ՀՀ քրեական դատավարության եւ քրեակատարողական նախկին օրենսգրքերում նախատեսված են եղել դրույթներ, որոնց համաձայն` ծանր հիվանդության հետեւանքով պատժից ազատելու, ինչպես նաեւ բժշկական բնույթի հարկադրանքի միջոցներ կիրառելու հետ կապված հարցերի առնչությամբ բժշկական հանձնաժողովները ներկայացրել են եզրակացություն: Այս համատեքստում ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Երանուհի Թումանյանցը նշել է, որ վերոնշյալ օրենսգրքերում հստակ ամրագրված չի եղել այն լիազորող նորմը, ըստ որի կամրագրվեր, որ բժշկական հանձնաժողով ստեղծելու կարգը սահմանում է Կառավարությունը:
Ներկայում անհրաժեշտություն է առաջացել օրենքով սահմանել առանձին դրույթ, որի համաձայն` պրոբացիայի ծառայության ներքին կանոնակարգը կհաստատի ՀՀ կառավարությունը` ՀՀ արդարադատության նախարարի ներկայացմամբ:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը հուլիսի 4-ի արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկել է Կառավարության հեղինակած «ՀՀ քրեակատարողական օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին», «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» եւ ««Պրոբացիայի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթը:
Արդարադատության փոխնախարարի տեղեկացմամբ` խորհրդարանն արդեն երկրորդ ընթերցմամբ ընդունել է ՀՀ քրեակատարողական նոր օրենսգիրքն ու ««Ձերբակալված եւ կալանավորված անձանց պահելու մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը, որով արդեն լուծվել են բժշկական հանձնաժողովների գործունեության կարգին առնչվող լիազորող նորմերի հարցերը: Բացի այդ, հուլիսի 1-ից ուժի մեջ է մտել ՀՀ քրեական դատավարության նոր օրենսգիրքը, որի արդյունքում, ըստ զեկուցողի, ուժը կորցրած ճանաչված օրենսգրքում վերոնշյալ փոփոխությունների եւ լրացումների կատարման անհրաժեշտությունը բացակայում է: Ուստի, գործադիրն առաջարկում է ներկայացված փաթեթից հանել «ՀՀ քրեակատարողական օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրինագծերը:
Հարակից զեկուցող, պատգամավոր Արփինե Դավոյանը նշել է, որ փոփոխությունը տեխնիկական բնույթի է եւ առաջարկել է հանձնաժողովին տալ դրական եզրակացություն:
Հանձնաժողովը հավանության է արժանացրել ««Պրոբացիայի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը. այն կընդգրկվի առաջիկայում գումարվելիք ԱԺ արտահերթ նստաշրջանի օրակարգում:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է Կառավարության հեղինակած ««Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Այն ներկայացրել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Գրիգոր Մինասյանը: Նախատեսվում է մինչեւ 15 տարվա վաղեմություն ունեցող ՄԻԵԴ վճիռներով բացահայտված խախտումներով դատավորի նկատմամբ հարուցել կարգապահական վարույթներ: Զեկուցողի խոսքով` առաջինից երկրորդ ընթերցում գործադիրը նախագծում կատարել է հստակեցումներ, տեխնիկական խմբագրումներ:
Նիստը վարող հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վահագն Հովակիմյանն ընդգծել է, որ հանձնաժողովում նախագծի առաջին ընթերցմամբ քննարկման ընթացքում պատգամավորների բարձրացրած խնդիրները լուծվել են: Պատգամավորը կոչ է արել կողմ քվեարկել նախաձեռնությանը:

В предыдущих Уголовно-процессуальном (УПК) и Уголовно-исполнительном кодексах (УИК) имелись положения, по которым врачебные комиссии представляли заключение по вопросам освобождения от наказания вследствие тяжелого заболевания, а также применения принудительных мер медицинского характера. В этом контексте замминистра юстиции РА Е.Туманянц отметила, что в вышеуказанных кодексах не была четко установлена ​​уполномочивающая норма о порядке создания правительством врачебной комиссии.
Ныне назрела необходимость законодательного закрепления отдельной нормы, согласно которой правила внутреннего регламента службы пробации утверждаются Правительством РА - по представлению министра юстиции РА.
4 июля Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам обсудила в первом чтении на внеочередном заседании законопроекты правительства о внесении изменений в УПК, УИК РА и в закон "О пробации".
По информации замминистра юстиции, парламент уже принял во втором чтении новый УИК РА и проект о внесении изменений и дополнений в закон “О содержании задержанных и арестованных лиц", которыми регулируются разрешительные нормы, касающиеся порядка проведения врачебных комиссий. Кроме того, с 1 июля вступил в силу новый УПК РА, в связи с чем, по мнению докладчика, нет необходимости во внесении вышеуказанных поправок в утративший силу кодекс. Поэтому исполнительная власть предлагает исключить из представленного пакета законопроекты о внесении дополнений в УИК и УПК РА.
Содокладчик депутат А.Давоян, отметив технический характер поправки, предложила комиссии вынести положительное заключение.
Комиссия одобрила проект закона о внесении изменений в закон “О пробации” – для включения в повестку дня предстоящей внеочередной сессии НС.
Во втором чтении обсужден законопроект о внесении поправок в Судебный кодекс РА. Его представил заместитель министра юстиции РА Г.Минасян. По словам докладчика, с первого по второе чтения исполнительная власть внесла в проект уточнения, технические правки.
Ведущий заседание зампредседателя комиссии В.Овакимян подчеркнул, что вопросы, поднятые депутатами в ходе первого чтения проекта в комиссии, разрешены. Депутат призвал проголосовать за инициативу.