Մարտի 1-ին Ազգային ժողովի «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակում խորհրդարան էին այցելել Երեւանի թեթեւ արդյունաբերության պետական քոլեջի եւ Երեւանի «Անտիկյան կրթարան» հիմնական դպրոցի աշակերտները:
Այցելուներն Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճի օթյակից հետեւել են նիստի աշխատանքին, թանգարանում ծանոթացել  խորհրդարանի շենքի,  հուշանվերների պատմությանը, այցելել գրադարան:
Ճանաչողական այցով խորհրդարանում գտնվող աշակերտները հանդիպել են ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանին, նույն խմբակցության պատգամավորներ, Մարիամ Պողոսյանին, Նարեկ Բաբայանին եւ Մերի Գալստյանին:
Պատգամավորները պատասխանել են աշակերտների հարցերին, անդրադարձել 12-ամյա կրթական համակարգին, կրթական ոլորտի բարեփոխումներին: Արթուր Հովհաննիսյանն ընդգծել է ժամանակի պահանջով մասնագիտության ճիշտ ընտրություն կատարելու հարցի կարեւորությունը: Անդրադարձ է կատարվել ժամանակի մարտահրավերներին, տնտեսության զարգացմանը եւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հիմնախնդրին:

1 марта в рамках программы НС "Открытый урок" парламент посетили учащиеся Ереванского государственного колледжа легкой промышленности и Ереванской основной школы "Антикян".
Гости наблюдали за работой заседания из ложи зала заседаний НС, ознакомились с историей здания, посетили музее и библиотеку парламента.
Учащиеся встретились с секретарем фракции “Гражданский договор” А.Ованнисяном, членами фракции М.Погосян, Н.Бабаяном и М.Галстян.
Депутаты ответили на вопросы гостей, коснулись 12-летней системы образования, реформ в образовательной сфере. А.Ованнисян подчеркнул важность правильного выбора профессии по велению времени. Затронуты современные вызовы, проблемы экономического развития, урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта.