Ընթացիկ տարվա հունիսի 9-ին ստորագրված համաձայնագրով նախատեսվում է մեր երկրին հատկացնել 22,6 մլն եվրո գումար: Վարկի մարումը նախատեսված է 25 տարի ժամկետով. 14,5 տարին արտոնյալ է: Տոկոսադրույքը տարեկան 0,25 տոկոս է: Վարկի մարումը կսկսվի արտոնյալ ժամկետը լրանալուց հետո: Այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը հոկտեմբերի 25-ի ԱԺ հերթական նիստերի ժամանակ:
Խորհրդարանը քննարկել է «Հայաստանի Հանրապետության ու Վերակառուցման եւ զարգացման միջազգային բանկի միջեւ «Կրթության բարելավման ծրագրի լրացուցիչ ֆինանսավորում» վարկային համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Լրացուցիչ ֆինանսավորման վերաբերյալ համաձայնագրով հանրապետությունում նախատեսվում է հիմնանորոգել եւ վերակառուցել 4 ավագ դպրոց, ինչպես նաեւ դրանք համալրել անհրաժեշտ գույքով: Այդ դպրոցներն են` Վանաձորի թիվ 13 ավագ դպրոցը, Արտաշատի եւ Աշտարակի ավագ դպրոցները, Երեւանի թիվ 139 ավագ դպրոցը:
Համաձայնագրի շրջանակում 200 դպրոցում կստեղծվեն բնագիտական եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների լաբորատորիաներ:  Կառավարությունը նախատեսում է, որ մինչեւ 2026 թ. հանրապետության բոլոր դպրոցները պետք է ապահովվեն նման լաբորատորիաներով:
Հանրապետության 80 բնակավայրում կստեղծվի առնվազն 80 նախակրթարան, դրանք կհամալրվեն անհրաժեշտ գույքով, կվերապատրաստվեն դաստիարակները: Նախակրթարանները հարմարեցվելու են ներառական կրթության պահանջներին: Նախապատվությունը տրվելու է սահմանամերձ, ինչպես նաեւ այն համայնքներին, որտեղ մեծ է Արցախյան պատերազմի հետեւանքով տեղահանված ընտանիքների թիվը:
Համաձայնագրի շրջանակում նորարարական եւ զարգացման ծրագրեր իրականացնելու հնարավորություն կունենան նաեւ բուհերը: Այս նպատակի համար նախատեսված է 2,6 մլն եվրո գումար: Այս համատեքստում կիրականացվի 5 դրամաշնորհային ծրագիր:
Պատգամավոր Հակոբ Ասլանյանի հարցին ի պատասխան՝ փոխնախարարը հայտնել է, որ Կառավարությունը նախատեսել է առաջիկայում բարելավել նաեւ հանրապետության մյուս բոլոր դպրոցների ենթակառուցվածքները: Նշենք, որ պատգամավորի հարցը վերաբերում էր Երեւանի թիվ 198 դպրոցի վերանորոգման անհրաժեշտությանը: Փոխնախարարը հայտնել է, որ նշված դպրոցի վերանորոգման հարցը կդիտարկվի:
Պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը հարցրել է՝ արդյո՞ք տեսանելի ապագայում կան հնարավորություններ՝ Հայաստանի բուհերից տեսնելու աշխարհի լավագույն բուհերի շարքում: Արթուր Մարտիրոսյանը տվել է լավատեսական պատասխան՝ նշելով, որ այդպիսի նպատակ կա, եւ ակնկալվում է, որ հանրապետության 4 բուհ շատ մոտ ապագայում` 2030 թ., կարող է լինել աշխարհի 500 լավագույն բուհերի շարքում:
Նախագծի վերաբերյալ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է Նարեկ Գրիգորյանը:

According to the agreement signed on June 9 of this year, it is planned to allocate 22.6 million EUR to our country. The loan repayment is 25 years: 14.5 years is grace period. The interest rate is 0.25% per annum. The loan repayment will begin after the grace period expires. The RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Artur Martirosyan informed about this during the NA regular sittings on October 25.
The parliament debated the draft law on Ratifying the loan agreement "Additional financing for the Education Improvement Program" between the Republic of Armenia and the International Bank for Reconstruction and Development.
According to the agreement on additional financing, it is planned to carry out major repairs and rebuild 4 high schools in the republic, as well as to equip them with the necessary equipment. Those schools are High School N 13 in Vanadzor, high schools in Artashat and Ashtarak, High School N 139 in Yerevan.
At least 80 preschools will be established in 80 settlements of the republic, they will be equipped with the necessary equipment, teachers will be trained. Preschools will be adapted to the requirements of inclusive education. Preference will be given to the border communities, as well as to those communities where the number of displaced families due to the Artsakh war is large.
Universities will also have the opportunity to implement innovative and development programs within the framework of the agreement. It is planned to allocate 2.6 million EUR for this purpose. 5 grant programs will be carried out in this context.
In response to MP Hakob Aslanyan’s question, the Deputy Minister noted that the Government plans to improve the infrastructure of all other schools in the republic in the near future. It should be noted that the MP’s question referred to the need to repair the High School N 198 in Yerevan. The Deputy Minister informed that the repair of the mentioned school will be considered.
MP Babken Tunyan asked if there are any opportunities in the foreseeable future to see the universities in Armenia among the best universities in the world. Artur Martirosyan gave an optimistic answer, noting that there is such a goal, and it is expected that 4 universities of the republic can be among the 500 best universities in the world in the very near future, in 2030.
Narek Grigoryan presented the endorsement of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs on the draft.