Առաջարկվում է նախատեսել բոլոր պատգամավորների համար Ազգային ժողովի նիստում երդման տեքստի տակ ստորագրում: ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Ալխաս Ղազարյանի, Վլադիմիր Վարդանյանի, Արփինե Դավոյանի հեղինակած ««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում լրացում կատարելու մասին» նախագիծը նպատակ ունի հրապարակային տրված հանդիսավոր երդմամբ անձանց մոտ ավելացնել իրենց պաշտոնով պայմանավորված պատասխանատվության գիտակցումը: Հանրությանը տրված երդումը ապագայում կծառայի որպես բարեխիղճ, օրինական եւ պատասխանատու վարքագծի կարեւոր բաղադրիչ:
Հարակից զեկուցմամբ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Կարեն Սարուխանյանը նշել է, որ նախագիծն ուղղված է ՀՀ քաղաքացու առջեւ պատգամավորի ստանձնած պատասխանատվության ավելացմանը, ուստի հորդորել է կողմ քվեարկել օրինագծին:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Գրիգոր Մինասյանը, ներկայացնելով Կառավարության դիրքորոշումը, տեղեկացրել է, որ Կառավարությունն առաջարկներ չունի:
Օրենքի նախագիծը ստացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:
Պատգամավորների հեղինակած նախաձեռնությունը քննարկվել է ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հոկտեմբերի 18-ին հրավիրված նիստում:

It is proposed to provide for all the deputies to sign under the text of the oath at the sitting of the National Assembly. The program on Making Addendum to the Constitutional Law the Rules of Procedure of the National Assembly authored by the RA NA deputies Alkhas Ghazaryan, Vladimir Vardanyan and Arpine Davoyan is aimed at increasing the awareness of responsibility due to their position among persons by taking a solemn oath in public. The oath given to the public will serve as an important component of conscientious, legal and responsible behavior in the future.
In his co-report, the RA NA deputy Karen Sarukhanyan noted that the draft is aimed at increasing the responsibility assumed by the deputy towards the RA citizen, therefore he urged to vote in favor of the bill.
Presenting the position of the Government, the RA Deputy Minister of Justice Grigor Minasyan informed that the Government has no proposals.
The initiative authored by the deputies was debated at the sitting of the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs convened on October 18.
In the treasury of the Ministry of Finance of the Republic of Armenia the Anti-Corruption Committee can have a deposit account. The order of the financial means management of the deposit account is set out by the Chairman of the RA Anti-Corruption Committee. It is proposed also to increase among the...