Էդուարդ Աղաջանյանի ելույթը ԵԱՀԿ ԽՎ քաղաքական եւ անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի նիստում
Փետրվարի 24-25-ը մեկնարկել է Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանը, որի աշխատանքներին Վիեննայում մասնակցել է ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը: Նա ելույթ է ունեցել Քաղաքական եւ անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի նիստում՝ մասնավորապես նշելով.
կարծում եմ` Ադրբեջանից իմ գործընկերոջ ելույթը եւս մեկ անգամ առանց բացառության հաստատեց բոլոր այն փաստարկները, որոնք ես հնչեցրեցի այսօր համատեղ նիստի ժամանակ իմ ելույթի շրջանակում: Սակայն, փորձելով այս երկխոսությունը տեղափոխել ավելի կառուցողական դաշտ՝  ես կցանկանայի ասել հետեւյալը: Ընթացիկ բանավեճը նվիրված է ԵԱՀԿ տարածքում լարվածության աճի ժամանակ միջխորհրդարանական երկխոսության անհրաժեշտության քննարկմանը: Եվ, իրապես, խորհրդարանականներն ունեն ավելի ճկուն, թափանցիկ եւ անմիջական երկխոսության համար ավելի մեծ ազատություն, քան գործադիր իշխանությունը ներկայացնող մեր գործընկերները: Այս համատեքստում, կարծում եմ, որ խորհրդարանականների դերը կայուն խաղաղության կառուցման ճանապարհին պետք է լինի հասարակությունների եւ մարդկանց մակարդակում: Այն է, այլ գործառույթների շարքում, միջխորհրդարանական երկխոսությունը պետք է նպաստի եւ աջակցի հակամարտող երկրների հասարակությունների միջեւ երկխոսության հաստատմանը: Եվ փոխադարձ վստահության ձեւավորման ճանապարհին, առաջին հերթին, կարեւոր է դադարեցնել եւ վերացնել երկու հասարակությունների միջեւ այլատյացության եւ ատելության խոսքի ցանկացած դրսեւորում:
դժբախտաբար, Ադրբեջանի դեպքում, մինչեւ հասարակության շրջանում առկա խնդիրների դիտարկումը, հարկ է, առաջին հերթին, անդրադառնալ պետական մակարդակով այլատյացության քարոզչությանն ու ատելության խոսքին: Ձեր ուշադրությանն եմ ներկայացնում Ադրբեջանի նախագահի կողմից հնչեցված վերոհիշյալ վարքագծի օրինակներ. վերջինս հայերի մասին ասում է. «Նրանք ոչ գիտակցություն ունեն, ոչ բարոյականություն: Նրանք նույնիսկ ուղեղ չունեն», կամ «30 տարիների ընթացքում այս երկիրը եղել է վայրի գազանների ձեռքերում, գիշատիչների ձեռքերում, շնագայլերի ձեռքերում»: Որոշ մարդիկ կարող են վիճարկել, որ պետական մակարդակով ադրբեջանական այլատյացության գագաթնակետը Բաքվի կենտրոնում, այսպես կոչված «ռազմավարի պուրակն» է, որտեղ, ի թիվս այլ բաների, հայ զինվորների նվաստացուցիչ մանեկենները ցուցադրված էին այցելուներին զվարճացնելու, ժամանցն ապահովելու նպատակով: Ի դեպ, մանեկեններն ավելի ուշ հեռացրին Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից իրականացվող ավելի խիստ միջանկյալ պատժամիջոցներից խուսափելու համար: Այնուհանդերձ, Արդարադատության միջազգային դատարանը կիրառեց միջանկյալ պատժամիջոց, որտեղ այլ պատժամիջոցների հետ մեկտեղ նշեց, որ Ադրբեջանը պետք է բոլոր անհրաժեշտ միջոցները ձեռնարկի հայ էթնիկ ծագում կամ քաղաքացիություն ունեցող մարդկանց հանդեպ ռասսայական ատելության եւ խտրականության հրահրումն ու խթանումը կանխելու համար, այդ թվում նաեւ՝ իրենց պաշտոնյաների եւ պետական կառույցների կողմից:
խոսելով հասարակությունների միջ երկխոսության դյուրացման հարցում միջխորհրդարանական երկխոսության մեծ նշանակության մասին՝ կարծումեմ, որ մենք առաջնահերթ պետք է վերացնենք պետական մակարդակով այլատյացության քարոզչությունը եւ ատելության խոսքը: Հետեւաբար, ես հորդորում եմ մեր ադրբեջանցի գործընկերներին դադարեցնել այս վարքագիծը, եթե, իհարկե, մենք տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղության հասնելու մեր ցանկության մեջ ազնիվ ենք:
27.02.2022
Լիլիթ Գալստյանը ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ հանձնաժողովի նիստի ընթացքում
Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի՝ փետրվարի 24-25-ը տեղի ունեցած ձմեռային նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցել է կառույցում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Լիլիթ Գալստյանը: Ելույթ ունենալով Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ հումանիտար հարցերի հանձ...

Eduard Aghajanyan’s Speech at Meeting of OSCE PA General Committee on Political Affairs and Security
On February 24-25, the Winter Meeting of the Parliamentary Assembly of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE PA) began, and the Head of the RA NA delegation to OSCE PA Eduard Aghajanyan took part in its works in Vienna. He delivered a speech at the joint meeting, particularly noting:
I believe that the speech of my colleague from Azerbaijan once again confirmed all of the arguments, without an exception, of the speech that I had today during the joint session. But trying to transmit this dialogue into a more constructive phase, I would like to say the following.
The current debate is dedicated to discussing the need for interparliamentary dialogue at times of heightened tensions in the OSCE area. And indeed, parliamentarians do have the extra freedom for a more flexible, transparent and direct dialogue, than do our counterparts who represent the executive branch. And in this context I believe that the role of parliamentarians on the road of building sustainable peace is at the grassroots level. Namely, among other functions, interparliamentary dialogue should facilitate and help establish a dialogue between the societies of conflicting countries. And on the road of building mutual trust it is of utmost importance first and foremost to stop and eliminate any form of xenophobia and hate speech among both societies.
Dear colleagues, unfortunately in the case of Azerbaijan, before referring to societies, we must firstly address the issue of xenophobia and hate speech on state level.
Here are a few of the examples of such behavior by the president of Azerbaijan.
Referring to Armenians the latter says: “They have neither conscience, neither morality. They don’t even have a brain.” Or “for 30 years this land was in the hands of wild beasts, in the hands of predators, in the hands of jackals”.
One could argue that the climax of state level Azeri xenophobia was the so called “trophy park” in the center of Baku, where amongst other things, humiliating mannequins of Armenian soldiers were illustrated as means of entertainment for the visitors. By the way, the mannequins were later removed to avoid a stricter interim measure carried out by the International court of justice. Nonetheless, the international court of justice did carry out an interim measure, where amongst other measures, it stated that Azerbaijan must take all necessary measures to prevent the incitement and promotion of racial hatred and discrimination, including by its officials and public institutions, targeted at persons of Armenian national or ethnic origin.
Dear colleagues, having said that the inter-parliamentary dialogue is of great importance in facilitating inter-societal dialogue, I believe that first of all we should eliminate state level xenophobia and hate speech. Otherwise, there is and will be no room for inter-parliamentary dialogue.
Hence, I urge our Azerbaijani colleagues to stop this behavior, if we are honest about our desire to reach a long lasting peace in our region. Thank you.”
27.02.2022
Lilit Galstyan Gives a Speech During OSCE PA Committee Meeting
The member of the RA NA delegation to the Parliamentary Assembly of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE PA) took part in the works of the Winter Meeting held on February 24-25. Giving a speech at the Meeting of the OSCE PA General Committee on Democracy, Human Rights and H...