Էդուարդ Աղաջանյանի ելույթը ԵԱՀԿ ԽՎ քաղաքական եւ անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի նիստում
Փետրվարի 24-25-ը մեկնարկել է Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանը, որի աշխատանքներին Վիեննայում մասնակցել է ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը: Նա ելույթ է ունեցել Քաղաքական եւ անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի նիստում՝ մասնավորապես նշելով.
կարծում եմ` Ադրբեջանից իմ գործընկերոջ ելույթը եւս մեկ անգամ առանց բացառության հաստատեց բոլոր այն փաստարկները, որոնք ես հնչեցրեցի այսօր համատեղ նիստի ժամանակ իմ ելույթի շրջանակում: Սակայն, փորձելով այս երկխոսությունը տեղափոխել ավելի կառուցողական դաշտ՝  ես կցանկանայի ասել հետեւյալը: Ընթացիկ բանավեճը նվիրված է ԵԱՀԿ տարածքում լարվածության աճի ժամանակ միջխորհրդարանական երկխոսության անհրաժեշտության քննարկմանը: Եվ, իրապես, խորհրդարանականներն ունեն ավելի ճկուն, թափանցիկ եւ անմիջական երկխոսության համար ավելի մեծ ազատություն, քան գործադիր իշխանությունը ներկայացնող մեր գործընկերները: Այս համատեքստում, կարծում եմ, որ խորհրդարանականների դերը կայուն խաղաղության կառուցման ճանապարհին պետք է լինի հասարակությունների եւ մարդկանց մակարդակում: Այն է, այլ գործառույթների շարքում, միջխորհրդարանական երկխոսությունը պետք է նպաստի եւ աջակցի հակամարտող երկրների հասարակությունների միջեւ երկխոսության հաստատմանը: Եվ փոխադարձ վստահության ձեւավորման ճանապարհին, առաջին հերթին, կարեւոր է դադարեցնել եւ վերացնել երկու հասարակությունների միջեւ այլատյացության եւ ատելության խոսքի ցանկացած դրսեւորում:
դժբախտաբար, Ադրբեջանի դեպքում, մինչեւ հասարակության շրջանում առկա խնդիրների դիտարկումը, հարկ է, առաջին հերթին, անդրադառնալ պետական մակարդակով այլատյացության քարոզչությանն ու ատելության խոսքին: Ձեր ուշադրությանն եմ ներկայացնում Ադրբեջանի նախագահի կողմից հնչեցված վերոհիշյալ վարքագծի օրինակներ. վերջինս հայերի մասին ասում է. «Նրանք ոչ գիտակցություն ունեն, ոչ բարոյականություն: Նրանք նույնիսկ ուղեղ չունեն», կամ «30 տարիների ընթացքում այս երկիրը եղել է վայրի գազանների ձեռքերում, գիշատիչների ձեռքերում, շնագայլերի ձեռքերում»: Որոշ մարդիկ կարող են վիճարկել, որ պետական մակարդակով ադրբեջանական այլատյացության գագաթնակետը Բաքվի կենտրոնում, այսպես կոչված «ռազմավարի պուրակն» է, որտեղ, ի թիվս այլ բաների, հայ զինվորների նվաստացուցիչ մանեկենները ցուցադրված էին այցելուներին զվարճացնելու, ժամանցն ապահովելու նպատակով: Ի դեպ, մանեկեններն ավելի ուշ հեռացրին Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից իրականացվող ավելի խիստ միջանկյալ պատժամիջոցներից խուսափելու համար: Այնուհանդերձ, Արդարադատության միջազգային դատարանը կիրառեց միջանկյալ պատժամիջոց, որտեղ այլ պատժամիջոցների հետ մեկտեղ նշեց, որ Ադրբեջանը պետք է բոլոր անհրաժեշտ միջոցները ձեռնարկի հայ էթնիկ ծագում կամ քաղաքացիություն ունեցող մարդկանց հանդեպ ռասսայական ատելության եւ խտրականության հրահրումն ու խթանումը կանխելու համար, այդ թվում նաեւ՝ իրենց պաշտոնյաների եւ պետական կառույցների կողմից:
խոսելով հասարակությունների միջ երկխոսության դյուրացման հարցում միջխորհրդարանական երկխոսության մեծ նշանակության մասին՝ կարծումեմ, որ մենք առաջնահերթ պետք է վերացնենք պետական մակարդակով այլատյացության քարոզչությունը եւ ատելության խոսքը: Հետեւաբար, ես հորդորում եմ մեր ադրբեջանցի գործընկերներին դադարեցնել այս վարքագիծը, եթե, իհարկե, մենք տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղության հասնելու մեր ցանկության մեջ ազնիվ ենք:
27.02.2022
Լիլիթ Գալստյանը ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ հանձնաժողովի նիստի ընթացքում
Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի՝ փետրվարի 24-25-ը տեղի ունեցած ձմեռային նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցել է կառույցում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Լիլիթ Գալստյանը: Ելույթ ունենալով Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ հումանիտար հարցերի հանձ...

Выступление Э.Агаджаняна на заседании Комитета ПА ОБСЕ по политическим вопросам и безопасности
Глава делегации НС РА в ПА ОБСЕ Э.Агаджанян на прошедшей 24-25 февраля в Вене зимней сессии ПА ОБСЕ выступил на заседании Комитета по политическим вопросам и безопасности с речью:
Полагаю, выступление моего коллеги из Азербайджана еще раз подтвердило все без исключения доводы, которые я озвучил сегодня на совместном заседании. Однако, стремясь перевести этот диалог в более конструктивное русло, хотел бы сказать следующее. Нынешние дебаты посвящены обсуждению необходимости межпарламентского диалога в условиях роста напряженности в регионе ОБСЕ. И, действительно, у парламентариев больше свободы для более гибкого, прозрачного и прямого диалога, чем у наших коллег из исполнительной власти. В этом контексте считаю, что роль парламентариев в построении прочного мира должна быть на уровне обществ и людей. То есть межпарламентский диалог, помимо прочих функций, должен способствовать установлению диалога между обществами конфликтующих стран. И на пути к налаживанию взаимного доверия, прежде всего, важно прекратить и исключить любое проявление ксенофобии и языка ненависти между двумя обществами.
К сожалению, в случае с Азербайджаном, прежде чем решать проблемы в обществе, необходимо, в первую очередь, обратиться к пропаганде ксенофобии и разжиганию ненависти на государственном уровне. Представляю вашему вниманию примеры вышеописанного поведения, озвученные президентом Азербайджана, - последний говорит об армянах: “У них нет ни сознания, ни морали. У них даже мозгов нет”, или “30 лет эта страна была в руках диких зверей, хищников, шакалов”. Кто-то может оспорить, что кульминацией ксенофобии на государственном уровне является так называемый “парк трофеев” в центре Баку, где, помимо всего прочего, выставлялись на потеху посетителям унизительные манекены армянских солдат. Кстати, манекены позже были убраны во избежание более жестких промежуточных санкций, наложенных Международным судом юстиции (МС). Тем не менее МС наложил промежуточную санкцию, в которой среди прочих санкций указал, что Азербайджан должен принять все необходимые меры, в том числе его должностными лицами и госструктурами, для предотвращения разжигания расовой ненависти и дискриминации в отношении лиц армянского происхождения или гражданства.
Говоря об ощутимом значении межпарламентского диалога в содействии диалогу между обществами, считаю приоритетным прежде всего   необходимость исключения на государственном уровне пропаганды ксенофобии и разжигания ненависти. Призываю наших азербайджанских коллег прекратить подобное поведение, если, конечно, мы честны в своем стремлении к долгосрочному миру в регионе”.
27.02.2022
Выступление Л.Галстян на заседании комитета ПА ОБСЕ
24-25 февраля в состоявшейся зимней сессии ПА ОБСЕ приняла участие член делегации НС РА в Ассамблее Л.Галстян. Выступая на заседании Комитета по демократии, правам человека и гуманитарным вопросам, депутат отметила:“Уважаемые коллеги!К сожалению, азербайджанская делегация никогда не избегает фальсиф...