լրանալուց հետո: Այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը հոկտեմբերի 25-ի ԱԺ հերթական նիստերի ժամանակ:
Խորհրդարանը քննարկել է «Հայաստանի Հանրապետության ու Վերակառուցման եւ զարգացման միջազգային բանկի միջեւ «Կրթության բարելավման ծրագրի լրացուցիչ ֆինանսավորում» վարկային համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Լրացուցիչ ֆինանսավորման վերաբերյալ համաձայնագրով հանրապետությունում նախատեսվում է հիմնանորոգել եւ վերակառուցել 4 ավագ դպրոց, ինչպես նաեւ դրանք համալրել անհրաժեշտ գույքով: Այդ դպրոցներն են` Վանաձորի թիվ 13 ավագ դպրոցը, Արտաշատի եւ Աշտարակի ավագ դպրոցները, Երեւանի թիվ 139 ավագ դպրոցը:
Համաձայնագրի շրջանակում 200 դպրոցում կստեղծվեն բնագիտական եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների լաբորատորիաներ:  Կառավարությունը նախատեսում է, որ մինչեւ 2026 թ. հանրապետության բոլոր դպրոցները պետք է ապահովվեն նման լաբորատորիաներով:
Հանրապետության 80 բնակավայրում կստեղծվի առնվազն 80 նախակրթարան, դրանք կհամալրվեն անհրաժեշտ գույքով, կվերապատրաստվեն դաստիարակները: Նախակրթարանները հարմարեցվելու են ներառական կրթության պահանջներին: Նախապատվությունը տրվելու է սահմանամերձ, ինչպես նաեւ այն համայնքներին, որտեղ մեծ է Արցախյան պատերազմի հետեւանքով տեղահանված ընտանիքների թիվը:
Համաձայնագրի շրջանակում նորարարական եւ զարգացման ծրագրեր իրականացնելու հնարավորություն կունենան նաեւ բուհերը: Այս նպատակի համար նախատեսված է 2,6 մլն եվրո գումար: Այս համատեքստում կիրականացվի 5 դրամաշնորհային ծրագիր:
Պատգամավոր Հակոբ Ասլանյանի հարցին ի պատասխան՝ փոխնախարարը հայտնել է, որ Կառավարությունը նախատեսել է առաջիկայում բարելավել նաեւ հանրապետության մյուս բոլոր դպրոցների ենթակառուցվածքները: Նշենք, որ պատգամավորի հարցը վերաբերում էր Երեւանի թիվ 198 դպրոցի վերանորոգման անհրաժեշտությանը: Փոխնախարարը հայտնել է, որ նշված դպրոցի վերանորոգման հարցը կդիտարկվի:
Պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը հարցրել է՝ արդյո՞ք տեսանելի ապագայում կան հնարավորություններ՝ Հայաստանի բուհերից տեսնելու աշխարհի լավագույն բուհերի շարքում: Արթուր Մարտիրոսյանը տվել է լավատեսական պատասխան՝ նշելով, որ այդպիսի նպատակ կա, եւ ակնկալվում է, որ հանրապետության 4 բուհ շատ մոտ ապագայում` 2030 թ., կարող է լինել աշխարհի 500 լավագույն բուհերի շարքում:
Նախագծի վերաբերյալ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է Նարեկ Գրիգորյանը:

“Согласно соглашению, подписанному 9 июня текущего года, Армении будет выделено 22,6 млн евро. Погашение кредита – в течение 25 лет. 14,5 лет – льготные.   Процентная ставка составляет 0,25 % годовых. Погашение кредита начнется по истечении льготного периода”, - проинформировал 25 октября в ходе очередных заседаний НС заместитель министра ОНКС А.Мартиросян.
Парламент обсудил законопроект о ратификации кредитного соглашения “Дополнительное финансирование программы усовершенствования образования” между Республикой Армения и Международным банком реконструкции и развития (МБРР).
Соглашением о дополнительном финансировании в республике планируется капитально-восстановительный ремонт 4 средних школ, а также их оснащение необходимым имуществом. Это Ванадзорская средняя школа №13, Арташатская и Аштаракская средние школы, Ереванская средняя школа №139.
В рамках соглашения в 200 школах будут созданы лаборатории науки и информационных технологий. Правительство планирует, что к 2026 г. все школы РА должны быть обеспечены такими лабораториями.
В 80 населенных пунктах страны будет создано не менее 80 дошкольных учреждений,   оснащенных необходимым оборудованием, подготовлены педагоги. Дошкольные учреждения будут адаптированы к требованиям инклюзивного образования. Предпочтение будет отдаваться приграничным общинам, а также тем общинам, где велико число семей, перемещенных в связи с Арцахской войной.
Университеты также получат возможность реализации инновационных и девелоперских проектов в рамках соглашения. На эти цели выделено 2,6 млн евро. В этом контексте будут реализованы 5 грантовых программ.
Замминистра А.Мартиросян обстоятельно ответил на  вопросы депутатов А.Асланяна и Б.Туняна.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам по проекту представил Н.Григорян.
25 октября на заседании НС обсуждены во втором чтении законодательные инициативы, предложенные правительством или депутатами.Рассмотрены пакеты проектов о внесении изменений и дополнений в законы “О географических указаниях”, “О государственной пошлине”, “О структуре и деятельности правительства”, “...
“При нарушении ограничений на получение подарков вместо дисциплинарной ответственности предлагается установить административную ответственность для лиц, занимающих публичные должности, и  публичных служащих. Свести в одном нормативно-правовом акте нормы, предусматривающие ограничения на получен...