Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների նախարարության գանձապետարանում Հակակոռուպցիոն կոմիտեն կարող է ունենալ դեպոզիտ հաշիվ: Դեպոզիտ հաշվի ֆինանսական միջոցների տնօրինման կարգը սահմանվում է ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի կողմից: Առաջարկվում է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի տեղակալների լիազորությունները դադարելու դեպքերի թվում ավելացնել նաեւ վերջիններիս կողմից պաշտոնից ազատվելու գրավոր դիմումը վարչապետին ներկայացնելու դեպքը: Նախագծով առաջարկվում է կարգավորել նաեւ Առաջին կազմի մրցութային հանձնաժողովի գործունեության ավարտման հետ կապված հարաբերությունները:
Հիմնական զեկուցող ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Գրիգոր Մինասյանի խոսքով` նախագիծն ուղղված է հակակոռուպցիոն կոմիտեի ֆունկցիոնալ գործառույթների բարելավմանը:
««Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագծի լրամշակված տարբերակն արժանացել է հանձնաժողովի հավանությանը:
Հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է նաեւ ««Կառավարության կառուցվածքի եւ գործունեության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որով նախարարություններին վերապահվում է սահմանված ոլորտներում Կառավարության քաղաքականությունը մշակելու եւ իրականացնելու իրավասություն, որը ենթադրում է նաեւ քաղաքականության իրականացման մշտադիտարկում եւ գնահատում, որոնց արդյունքներն անհրաժեշտ են ընթացիկ խնդիրների վերհանման եւ քաղաքականության կատարելագործման համար:
Հակակոռուպցիոն ոլորտում Կառավարության քաղաքականությունը մշակող եւ իրականացնելու իրավասությամբ օժտված նախարարությունը ՀՀ արդարադատության նախարարությունն է, բայց, քանի որ դա փաստաթղթով արձանագրված չէ, ՀՀ միջազգային պարտավորությունների, մասնավորապես, Տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ) գնահատման շրջանակում արձանագրված է որպես խնդիր:
Ուստի, անհրաժեշտություն է առաջացել օրենքով հստակ ամրագրել նման իրավասությունները` տարընկալումները բացառելու եւ նշված գործառույթներն իրականացնելու համար հստակ իրավական հիմքի առկայությունն ապահովելու նպատակով:
Հիմնական զեկուցող ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Գրիգոր Մինասյանի առաջարկով մինչեւ երկու ամիս ժամկետով հետաձգվել է ««Ազդարարման համակարգի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթի քննարկումը:

Антикоррупционный комитет (АК) может иметь депозитный счет в казначействе Министерства финансов Республики Армения. Порядок распоряжения средствами депозитного счета определяет председатель комитета.
По словам основного докладчика, заместителя министра юстиции Г.Минасяна, проект призвать усовершенствовать функции АК.
Профильная комиссия одобрила доработанную редакцию проекта о внесении дополнений и изменений в закон “Об Антикоррупционном комитете”.
Во втором чтении комиссия также рассмотрела проект о внесении поправок в закон “О структуре и деятельности правительства”, которым министерства наделяются полномочиями по разработке и реализации политики правительства в определенных сферах, также подразумевающих мониторинг и оценку реализации политики.
По предложению основного докладчика, замминистра юстиции Г.Минасяна обсуждение пакета проектов о внесении изменений и дополнений в закон “О системе уведомления” отложено на срок до двух месяцев.
18 октября проекты обсуждены на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам.
18 октября Председатель НС А.Симонян принял находящуюся с официальным визитом в Армении делегацию во главе с министром иностранных дел Норвегии Анникен Хютфилдт.Стороны обсудили вопросы, представляющие взаимный интерес. Беседа шла в основном об армянской демократии и необходимых условиях ее развития...
Предлагается предусмотреть, чтобы все депутаты подписывались под текстом торжественно данной присяги на заседании НС. Проект о внесении дополнения в Конституционный закон "Регламент Национального Собрания", предложенный депутатами А.Казаряном, В.Варданяном и А.Давоян, направлен на повышение осознани...