Սարգիս Խանդանյանի ելույթը ԵԱՀԿ ԽՎ Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ հումանիտար հարցերի հանձնաժողովի նիստում
Փետրվարի 24-25-ը մեկնարկել է Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանը, որի աշխատանքներին հեռավար ձեւաչափով մասնակցել է ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Սարգիս Խանդանյանը: Պատգամավորը ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ հումանիտար հարցերի հանձնաժողովի նիստում եւ նշել.
«Հարգելի' նախագահող, հարգելի' գործընկերներ,
Մինչ բոլորս հետեւում ենք Ուկրաինայում ծավալվող ողբերգական իրադարձություններին, ես ուզում եմ հստակ հայտարարել, որ պատերազմը երբեք լուծում չէ. պատերազմը չի կարող կարգավորել որեւէ հակամարտություն: Պատերազմները կարող են տեւել օրեր կամ շաբաթներ, բայց դրանց պատճառած մարդկային տառապանքները եւ զինված հակամարտությունների հումանիտար հետեւանքները շատ ավելի երկարատեւ են, նույնիսկ հավերժ:
Արդեն 15 ամիս է անցել, ինչ ստորագրվել է Լեռնային Ղարաբաղում 44-օրյա պատերազմից հետո կրակի դադարեցման մասին եռակողմ հայտարարությունը: Արդեն 15 ամիս է, ինչ տասնյակ հայ զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց մայրերը, կանայք ու երեխաները դեռ սպասում են իրենց հարազատների տուն վերադառնալուն, սակայն Ադրբեջանը նրանց պատանդ է պահում: Եռակողմ հայտարարությունը հստակ էր. պետք է իրականացվեր ռազմագերիների, պատանդների եւ այլ ձերբակալված անձանց, ինչպես նաեւ զոհվածների մարմինների փոխանակում:
Հայաստանը կատարել է այդ պարտավորությունը` վերադարձնելով բոլոր գերիներին պատերազմից անմիջապես հետո: Ավելին, Հայաստանը հանձնել է ականապատ դաշտերի բոլոր քարտեզները: Հակառակ սրան` ադրբեջանական ռեժիմը հայ ռազմագերիներին վերածել է սակարկության առարկայի եւ այդ հարցն օգտագործում է զիջումներ կորզելու եւ մանիպուլյացիաների համար: Հայ ռազմագերիներին որպես ահաբեկիչներ որակող Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունները բացառապես մարդասիրական հարցի քաղաքականացման ակնհայտ դրսեւորում են:
Ավելին, Ադրբեջանը հրաժարվում է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի հայցի ապահովման միջոցների կատարումից եւ թաքցնում է հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց իրական թիվը, որոնք պահվում են Ադրբեջանում:
Միջազգային մարդասիրական իրավունքի, ներառյալ Ժնեւյան կոնվենցիաների, լրջագույն խախտումների մեկ այլ օրինակ է ռազմագերիների եւ պատանդների նկատմամբ խոշտանգումների եւ անմարդկային վերաբերմունքի բազմաթիվ դեպքերը: «Հյուման Ռայթս Վոթչը» իր զեկույցում Ադրբեջանի կողմից հայ գերիների նկատմամբ նվաստացուցիչ վերաբերմունքն ու խոշտանգումները որակել է որպես ռազմական հանցագործություն:
Հարգելի' գործընկերներ, այս վեհաժողովը պետք է առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնի միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումներին եւ ԵԱՀԿ տարածաշրջանում պատերազմների եւ ուժի կիրառման հումանիտար հետեւանքներին»:
Հռիփսիմե Գրիգորյանի ելույթը ԵԱՀԿ ԽՎ քաղաքական եւ անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի առցանց նիստի ընթացքում
Փետրվարի 24-25-ը մեկնարկել է Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանը: ԵԱՀԿ ԽՎ քաղաքական եւ անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի առցանց նիստին մասնակցել եւ ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Հռիփսիմե Գրիգորյանը՝ նշել...
Սարգիս Խանդանյանի ելույթը ԵԱՀԿ ԽՎ ձմեռային նստաշրջանում
Փետրվարի 24-25-ը տեղի են ունեցել Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանի նիստերը: ԵԱՀԿ ԽՎ Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ հումանիտար հարցերի հանձնաժողովի նիստի աշխատանքներին հեռավար ձեւաչափով մասնակցել եւ...
Ազգային ժողովի բակում տեղի է ունեցել հուշակոթողի բացման արարողություն
Փետրվարի 26-ին Ազգային ժողովի բակում տեղի է ունեցել Կոզեռնի հանգստարանի ննջեցյալների եւ հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշահամալիրի բացումը, որի հեղինակը քանդակագործ Իսահակ Ապրեյանն է: Հայ Եկեղեցու Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի միաբան, ՀԵՀԵՄ հոգեւոր տեսուչ, Հոգեշնորհ Թովմա վարդա...

Sargis Khandanyan’s Speech at Meeting of OSCE PA Committee on Democracy, Human Rights and Humanitarian Questions
On February 24-25, the Winter Meeting of the Parliamentary Assembly of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE PA) began, and the member of the RA NA delegation to OSCE PA Sargis Khandanyan took part via distance format in its works. The MP gave a speech at the Meeting of the OSCE PA General Committee on Democracy, Human Rights and Humanitarian Questions and noted:
“Dear chair, dear colleagues,
As we all follow the tragic events unfolding in Ukraine I want to clearly state that the war is never a solution, that the war cannot resolve any conflict. Wars may last days or weeks but the human suffering caused by wars and the humanitarian consequences of armed conflicts lasts much longer, even forever.
It has been 15 months now since the trilateral statement of ceasefire was signed after 44-day war in Nagorno-Karabakh. It has been 15 months now that mothers, wives and children of dozens of Armenian servicemen and civilians are still waiting for their loved ones to come back home but Azerbaijan keeps them hostages. The Trilateral Statement was clear: the exchange of prisoners of war, hostages and other detained persons and bodies of the dead was to be carried out.
Armenia has fulfilled this commitment returning all captives right after the war. Moreover, Armenia handed over all landmine maps to prevent further destruction in the region. In contrast, the regime in Azerbaijan has turned Armenian prisoners of war into a bargaining chip and exploits the issue for tradeoffs and manipulations. The statements by the President of Azerbaijan qualifying the Armenian prisoners of war as terrorists is a clear manifestation of politicization of a purely humanitarian issue.
Moreover, Azerbaijan refuses the implementation of the interim measures of the European Court of Human Rights and conceals the real number of the Armenian prisoners of war and civilians still held in Azerbaijan and places of detention.
Another example of grave breaches of international humanitarian law, including the Geneva Conventions is the numerous cases of torture and inhuman treatment of POWs and hostages. In its report Human Rights Watch described the humiliating treatment and torture of Armenian captives by Azerbaijan as a war crime.
Dear colleagues, this assembly should pay particular attention to violations of international humanitarian law and the humanitarian consequences of wars and the use of force in the OSCE region.”
26.02.2022
Hripsime Grigoryan Gives a Speech During Online Meeting of OSCE PA General Committee on Political Affairs and Security
On February 24-25, the Winter Meeting of the Parliamentary Assembly of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE PA) began.The member of the RA NA delegation to OSCE PA Hripsime Grigoryan took part in the online Meeting of the OSCE PA General Committee on Political Affairs and S...
Sargis Khandanyan’s Speech at OSCE PA Winter Meeting
On February 24-25, the Winter Meeting of the Parliamentary Assembly of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE PA) was held.The member of the RA NA delegation to OSCE PA Sargis Khandanyan took part via distance format in the...
Opening Ceremony of Monument Takes Place in Yard of National Assembly
On February 26, in the yard of the National Assembly, the opening of the memorial complex dedicated to the memory of the deceased of the Kozern cemetery and the victims of October 27 crime took place, the author of which is sculptor Isahak Apreyan. – a celibate of the Mother See of Holy Echmiadzin o...