Մարտի 24-ին Արծվիկ Մինասյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից հավաքագրված եւ Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջե փոխանցված միջոցների օգտագործումն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ երկու հարցադրում են ուղղել ՀՀ կառավարությանը. առաջին՝ արդյո՞ք հիմնադրամի կողմից Գործադիրին նվիրաբերված գումարները ծառայել են բուն նպատակին, երկրորդ՝ ի՞նչ ծրագրեր են իրականացվել, եւ ինչպիսի՞ն են դրանց արդյունքային ցուցանիշները:
Նիստին հրավիրված ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը տեղեկացրել է, որ դիմել են ՀՀ հաշվեքննիչ պալատին՝ իրականացված ծրագրերի վերաբերյալ աուդիտ անցկացնելու համար: «Եթե կլինեն անհամապատասխանություններ, դրանք կհրապարակվեն»,- ասել է բանախոսը:
Ֆինանսների նախարարը նշել է, որ 2020թ. հոկտեմբերին եւ նոյեմբերի 1-ին հիմնադրամի կողմից Կառավարությանը որպես նվիրատվություն փոխանցվել է 52.7 մլրդ դրամ, որից 32.7 միլիարդ դրամն օգտագործվել է ենթակառուցվածքների, սոցիալական եւ այլ ծրագրերը կյանքի կոչելու համար: Ծրագրերն իրականացվել են բարձր արդյունավետությամբ՝ նպատակային եւ հասցեական: Նշվել է, որ արդյունքային ցուցանիշների չափելիությունը բարձր տոկոս է կազմում:
Այնուհետեւ Տիգրան Խաչատրյանը պատասխանել է հանձնաժողովականների հարցերին:
Կարծիքների փոխանակման ընթացքում հնչել են տարբեր տեսակետներ:
ՀՀ ֆինանսների նախարարը նաեւ նշել է. «Ցանկացած հարց, որ պարզաբանված չէ, մենք պարտադիր մանրամասն կպարզաբանենք»:
Նիստը նախագահող Արծվիկ Մինասյանը գործընկերներին առաջարկել է նիստից հետո ներկա գտնվել աշխատանքային քննարկմանը՝ պարզաբանելու համար հանձնաժողովի գործունեության ժամկետի՝ ապրիլի 22-ին լրանալու վերաբերյալ հարցը:
Միջխորհրդարանական միության 144-րդ վեհաժողովի շրջանակում անցկացվող Խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների ասոցիացիայի հերթական նստաշրջանի երկրորդ եւ երրորդ օրերին ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանը աշխատանքային հանդիպումներ է ունեցել  մի շարք երկրների աշ...
Մարտի 24-ի խորհրդարանական ճեպազրույցին մասնակցել են ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Վլադիմիր Վարդանյանը եւ Արման Եղոյանը: Ճեպազրույցն ընթացել է հարցուպատասխանի ձեւաչափով: Լրագրողի հարցին` ինչո՞ւ ՀՀ-ն չի մասնակցում Արցախի անվտանգային խնդիրների չեզոքացմանը, Վլադիմիր Վարդանյա...

24 марта Следственная комиссия НС по изучению использования средств, собранных Всеармянским фондом “Айастан” и перечисленных в Государственный бюджет РА, провела очередное заседание под председательством А.Минасяна.
Председатель комиссии отметил, что правительству были адресованы два вопроса: эффективно ли использованы суммы, переданные фондом исполнительной власти; какие программы реализованы и каковы их итоговые показатели?
Приглашенный на заседание министр финансов РА Т.Хачатрян сообщил об обращении ведомства в Аудиторскую палату РА для проведения аудита осуществленных программ, подчеркнув, что при выявлении расхождений они будут опубликованы.
Министр финансов отметил, что в октябре-ноябре 2020 г. фонд перечислил правительству 52,7 млрд драмов, из которых 32,7 млрд направлено на реализацию инфраструктурных, социальных и других программ. Программы проведены с высокой эффективностью адресно и целенаправленно.
В ходе обмена мнениями высказаны полярные точки зрения.
Министр финансов РА особо подчеркнул: “По любым невыясненным вопросам мы обязательно выступим с детальными разъяснениями”.
А.Минасян предложил коллегам присутствовать на рабочем обсуждении после заседания – для   прояснения вопроса истечения срока полномочий комиссии 22 апреля.
Руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС В.Нарибекян во второй и третий дни очередной сессии Ассоциации генеральных секретарей парламентов, состоявшейся в рамках 144-й Ассамблеи Межпарламентского Союза (МПС), провел рабочие встречи с делегациями аппаратов парламентов ряда стран, а также  ...
24 марта в парламентском брифинге приняли участие депутаты фракции "Гражданский договор" В.Варданян и А.Егоян.Брифинг прошел в формате вопросов-ответов.Отвечая на вопрос журналиста, почему Армения не участвует в нейтрализации вопросов безопасности Арцаха, В.Варданян заметил, что все эти дни и правит...