«Մոլդովայի Հանրապետության խորհրդարանի եւ իմ անունից ընդունեք իմ անկեղծ շնորհավորանքները Հայաստանի Հանրապետության անկախության օրվա առթիվ:
Հուսով եմ, որ հայ-մոլդովական կապերի հետեւողական ամրապնդումը երկու երկրների համար նոր հնարավորություններ կբացի երկկողմ երկխոսության հետագա զարգացման համար: Ես նաեւ հաստատապես համոզված եմ, որ միջխորհրդարանական հարաբերությունների դրական դինամիկան անգնահատելի ներդրում կունենա Մոլդովայի Հանրապետության եւ Հայաստանի Հանրապետության արդյունավետ փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնման գործում` ի շահ մեր երկրների ժողովուրդների:
Մաղթում եմ Ձեզ եւ ողջ հայ ժողովրդին քաջառողջություն, խաղաղություն եւ բարեկեցություն»,-նշված է Մոլդովայի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահի շնորհավորական ուղերձում:

“On behalf of Parliament of the Republic of Moldova and me, please, accept my sincere congratulations on the occasion of Independence Day of the Republic of Armenia.
I hope that the consistent strengthening of the Armenian-Moldavian ties will open new opportunities for two countries to further development of bilateral dialogue. I am also definitely confident that the positive dynamics of the inter-parliamentary relations will have an invaluable contribution to the expansion of the effective mutually beneficial cooperation between the Republic of Moldova and the Republic of Armenia for the benefit of the peoples of our countries.
I wish you and the whole Armenian people good health, peace and welfare,” the congratulatory message by the Speaker of Parliament of the Republic of Moldova reads.