Գործող կարգավորմամբ տուգանքի չափը բոլոր դեպքերում նույնն է՝ 200.000 դրամ: Առաջարկվող փոփոխությամբ որքան շատ լինի թույլատրելիից ավելի բեռի քաշը, այնքան տուգանքի չափը մեծ է լինելու:
«Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը ներկայացրել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավարի պարտականությունները կատարող Արմեն Դանիելյանը:
Նախագծով նախատեսվում է Հայաստանի Հանրապետության ընդհանուր օգտագործման պետական ավտոմոբիլային ճանապարհներով թույլատրելի առավելագույն զանգվածը գերազանցող ծանրաքաշ կամ մեկ սռնու վրա ընկնող բեռնվածքը գերազանցող տրանսպորտային միջոցներով երթեւեկելու համար սահմանված տուգանքի չափը՝ 200.000 դրամը, փոփոխել եւ մինչեւ 1 տոննա եւ ավելի յուրաքանչյուր տոննայի համար սահմանել 200 հազար դրամ տուգանք:
Առաջարկվում է նաեւ ամրագրել, որ տրանսպորտի բնագավառում վերահսկողություն իրականացնող տեսչական մարմնի վերահսկողական գործառույթների իրականացմանը խոչընդոտելը կամ թույլ չտալը, ինչպես նաեւ այդ մարմնի պաշտոնատար անձանց կողմից տրված վարչական ակտերի՝ կարգադրագրերի եւ ցուցումների պահանջները սահմանված ժամկետում չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելն  առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ քաղաքացիների նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրհիսունապատիկի չափով, իսկ պաշտոնատար անձանց նկատմամբ` երեքհարյուրհիսունապատիկի չափով:
Նախագծի նպատակն արդարացիության ապահովումն է, ինչպես նաեւ ճանապարհներին հասցվող վնասի նվազեցումը:
Ելույթ ունենալով՝ պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը կարեւորել է առաջարկվող փոփոխությունները, ինչպես նաեւ անդրադարձել ոլորտի խնդիրներին: Պատգամավորը Կառավարությանը հորդորել է ստեղծել աշխատանքային խումբ եւ որոշակի լրացումներ ու փոփոխություններ իրականացնել Կառավարության այն որոշումներում, որոնք կարգավորում են բեռնափոխադրումների դաշտը: Ըստ նրա՝ որոշ հարցեր դուրս են մնացել կարգավորումներից, եւ այսօր դրանք լուծման կարիք ունեն:

The amount of fine by the functioning regulation is the same in all cases – 200.000 AMD. As much more will be the weight of the load of the permissible one, so the amount of the fine will be bigger.
The Acting Head of the Office for Coordination of Inspectorate of RA Prime Minister’s Staff Armen Danielyan presented the draft law on Making Amendment and Addenda to the RA Code on Administrative Offences.
The draft designs the amount of the fine, 200.000 AMD established for driving the transport exceeding the heavy machine of the load on one axis and the permissible maximum mass on the state automobile roads of the common use of the Republic of Armenia, change and set fine in the amount of 200.000 AMD up to 1 tonne and more for every tonne.
The purpose of the draft is to provide fairness, as well as the decrease of the damage causing the roads.
Giving a speech, the deputy Armen Khachatryan highlighted the proposing amendments and touched upon the problems of the sphere. The MP urged Government to create a working group and to make certain addenda and amendments in the decisions of the Government, which regulate the field of the cargo transportations. According to him, some items were left out of the regulations, and today they need to be solved.