ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աղվան Վարդանյանը մարտի 1-ին հրավիրած մամուլի ասուլիսում անդրադարձել է իր եւ խմբակցության հեղինակած օրենսդրական նախաձեռնություններին, որոնք ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում ստացել էին բացասական եզրակացություններ եւ չէին ընդգրկվել նստաշրջանի օրակարգում:
ԱԺ պատգամավորը հատկապես կարեւորել է խմբակցության հեղինակած «Պետական կենսաթոշակների մասին» եւ «Պետական նպաստների մասին» օրենքներում լրացում նախատեսող օրենսդրական նախաձեռնությունը, որով առաջարկվում էր աշխատանքային եւ զինվորական կենսաթոշակներն ինդեքսավորել յուրաքանչյուր տարի: Բանախոսը նշել է, որ տարեկան գրանցվում է մոտ 7 տոկոս գնաճ,  թանկանում են հատկապես պարենային ապրանքները: Ըստ բանախոսի՝ քաղաքակիրթ աշխարհում գործում են գնաճի ինդեքսավորման համապատասխան մեխանիզմներ: Աղվան Վարդանյանը  հավելել է, որ փաթեթը վերաբերելու էր 480 հազար  կենսաթոշակառուների եւ 80 հազար նպաստառուների:
Բանախոսը կարեւորել  է մեկ այլ նախագիծ եւս, որով առաջարկվում էր փոփոխություն կատարել «Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում: Առաջարկվում է օրենքով սահմանված հայտարարությունը չներկայացնելու դեպքում չդադարեցնել կենսաթոշակի վճարումը, եթե համաձայն ՍԷԿՏ համակարգի՝ հայտարարությունը ներկայացնելու ժամկետը լրանալու օրվա դրությամբ կենսաթոշակառուն գտնվում է Հայաստանի Հանրապետությունում: Նախատեսվում էր նաեւ ստեղծել  ընդհանուր տեղեկատվական բազա:
Աղվան Վարդանյանն անդրադարձել է նաեւ «Պետական գնումների մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխությանը, որն առնչվում էր մեկ անձից գնումներ կատարելուն:

At March 1 press conference, the deputy of the RA NA Armenia Faction Aghvan Vardanyan referred to the legislative initiatives authored by him and the faction, which were not endorsed in the NA Standing Committees and were not included in the agenda of the session.
The NA deputy especially highlighted the legislative initiative envisaging addendum to the Laws on State Pensions and on State Benefits, which proposed to index work and military pensions every year. The Speaker noted that about 7% growth is registered, in particular, the prices of food products are rising. According to the Speaker, there are appropriate mechanisms for inflation indexation in the civilized world. Aghvan Vardanyan added that the package would refer to 480.000 pensioners and 80.000 beneficiaries.
The Speaker highlighted one more draft law too, which proposed to amend the Law on State Pensions. It was suggested not to stop paying the pension in case of not submitting the statement established by law, if, according to the BEMIS system, a pensioner is in the Republic of Armenia as of the expiration date of the statement submission deadline. It was also planned to create a general database.
Aghvan Vardanyan also touched upon the proposed amendment to the Law on State Procurement, which was related to making purchases from one person.