Մարտի 24-ի խորհրդարանական ճեպազրույցին մասնակցել են ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Վլադիմիր Վարդանյանը եւ Արման Եղոյանը:
Ճեպազրույցն ընթացել է հարցուպատասխանի ձեւաչափով:
Լրագրողի հարցին` ինչո՞ւ ՀՀ-ն չի մասնակցում Արցախի անվտանգային խնդիրների չեզոքացմանը, Վլադիմիր Վարդանյանն ի պատասխան նշել է, որ այս բոլոր օրերի ընթացքում թե' ՀՀ կառավարությունը, թե' խորհրդարանական դիվանագիտությունը, թե' համապատասխան կառույցները բոլոր ջանքերը ներդրել են միջազգային գործընկերներին տվյալ իրավիճակի մասին տեղյակ պահելու եւ խնդիրը հնարավորինս արագ լուծելու վերաբերյալ:
Նա հիշեցրել է, որ հարցին Կառավարության նիստում անդրադարձել է նաեւ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` նշելով, թե ինչով կարող է պայմանավորված լինել նման վերաբերմունքը, եւ որ Ադրբեջանի նման «արկածախնդրությունը» ուղղված է Արցախում էթնիկ զտումների քաղաքականությունն ավարտին հասցնելուն:
«Մենք սրա մասին խոսել էինք ինչպես պատերազմից առաջ, այնպես էլ ընթացքում եւ հետո, որ Արցախում մենք տարածքային խնդիրներ չենք լուծում, Արցախում խոսքը ժողովուրդների իրավունքների մասին է: Եվ այն վարվելակերպը եւ գործիքակազմը, որն այսօր օգտագործում է Ադրբեջանը, ըստ էության,  ավելի է ամրապնդում մեր դիրքերը, մասնավորապես` ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանում` կապված Ռասսայական խտրականության բոլոր ձեւերի վերացման մասին կոնվենցիայի լուրջ խախտումների հետ: Այս ամենը, ըստ էության, առավել հիմնավոր, տեսանելի է դարձնում, որ Արցախում խնդիրը կրում է էքզիստենցիալ բնույթ»,- ասել է Վլադիմիր Վարդանյանը:
Հարցին` արդյոք հայկական կողմը չի հատի, այսպես կոչված, կարմիր գծերը Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում` ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արման Եղոյանը նշել է, որ երբ խոսվում է կարմիր գծերից, պետք է հիշել` երբ մի անգամ գծեցիր կարմիր գծեր, հետագայում այդ կարմիր գծերից այն կողմ առավել բարենպաստ պայմաններ չես ստանալու:
«Դիվանագիտությունը բանակցելու արվեստ է, այն սիրում է որոշակի առումով կոնֆիդենցիալություն, դիվանագիտությունն արվեստ է` խուսափելու բոլոր տեսակի էսկալացիաներից: Եթե դուք փորձելու եք դիվանագետից կորզել հստակ գծեր, դուք կսահամանափակեք նրա հնարավորությունները` գործել ապագայում»,- ասել է պատգամավորը:
Անդրադառնալով 1991-1992թթ.` նա նշել է, որ եթե այդ ժամանակ այդ կարմիր գծերի հարցում հայկական կողմն ունենար ավելի ճկուն դիրքորոշում, այլ ոչ թե` հստակ հայտարարություններ, գուցե այսօր ՀՀ դիվանագիտությունը շատ ավելի բարվոք վիճակում հայտնվեր:
«Ես կարող եմ ձեզ հավաստիացնել, որ ՀՀ կարմիր գծերը Արցախի կարգավորման հարցով  2018թ.  հետո չեն փոխվել, բանակցային գործընթացում արտահայտված կարմիր գծերը 2018թ. հետո որեւէ փոփոխության չեն ենթարկվել»,- շեշտել է Արման Եղոյանը:
Մարտի 24-ին Արծվիկ Մինասյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից հավաքագրված եւ Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջե փոխանցված միջոցների օգտագործումն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի հերթական նիստը: Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ երկու հարցադրում են ուղղել ՀՀ...
Միջխորհրդարանական միության 144-րդ վեհաժողովի շրջանակում անցկացվող Խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների ասոցիացիայի հերթական նստաշրջանի երկրորդ եւ երրորդ օրերին ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանը աշխատանքային հանդիպումներ է ունեցել  մի շարք երկրների աշ...

24 марта в парламентском брифинге приняли участие депутаты фракции "Гражданский договор" В.Варданян и А.Егоян.
Брифинг прошел в формате вопросов-ответов.
Отвечая на вопрос журналиста, почему Армения не участвует в нейтрализации вопросов безопасности Арцаха, В.Варданян заметил, что все эти дни и правительство Армении, и парламентская дипломатия, и соответствующие структуры приложили максимальные усилия, чтобы сообщить своим международным партнерам о ситуации и по возможности скорейшем решении проблемы.
Он напомнил, что премьер-министр РА Н.Пашинян также коснулся этого вопроса на заседании правительства, отметив причины подобного отношения, - “авантюра”   Азербайджана направлена ​​на доведение до конца политики этнических чисток в Арцахе.
“Мы говорили об этом и до, и в ходе, и после войны: в Арцахе мы не решаем территориальные проблемы, в Арцахе мы говорим о правах народов. И то поведение и инструменты, которые сегодня использует Азербайджан, по сути, еще больше укрепляют наши позиции, в частности, в Международном суде ООН, в связи с серьезными нарушениями Конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации. Все это в итоге делает более обоснованным, зримым факт, что проблема в Арцахе носит экзистенциальный характер”, - подчеркнул В.Варданян.
На вопрос, не переступит ли армянская сторона так называемые красные линии в отношениях с Турцией и Азербайджаном, депутат фракции “Гражданский договор” А.Егоян ответил, что, говоря о красных линиях, следует помнить: однажды уже начертив красные линии, дальше них не получишь более благоприятных условий.
“Дипломатия – искусство ведения переговоров, она любит в определенном плане конфиденциальность, дипломатия –   искусство избежать всякого рода эскалаций. Если вы попытаетесь добиться от дипломата четких линий, вы ограничите его возможности действовать в будущем”, - отметил депутат.
Касаясь 1991-1992 гг., А.Егоян заметил, что если бы в то время у армянской стороны была более гибкая позиция по красным линиям, а не четкие заявления, возможно, сегодня дипломатия РА оказалась бы в гораздо лучшем положении.
“Могу вас заверить, что красные линии РА в вопросе Арцахского урегулирования после 2018 г. не изменились, выраженные в переговорном процессе красные линии после 2018 г.   не подверглись никаким изменениям ”, - особо выделил А.Егоян.
24 марта Следственная комиссия НС по изучению использования средств, собранных Всеармянским фондом “Айастан” и перечисленных в Государственный бюджет РА, провела очередное заседание под председательством А.Минасяна.Председатель комиссии отметил, что правительству были адресованы два вопроса: эффекти...
Руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС В.Нарибекян во второй и третий дни очередной сессии Ассоциации генеральных секретарей парламентов, состоявшейся в рамках 144-й Ассамблеи Межпарламентского Союза (МПС), провел рабочие встречи с делегациями аппаратов парламентов ряда стран, а также  ...