Մարտի 1-ի նիստում Ազգային ժողովը քննարկում է Հաշվեքննիչ պալատի նախագահի ընտրության հարցը:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 145-րդ հոդվածի համաձայն` ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը Հաշվեքննիչ պալատի նախագահի պաշտոնի համար խորհրդարանին է առաջարկել «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության կողմից ներկայացված Ատոմ Ջանջուղազյանի թեկնածությունը:
Թեկնածուի կենսագրական տվյալները եւ աշխատանքային գործունեությունը բարձրաձայնել է Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը:
Ատոմ Ջանջուղազյանը սովորել է Երեւանի պետական ճարտարագիտական համալսարանում, տեխնիկական գիտությունների թեկնածու է: Պատգամավորը նշել է, որ թեկնածուն մեծ փորձառություն ունի պետական կառավարման ոլորտում: «Կարծում եմ, որ Ատոմ Ջանջուղազյանի մասնագիտական կարողությունները համապատասխանում են պաշտոնին ներկայացվող պահանջներին»,- ընդգծել է Գեւորգ Պապոյանը` հավելելով, որ այդ առումով խմբակցությունը, ինչպես նաեւ հանրությունն ակնկալում են, որ թեկնածուն իր աշխատանքը կիրականացնի բարձր մակարդակով, կնպաստի բյուջեի ծախսերի արդյունավետության բարձրացմանը:
Խոսելով պետական ինստիտուտների կարեւոր դերակատարությունից` Ատոմ Ջանջուղազյանը նշել է, որ այդ մարմինների որակը պետության դիրքի բարելավման գրավականն է, իսկ պետական ինստիտուտների կայացման աստիճանն ուղղակիորեն պայմանավորվում է պետական ծառայողի գործոնով:
Բանախոսի խոսքով` մեր պետությունը եւ պետական ինստիտուտները երիտասարդ են ու տարբեր ոլորտներում առաջանցիկ աճ արձանագրելու համար հսկայական ջանք է պահանջվում: «Ակնհայտ է, որ մեր երկրի պետական ինստիտուտների կայացման հարցում նկատելի առաջընթաց է գրանցվել, բայց դա բավարար համարվել չի կարող»:
Ատոմ Ջանջուղազյանն անդրադարձել է նաեւ Հաշվեքննիչ մարմնի առաքելությանը, հանրային պետական շահի չափելիությանը, պալատի գործունեության իրավական հիմքերին:
Զեկուցողի խոսքով` միայն մասնագիտական բարձր որակավորում ունեցող եւ բարեվարքության ընդունելի չափանիշներին համապատասխանող աշխատակիցները կկարողանան լավագույնս ծառայել հանրային պետական շահին ու ապահովել Հաշվեքննիչ պալատից ակնկալվող արդյունքները:
Ատոմ Ջանջուղազյանը շնորհակալություն է հայտնել քաղաքական մեծամասնությանը` ցուցաբերած վստահության համար: Նա հավաստիացրել է, որ ընտրվելու դեպքում կարդարացնի սպասելիքները` ի շահ պետության:

Pursuant to Article 145 of the constitutional law the Rules of Procedure, the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs proposed to parliament for the post of the Chairman of the Audit Chamber Atom Janjughazyan’s candidacy presented by the Civil Contract Faction.
The Chair of the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan voiced the biographical data and the working activities.
Atom Janjughazyan studied in Yerevan State Polytechnic University. He is a Candidate of Technical Sciences. The deputy has noted that he has big experience in the sphere of state administration. “I think that Atom Janjughazyan’s professional capabilities correspond with the requirements being presented for the post,” Gevorg Papoyan has underlined, adding that in that respect the faction, as well as the community expect that the candidate will carry out his work at high level, will promote the increase of the budget expenditure efficiency.
Speaking about the important role of the state institutes, Atom Janjughazyan has noted that the quality of those bodies is the pledge of the state position improvement, and the degree of the establishment of the state institutes is directly at the state employee’s factor.
According to the speaker, our state and the state institutes are young and to record advanced growth in different spheres huge effort is required. “It is obvious that in the establishment of the state institutes of our country noticeable progress has been registered, but it cannot be considered sufficient.”
Atom Janjughazyan also touched upon the mission of the Audit Chamber, the measuring of the public state interest and the legal bases of the Chamber’s activity.
According to the rapporteur, only the employees of professional high qualification and complying with the standards acceptable to building integrity will be able to serve to the public state interest at best and provide the results expecting from the Audit Chamber.
Atom Janjughazyan thanked the political majority for the shown trust. He assured that in case of being elected he would justify expectations for the benefit of the state.