Սարգիս Խանդանյանի ելույթը ԵԱՀԿ ԽՎ Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ հումանիտար հարցերի հանձնաժողովի նիստում
Փետրվարի 24-25-ը մեկնարկել է Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանը, որի աշխատանքներին հեռավար ձեւաչափով մասնակցել է ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Սարգիս Խանդանյանը: Պատգամավորը ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ հումանիտար հարցերի հանձնաժողովի նիստում եւ նշել.
«Հարգելի' նախագահող, հարգելի' գործընկերներ,
Մինչ բոլորս հետեւում ենք Ուկրաինայում ծավալվող ողբերգական իրադարձություններին, ես ուզում եմ հստակ հայտարարել, որ պատերազմը երբեք լուծում չէ. պատերազմը չի կարող կարգավորել որեւէ հակամարտություն: Պատերազմները կարող են տեւել օրեր կամ շաբաթներ, բայց դրանց պատճառած մարդկային տառապանքները եւ զինված հակամարտությունների հումանիտար հետեւանքները շատ ավելի երկարատեւ են, նույնիսկ հավերժ:
Արդեն 15 ամիս է անցել, ինչ ստորագրվել է Լեռնային Ղարաբաղում 44-օրյա պատերազմից հետո կրակի դադարեցման մասին եռակողմ հայտարարությունը: Արդեն 15 ամիս է, ինչ տասնյակ հայ զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց մայրերը, կանայք ու երեխաները դեռ սպասում են իրենց հարազատների տուն վերադառնալուն, սակայն Ադրբեջանը նրանց պատանդ է պահում: Եռակողմ հայտարարությունը հստակ էր. պետք է իրականացվեր ռազմագերիների, պատանդների եւ այլ ձերբակալված անձանց, ինչպես նաեւ զոհվածների մարմինների փոխանակում:
Հայաստանը կատարել է այդ պարտավորությունը` վերադարձնելով բոլոր գերիներին պատերազմից անմիջապես հետո: Ավելին, Հայաստանը հանձնել է ականապատ դաշտերի բոլոր քարտեզները: Հակառակ սրան` ադրբեջանական ռեժիմը հայ ռազմագերիներին վերածել է սակարկության առարկայի եւ այդ հարցն օգտագործում է զիջումներ կորզելու եւ մանիպուլյացիաների համար: Հայ ռազմագերիներին որպես ահաբեկիչներ որակող Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունները բացառապես մարդասիրական հարցի քաղաքականացման ակնհայտ դրսեւորում են:
Ավելին, Ադրբեջանը հրաժարվում է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի հայցի ապահովման միջոցների կատարումից եւ թաքցնում է հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց իրական թիվը, որոնք պահվում են Ադրբեջանում:
Միջազգային մարդասիրական իրավունքի, ներառյալ Ժնեւյան կոնվենցիաների, լրջագույն խախտումների մեկ այլ օրինակ է ռազմագերիների եւ պատանդների նկատմամբ խոշտանգումների եւ անմարդկային վերաբերմունքի բազմաթիվ դեպքերը: «Հյուման Ռայթս Վոթչը» իր զեկույցում Ադրբեջանի կողմից հայ գերիների նկատմամբ նվաստացուցիչ վերաբերմունքն ու խոշտանգումները որակել է որպես ռազմական հանցագործություն:
Հարգելի' գործընկերներ, այս վեհաժողովը պետք է առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնի միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումներին եւ ԵԱՀԿ տարածաշրջանում պատերազմների եւ ուժի կիրառման հումանիտար հետեւանքներին»:
Հռիփսիմե Գրիգորյանի ելույթը ԵԱՀԿ ԽՎ քաղաքական եւ անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի առցանց նիստի ընթացքում
Փետրվարի 24-25-ը մեկնարկել է Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանը: ԵԱՀԿ ԽՎ քաղաքական եւ անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի առցանց նիստին մասնակցել եւ ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Հռիփսիմե Գրիգորյանը՝ նշել...
Սարգիս Խանդանյանի ելույթը ԵԱՀԿ ԽՎ ձմեռային նստաշրջանում
Փետրվարի 24-25-ը տեղի են ունեցել Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանի նիստերը: ԵԱՀԿ ԽՎ Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ հումանիտար հարցերի հանձնաժողովի նիստի աշխատանքներին հեռավար ձեւաչափով մասնակցել եւ...
Ազգային ժողովի բակում տեղի է ունեցել հուշակոթողի բացման արարողություն
Փետրվարի 26-ին Ազգային ժողովի բակում տեղի է ունեցել Կոզեռնի հանգստարանի ննջեցյալների եւ հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշահամալիրի բացումը, որի հեղինակը քանդակագործ Իսահակ Ապրեյանն է: Հայ Եկեղեցու Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի միաբան, ՀԵՀԵՄ հոգեւոր տեսուչ, Հոգեշնորհ Թովմա վարդա...

Выступление С.Ханданяна на заседании Комитета ПА ОБСЕ по демократии, правам человека и гуманитарным вопросам
24-25 февраля на состоявшейся зимней сессии ПА ОБСЕ на заседании Комитета ПА ОБСЕ по демократии, правам человека и гуманитарным вопросам выступил член делегации НС РА в ПА ОБСЕ С.Ханданян:
“Уважаемый председатель, уважаемые коллеги,
поскольку мы все следим за трагическими событиями в Украине, хочу заявить: война никогда не является решением, война не может разрешить какой-либо конфликт. Войны могут длиться дни или недели, но вызванные вооруженными конфликтами человеческие страдания и гуманитарные последствия длятся гораздо дольше и даже вечны.
Прошло 15 месяцев с подписания трехстороннего заявления о прекращении огня в Нагорном Карабахе после 44-дневной войны. Вот уже 15 месяцев матери, жены и дети десятков армянских военнослужащих и гражданских лиц ждут возвращения в родные дома, но Азербайджан держит их в заложниках. Трехстороннее заявление было четким: подлежали обмену военнопленные, заложники и другие задержанные, а также тела погибших.
Армения выполнила это обязательство, вернув всех пленных сразу же после войны. Более того, Армения передала все карты минных полей. Напротив, азербайджанский режим превратил армянских военнопленных в предмет торгов и использует этот вопрос для вымогательства уступок и манипулирования. Заявления президента Азербайджана, характеризующие армянских военнопленных как террористов, - явное проявление политизации гуманитарного вопроса.
Более того, Азербайджан отказывается выполнять запрос Европейского суда по правам человека, скрывает реальное количество армянских военнопленных и гражданских лиц, удерживаемых в Азербайджане.
Еще одним примером серьезных нарушений международного гуманитарного права, в том числе Женевских конвенций, являются многочисленные случаи пыток и бесчеловечного обращения с военнопленными и заложниками. В своем докладе European Court of Human Rights квалифицировала как военное преступление унизительное обращение и пытки армянских пленных со стороны Азербайджана.
Уважаемые коллеги, эта Ассамблея должна уделить особое внимание нарушениям международного гуманитарного права и гуманитарным последствиям войн и применения силы в регионе ОБСЕ”.
26.02.2022
Выступление Р.Григорян на онлайн-заседании Комитета ПА ОБСЕ по политическим вопросам и безопасности
24-25 февраля стартовала зимняя сессия ПА ОБСЕ.Член делегации НС РА в ПА ОБСЕ Р.Григорян приняла участие в онлайн-заседании Комитета ПА ОБСЕ по вопросам политическим вопросам и безопасности, выступив на нем с речью:“Все мы в эти дни глубоко обеспокоены событиями в Украине. Мы возлагаем большие надеж...
Выступление С.Ханданяна на зимней сессии ПА ОБСЕ
24-25 февраля состоялась зимняя сессия Парламентской ассамблеи Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ПА ОБСЕ). Член делегации НС РА в ПА ОБСЕ С.Ханданян в дистанционном формате принял участие в работе заседания Комитета ПА ОБСЕ по демократии, правам человека и гуманитарным вопросам,...