ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի հունիսի 7-ի նիստում Մխիթար Հայրապետյանի նախագահությամբ քննարկվեցին եւ դրական եզրակացություն ստացան երկրորդ ընթերցմամբ ներկայացված ««Լիցենզավորման մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» եւ «Կինեմատոգրաֆիայի մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթները:
Կառավարության հեղինակած ««Լիցենզավորման մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթի վերաբերյալ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը նշեց, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում  ներկայացված փոփոխությունները վերաբերում են իրավական տեխնիկային. բովանդակային փոփոխություններ չեն եղել:
Պատգամավորներ Մխիթար Հայրապետյանի, Աննա Կոստանյանի, Արթուր Մանուկյանի, Արման Եղոյանի հեղինակած «Կինեմատոգրաֆիայի մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթի լրամշակված տարբերակը ներկայացրեց Աննա Կոստանյանը`  նշելով, որ մինչեւ երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում թեմայի առնչությամբ տեղի են ունեցել բազմաբովանդակ քննարկումներ եւ ձեռք է բերվել որոշակի փոխհամաձայնություն ոլորտի ներկայացուցիչների հետ: Նա նորամուծություն համարեց ֆիլմ-հանձնակատարի գաղափարը եւ դրա սահմանումը նախագծում, կարեւորեց ստեղծագործական խմբի անդամներին կատարվող վարձատրության եւ ֆիլմի գույքային իրավունքների փոխանցման մասին դրույթների ավելացումը:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Արայիկ Խզմալյանը կարեւորեց հատկապես հեղինակային իրավունքների սահմանման դրույթները:
Լրամշակված օրենսդրական նախաձեռնությունը ստացավ դրական եզրակացություն:
Աննա Կոստանյանը շնորհակալություն հայտնեց հանձնաժողովի նախագահին եւ անդամներին նախագծի քննարկման շուրջ ձեւավորված  փոխհամաձայնության համար` անկախ քաղաքական իրողություններից եւ հայացքներից:
Ամփոփելով ԱԺ յոթերորդ գումարման աշխատանքները` Մխիթար Հայրապետյանը շնորհակալություն հայտնեց հանձնաժողովականներին, Կառավարության գործընկերներին երկուսուկեսամյա գործունեության,  դրսեվորած համերաշխության համար: Նրա խոսքով` մի քանի տասնյակ կարեւորագույն նախագծեր են ընդունվել, իսկ յոթերորդ գումարման խորհրդարանի աշխատանքների ընթացքում պատգամավորների օրինաստեղծ աշխատանքն իր ծավալով եղել է ռեկորդային:
Հանրային կրթության եւ արվեստի նախարարությունը որոշեց գումար հատկացնել  հայրենիքի համար զոհվածների հիշատակին հուշարձան կանգնեցնելու համար. «Մինիստրների խորհրդի մայիսի 26-ի որոշմամբ Հայաստանի մայրաքաղաքում Հայ ազատագրութեան հերոսների յիշատակին յուշարձան կանգնեցնելու նախագծի մրցանակաբաշխութեան համ...

At June 7 sitting of the RA NA RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport, moderated by Mkhitar Hayrapetyan the packages of the draft laws on Making Addendum to the RA Law on Licensing and on Cinematography and the enclosed presented ones were debated and endorsed in the second reading.
The RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport Zhanna Andreasyan has noted on the package of the draft laws on Making Addendum to the RA Law on Licensing and the enclosed ones that the amendments introduced during the period from the first to the second reading relate to the legal technique: changes in content had not been.
Anna Kostanyan introduced the revised version of the of the package of the draft laws on Cinematography and the enclosed presented ones authored by the deputies Mkhitar Hayrapetyan, Anna Kostanyan, Artur Manukyan, Arman Yeghoyan, noting that during the period to the second reading debates of multi content were held and certain mutual agreement were reached with the representatives of the sphere. She considered as innovation film-commissioner idea and its definition in the draft law, highlighted the increase of the provisions on remuneration being made to the creative group members and transferring of the film itinerary rights.
The RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport Arayik Khzmalyan especially highlighted the provisions of the copyright definition.
The revised legislative initiative was endorsed.
Anna Kostanyan thanked the Committee Chair and the members for the mutual agreement formed around the debate of the draft law, irrespective of political realities and views.
Summing up the works of the NA seventh convocation, Mkhitar Hayrapetyan thanked the Committee members, the colleagues of the Government for the two-and-half year activities and displayed solidarity. According to him, several dozens of the most important draft laws were passed, and during the works of the seventh convocation parliament the MPs’ law making activities in its volume had hit record.
The Ministry of Public Education and Art made a decision to allocate money for installing a monument to the memory of the deceased for the Motherland: “By the decision of the Council of Minister of May 26, twenty-five thousand (25.000 rubles) is allocated for the awarding of the project for installi...