Մարտի 1-ին Ազգային ժողովի «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակում խորհրդարան էին այցելել Երեւանի թեթեւ արդյունաբերության պետական քոլեջի եւ Երեւանի «Անտիկյան կրթարան» հիմնական դպրոցի աշակերտները:
Այցելուներն Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճի օթյակից հետեւել են նիստի աշխատանքին, թանգարանում ծանոթացել  խորհրդարանի շենքի,  հուշանվերների պատմությանը, այցելել գրադարան:
Ճանաչողական այցով խորհրդարանում գտնվող աշակերտները հանդիպել են ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանին, նույն խմբակցության պատգամավորներ, Մարիամ Պողոսյանին, Նարեկ Բաբայանին եւ Մերի Գալստյանին:
Պատգամավորները պատասխանել են աշակերտների հարցերին, անդրադարձել 12-ամյա կրթական համակարգին, կրթական ոլորտի բարեփոխումներին: Արթուր Հովհաննիսյանն ընդգծել է ժամանակի պահանջով մասնագիտության ճիշտ ընտրություն կատարելու հարցի կարեւորությունը: Անդրադարձ է կատարվել ժամանակի մարտահրավերներին, տնտեսության զարգացմանը եւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հիմնախնդրին:

On March 1, within the framework of the Open Lesson of the National Assembly the pupils of Yerevan Light Industry State College and Yerevan Antikyan Educational Complex visited parliament.
The visitors followed the work of the sitting from the box of the National Assembly Session Hall, got acquainted with the parliament building, the history of souvenirs and were in the library.
The pupils being in parliament with cognitive visit met with the Secretary of the RA NA Civil Contract Faction, the deputies of the same Faction Mariam Poghosyan, Narek Babayan and Meri Galstyan.
The deputies answered the pupils’ questions, touched upon the 12-year educational system, the reforms of the educational sphere. Artur Hovhannisyan underlined the importance of the issue to make right choice for the profession. The challenges of the time, the development of economy and the problem of the Nagorno Karabakh conflict settlement were touched upon.