Փետրվարի 19-ը Գիրք նվիրելու օրն է
Այսօր լրանում է Ամենայն հայոց բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 153-ամյակը, եւ այդ օրն ընդունված է գիրք նվիրել մեկմեկու: Գիրք նվիրելու օրվա կապակցությամբ մեր երկրում իրականացվում են բազմաթիվ գրական միջոցառումներ, գրքերի շնորհանդեսներ, հանրային ընթերցումներ, հայտնի գրողների հետ հանդիպումներ:
Օրվա առթիվ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԱԺ նախագահի լիազորությունները կատարող Հակոբ Արշակյանը մասնակցել է Ալեքսեյ Պոմիգալովի, Ալեքսանդր Անդրեեւի եւ Իլյա Կորոբովի «Մարդիկ եւ մեքենաները» գրքի շնորհանդեսին:
Մինչ ձեռնարկի վերաբերյալ կարծիքների փոխանակումը, ներկաները դիտել են գրքի թրեյլերը, որը ներկայացնում էր Սովետական Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական, ռազմարդյունաբերական եւ գիտատեխնոլոգիական զարգացման միտումները:
Կարեւորելով նման գրքի հրատարակումը եւ շնորհակալություն հայտնելով հեղինակներին՝ Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է, որ կրելով Սովետական Հայաստանի գիտական ու մշակութային արժեքները՝ մեր երկիրը պետք է զարգացնի ու կատարելագործի այդ հմտությունները: Նրա համոզմամբ՝ նման նախաձեռնությունները պետք է խթան հանդիսանան, որ որեւէ ուղղությամբ արտադրություններ կազմակերպած արդյունաբերական հսկաների պատմությունները թղթին հանձնվեն: Այդ կերպ ապագա սերունդները կտեղեկանան, թե գիտական ինչպիսի ներուժ է եղել մեր երկրում, ինչի վրա կարելի է հիմնվել եւ առաջ գնալ:
Գրքի շնորհանդեսի ավարտից հետո Հակոբ Արշակյանն ԱԺ պատգամավորների ուղեկցությամբ շրջել է Երեւանի փողոցներով, հայ եւ արտասահմանցի հայտնի գրողների գրքեր նվիրել մեր հայրենակիցներին, զրուցել նրանց հետ:
Այնուհետեւ Հակոբ Արշակյանը, ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանն ու ԱԺ պատգամավորները եղել են Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոնում: ԵՊԲՀ ռեկտոր Արմեն Մուրադյանի եւ կենտրոնի տնօրեն Հայկուհի Մինասյանի ուղեկցությամբ խորհրդարանականները շրջել են կառույցում, ծանոթացել պայմաններին, այցելել կենտրոնում գործող գրադարան, ճաշարան ու հանգստի սենյակ:
Գրքի օրվա կապակցությամբ օրենսդիրները գրքեր են նվիրել կենտրոնում բուժում ստացող երիտասարդներին, զրուցել նրանց հետ:
ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը երախտագիտություն է հայտնել ժամանակակից սարքավորումներով համալրված նման կառույց ունենալն իրականություն դարձրած անձանց եւ առաջին հերթին՝ կենտրոնում վերականգնողական բուժում ստացող հայրենիքի պաշտպաններին՝ անմնացորդ նվիրումի համար:
Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոնը հագեցած է ժամանակակից վերականգնողական սարքերով, իր հնարավորություններով բացառիկ կենտրոն է: Վերականգնողական ծառայություններից ու բուժօգնությունից բացի զինվորական հաշմանդամություն ունեցող անձինք կենտրոնում ստանում են նաեւ հոգեբանական աջակցություն, նրանց համար իրականացվում են նաեւ ուսումնական, սոցիալական ինտեգրման եւ զբաղվածության ծրագրեր:

19 февраля – День книгодарения
Сегодня исполняется 153 года со дня рождения всеармянского поэта Ов.Туманяна, и в этот день принято дарить друг другу книгу. В связи с Днем книгодарения в стране проводится множество литературных мероприятий, презентаций книг, народных чтений, встреч с известными писателями.
Вице-спикер, и.о.Председателя НС А.Аршакян принял участие в презентации книги А.Помигалова, А.Андреева и И.Коробова “Люди и автомобили”.
Участники просмотрели трейлер книги, в котором представлены тенденции высокотехнологичного, военно-промышленного и научно-технического развития Советской Армении.
Отметив важность издания книги и поблагодарив авторов, А.Аршакян подчеркнул, что, неся научные и культурные ценности Советской Армении, наша страна должна развивать и совершенствовать эти навыки. По его словам, подобные инициативы должны стать стимулом для того, чтобы сохранять истории промышленных гигантов, организовавших производство в любом направлении. Таким образом   будущие поколения будут проинформированы о научном потенциале Армении, на что мы можем опереться и двигаться вперед.
После презентации книги А.Аршакян в сопровождении депутатов НС прошел по улицам Еревана, подарил соотечественникам книги известных армянских и зарубежных писателей, побеседовал с ними.
Затем А.Аршакян, председатель Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Кочарян и депутаты НС посетили Реабилитационный центр "Защитник Отечества". В сопровождении ректора ЕГМУ А.Мурадяна и директора центра А.Минасян парламентарии осмотрели здание, ознакомились с условиями, посетили библиотеку, столовую и комнату отдыха центра.
По случаю Дня книгодарения законодатели подарили книги молодым людям, проходящим лечение в центре,   пообщались с ними.
Вице-спикер НС выразил признательность людям, воплотившим в жизнь такое сооружение, оснащенное современным оборудованием, и, в первую очередь, защитникам Родины, получающим реабилитационное лечение в центре, за их непоколебимую преданность.
РЦ “Защитник Отечества” оснащен современным реабилитационным оборудованием и является уникальным центром по своему оснащению. Помимо реабилитационных услуг и медицинской помощи, военные инвалиды получают в центре психологическую поддержку, осваивают образовательные программы, программы социальной интеграции и трудоустройства.