Քրեակատարողական ծառայողների վերապատրաստումներն այժմ իրականացվում են «Քաղաքացիական ծառայության մասին» օրենքով սահմանված կարգով: Սակայն, գործնականում դա այնքան էլ կիրառելի չէ,   քանի որ 2081 հանրային ծառայության մեջ գտնվող քրեակատարողական ծառայողներից 1939-ն ընդգրկված չեն  քաղաքացիական ծառայության պաշտոնների անվանացանկում: Այս մասին հայտնել է ՀՀ արդարադատության փոխնախարար Արփինե Սարգսյանը՝ հավելելով, որ վերջիններիս մասով կար վերապատրաստման իրականացման խնդիր: «Քրեակատարողական ծառայության մասին» օրենքում Կառավարության առաջարկած փոփոխություններն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել են ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում եւ ստացել դրական եզրակացություն:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալը մանրամասնել  է կարգավորումներն ու  փաստել, որ քրեակատարողական ծառայության գլխավոր, առաջատար, միջին եւ կրտսեր խմբի պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վերապատրաստման կարգը կսահմանվի երկու եղանակով:  Առաջին տարբերակով անհատական վերապատրաստման կարիքի գնահատման հենքով կլինեն վերապատրաստումներ, իսկ երկրորդ տարբերակով նախատեսվում  է ոչ ուշ, քան երեք տարին մեկ անգամ իրականացնել ընթացիկ  վերապատրաստումներ: Նախագծով  հստակեցվել է վերապատրաստման կարգը, դրա սահմանումը վերապահվել է ոլորտը համակարգող Արդարադատության  նախարարին:
Գործադիրը քննարկման է ներկայացրել նաեւ «ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը: Ակնկալվում է օրենսդրությունը համապատասխանեցնել Քրեական եւ Քրեական դատավարության օրենսգրքերին եւ վերացնել դրանցում առկա բացթողումները:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» օրենքում փոփոխությամբ առաջարկվում է  նախատեսել քրեական վարույթի շրջանակում գրավը պետական եկամուտ դարձնելու ամբողջական կառուցակարգը: Ի տարբերություն գործող օրենսգրքի՝ նոր օրենսգիրքը նախատեսում է գրավը պետական եկամուտ դարձնելու ընթացակարգ երկու սուբյեկտի՝ դատախազի եւ դատարանի կողմից, եթե դատական վարույթում է գործը: Հետաքննություն իրականացնող մարմինների գործունեությանը վերաբերող օրենքներում կատարվել են փոփոխություններ. նրանց վերապահվել է միայն Քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված միջոցառումների իրականացումը:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ այսուհետ վարույթը կարգավորվելու է միայն Քրեական դատավարության օրենսգրքով՝ այլ օրենքներից հանվել են բոլոր վարույթային կանոնակարգումները: Պետք է լինի վարույթին առնչվող բոլոր հարցերը կարգավորող մեկ միասնական օրենք:
Կատարվել են նաեւ տեխնիկական բնույթի մի շարք առաջարկներ:
Հարակից զեկույցում հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանն ընդգծել է, որ մոտ երկու տարի է՝ իր գլխավորած հանձնաժողովը եւ Արդարադատության նախարարությունը աշխատել են այս նախագծերի փաթեթի վրա: Փոփոխությունները մանրամասն քննարկվել են նաեւ աշխատանքային քննարկումների ընթացքում:

Now the penitentiary officers’ trainings are carried out by the order prescribed by law on Civil Service. However, in practice it is not so applicable, as 1939 penitentiary officers out of 2081 being in the public service are not included in the name list of the civil service offices. The RA Deputy Minister of Justice Arpine Sargsyan informed about this, adding that the latter has a problem of implementing training. The amendments proposed by the Government to the law on Penitentiary Service were debated in the first reading at the sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs and received endorsement.
The RA Deputy Minister of Justice detailed the regulations and documented that the training order of the persons holding chief, leading, middle and junior groups of the penitentiary service will be set out in two ways. There will be trainings on the individual training need assessment in the first version, it is designed to carry out current trainings in the second version not late than once in three years. The draft law specified the training order, its definition was reserved to the Minister of Justice, coordinating the sphere.
The executive body also presented the legislative package envisaging amendments and addenda to the constitutional law the RA Judicial Code. It is expected to comply the legislation with the Criminal and Criminal Procedure Codes and remove the omissions existing in it.
The RA Deputy Minister of Justice Arpine Sargsyan informed that by the amendment to the law on Compulsory Enforcement of Judicial Acts it is proposed to design the complete structure making the mortgage as a state revenue within the framework of the criminal procedure. Unlike the Code in force, the new Code envisages a procedure of making the mortgage as a state revenue by two subjects: the prosecutor and the court, if the case is in the court proceedings. Amendments were made to the laws on the activity of the investigation bodies: they were reserved the implementation of the measures envisaged only by the Criminal Procedure Code.
Taking into consideration that from now on the proceedings will be regulated only by the Criminal Procedure Code, all proceedings regulations were removed from other laws. One united law regulating all issues on the proceedings should be.
A number of proposals of technical character were also made.
In his co-report the Committee Chair Vladimir Vardanyan underlined that it had been about two years that the Committee and the Ministry of Justice worked on this package of draft laws. The amendments were debated in detail also during the working debates.