«Կրթության մասին» օրենքի 18-րդ հոդվածի համաձայն` Հանրապետությունում 12-ամյա միջնակարգ կրթությունը պարտադիր է մինչեւ սովորողի 19 տարին լրանալը, եթե այդ իրավունքն ավելի վաղ չի իրացվել:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ ՀՀ քրեակատարողական հիմնարկներում կան շուրջ 300 ազատազրկված անձինք, որոնք չունեն 9-րդ կամ 12-րդ դասարանի ատեստատներ: Ըստ զեկուցողի` վերջիններիս հետ դժվար է լինում իրականացնել տարբեր վերասոցիալականացման աշխատանքներ: Ուստի, ընդհանուր ազգային կրթական համակարգի քաղաքականության շրջանակում առաջարկվել է լրացումներ կատարել «Կրթության մասին» օրենքում:
Կառավարության հեղինակած նախագիծը քննարկվել է Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի մայիսի 17-ի նիստում:
Գործադիրը, մասնավորապես, առաջարկել է 19 տարվա տարիքային սահմանափակումը չտարածվի քրեակատարողական հիմնարկներում ազատազրկման ձեւով պատիժ կրող այն դատապարտյալների վրա, ում պատժից ազատման ժամկետի լրանալուն կրթության իրավունքի իրացման վերաբերյալ գրավոր դիմում ներկայացնելու պահին մնացել է 1 տարուց ավելի: Դատապարտյալներն իրենց ցանկությամբ կարող են իրացնել իրենց կրթության իրավունքը` ՀՀ պետական բյուջեի միջոցների հաշվին:
Օրենքի ուժի մեջ մտնելու ժամկետ առաջարկվել է նախատեսել 2022 թ. օգոստոսի 1-ը` հաշվի առնելով ուսումնական տարվա սկիզբը: Մինչ այդ ժամկետը կհաստատվի խտացված ծրագրերի համապատասխան մեթոդաբանություն:
Արփինե Սարգսյանը պատգամավորների խնդրանքով ներկայացրել է պարզաբանումներ դասավանդման մեթոդիկայի մշակման, հիբրիդային տարբերակով կրթությունը հեռավար կազմակերպելու վերաբերյալ:

Согласно ст.18 закона “Об образовании”, 12-летнее среднее образование в РА является обязательным до достижения учащимся 19-летнего возраста, если это право не было реализовано ранее.
Заместитель министра юстиции РА А.Саргсян сообщила, что в уголовно-исполнительных (пенитенциарных) учреждениях находятся около 300 заключенных, не имеющих аттестата 9-го или 12-го классов. По ее словам, с последними сложно проводить различные мероприятия по ресоциализации. Поэтому в рамках политики общенациональной системы образования предложено внести дополнения в вышеуказанный закон.
17 мая предложенный правительством проект обсуждался на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта.
Исполнительная власть, в частности, предложила не распространять возрастной ценз в 19 лет на отбывающих наказание в пенитенциарных учреждениях, у которых в письменном заявлении об осуществлении права на образование после истечения срока наказания остается более одного года. Осужденные могут осуществлять свое право на образование за счет государственного бюджета РА.
Предложено предусмотреть дату вступления закона в силу с 1 августа 2022 г., с учетом начала учебного года. К этому времени будет утверждена соответствующая методология сжатых программ.
По просьбе депутатов А.Саргсян дала разъяснения по разработке методики обучения, организации дистанционного обучения в гибридном варианте.