Մարտի 24-ի խորհրդարանական ճեպազրույցին մասնակցել են ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Վլադիմիր Վարդանյանը եւ Արման Եղոյանը:
Ճեպազրույցն ընթացել է հարցուպատասխանի ձեւաչափով:
Լրագրողի հարցին` ինչո՞ւ ՀՀ-ն չի մասնակցում Արցախի անվտանգային խնդիրների չեզոքացմանը, Վլադիմիր Վարդանյանն ի պատասխան նշել է, որ այս բոլոր օրերի ընթացքում թե' ՀՀ կառավարությունը, թե' խորհրդարանական դիվանագիտությունը, թե' համապատասխան կառույցները բոլոր ջանքերը ներդրել են միջազգային գործընկերներին տվյալ իրավիճակի մասին տեղյակ պահելու եւ խնդիրը հնարավորինս արագ լուծելու վերաբերյալ:
Նա հիշեցրել է, որ հարցին Կառավարության նիստում անդրադարձել է նաեւ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` նշելով, թե ինչով կարող է պայմանավորված լինել նման վերաբերմունքը, եւ որ Ադրբեջանի նման «արկածախնդրությունը» ուղղված է Արցախում էթնիկ զտումների քաղաքականությունն ավարտին հասցնելուն:
«Մենք սրա մասին խոսել էինք ինչպես պատերազմից առաջ, այնպես էլ ընթացքում եւ հետո, որ Արցախում մենք տարածքային խնդիրներ չենք լուծում, Արցախում խոսքը ժողովուրդների իրավունքների մասին է: Եվ այն վարվելակերպը եւ գործիքակազմը, որն այսօր օգտագործում է Ադրբեջանը, ըստ էության,  ավելի է ամրապնդում մեր դիրքերը, մասնավորապես` ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանում` կապված Ռասսայական խտրականության բոլոր ձեւերի վերացման մասին կոնվենցիայի լուրջ խախտումների հետ: Այս ամենը, ըստ էության, առավել հիմնավոր, տեսանելի է դարձնում, որ Արցախում խնդիրը կրում է էքզիստենցիալ բնույթ»,- ասել է Վլադիմիր Վարդանյանը:
Հարցին` արդյոք հայկական կողմը չի հատի, այսպես կոչված, կարմիր գծերը Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում` ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արման Եղոյանը նշել է, որ երբ խոսվում է կարմիր գծերից, պետք է հիշել` երբ մի անգամ գծեցիր կարմիր գծեր, հետագայում այդ կարմիր գծերից այն կողմ առավել բարենպաստ պայմաններ չես ստանալու:
«Դիվանագիտությունը բանակցելու արվեստ է, այն սիրում է որոշակի առումով կոնֆիդենցիալություն, դիվանագիտությունն արվեստ է` խուսափելու բոլոր տեսակի էսկալացիաներից: Եթե դուք փորձելու եք դիվանագետից կորզել հստակ գծեր, դուք կսահամանափակեք նրա հնարավորությունները` գործել ապագայում»,- ասել է պատգամավորը:
Անդրադառնալով 1991-1992թթ.` նա նշել է, որ եթե այդ ժամանակ այդ կարմիր գծերի հարցում հայկական կողմն ունենար ավելի ճկուն դիրքորոշում, այլ ոչ թե` հստակ հայտարարություններ, գուցե այսօր ՀՀ դիվանագիտությունը շատ ավելի բարվոք վիճակում հայտնվեր:
«Ես կարող եմ ձեզ հավաստիացնել, որ ՀՀ կարմիր գծերը Արցախի կարգավորման հարցով  2018թ.  հետո չեն փոխվել, բանակցային գործընթացում արտահայտված կարմիր գծերը 2018թ. հետո որեւէ փոփոխության չեն ենթարկվել»,- շեշտել է Արման Եղոյանը:
Մարտի 24-ին Արծվիկ Մինասյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից հավաքագրված եւ Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջե փոխանցված միջոցների օգտագործումն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի հերթական նիստը: Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ երկու հարցադրում են ուղղել ՀՀ...
Միջխորհրդարանական միության 144-րդ վեհաժողովի շրջանակում անցկացվող Խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների ասոցիացիայի հերթական նստաշրջանի երկրորդ եւ երրորդ օրերին ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանը աշխատանքային հանդիպումներ է ունեցել  մի շարք երկրների աշ...

The deputies of the RA NA Civil Contract Faction Vladimir Vardanyan and Arman Yeghoyan took part in March 24 parliamentary briefing,
The briefing was held in Q & A session.
To the journalist’ s question why the RA does not take part in the neutralization of the security problems of Artsakh, Vladimir Vardanyan noted in response to this that during all these days the RA Government, the parliamentary diplomacy and the relevant structures on making all efforts to inform their international counterparts about the given situation and quickly resolving the problem as much as possible.
He reminded that at the Government sitting the RA Prime Minister Nikol Pashinyan also touched upon that, noting that how such behavior could be conditioned, and the such ‘adventurism’ of Azerbaijan is directed to reaching to an end the policy of ethnic cleansing.
“We have spoken about this before the war, as well as during and after it that we don’t resolve territorial problems in Artsakh, it is about the peoples’ rights in Artsakh. And the behavior and the toolset that today Azerbaijan uses, in fact, more strengthens our positions, particularly, in the UN International Court, related to the serious violations of the Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination. All this, in essence, makes more substantial, visible that the problem in Artsakh is of existential character,” Vladimir Vardanyan said.
To the question whether Armenian side will not cross the so-called red lines in the relations with Turkey and Azerbaijan, the deputy of the NA Civil Contract Faction Arman Yeghoyan noted that when talking about red lines, one should remember when you once drew red lines, later you will not see more favorable conditions beyond those red lines.
“Diplomacy is an art of negotiation, it likes confidentiality to some extent, diplomacy is an art to avoid all types of escalations. If you try to extract clear lines from a diplomat, you will limit his/her opportunities to act in the future,” the deputy said.
Referring to 1991-1992, he noted that if the Armenian side had a more flexible position on the red lines at that time, rather than clear statements, perhaps today the RA diplomacy would be in a much better condition.
“I can assure you that the RA red lines on the settlement of Artsakh have not changed after 2018, the red lines expressed in the negotiation process have not changed after 2018,” Arman Yeghoyan stressed.
On March 24, chaired by Artsvik Minasyan, the regular sitting of the Inquiry Committee for Studying the Use of Funds Collected by the "Hayastan" All-Armenian Fund and Transferred to the State Budget of the Republic of Armenia was held. The Committee Chair noted that two questions were addressed to t...
On the second and third days of the regular session of the Association of Secretaries General of Parliaments (ASGP) being held within the framework of the 144th Assembly of the Inter-Parliamentary Union the Chief of Staff, Secretary General of the RA National Assembly Vahan Naribekyan had working me...