ՀՀ ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 30-ի նիստում ««ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի նախնական տարբերակում ներառված առողջապահության ոլորտի բյուջետային ծրագրերի վերաբերյալ» թեմայով քննարկմանը ՀՀ առողջապահության նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Անահիտ Ավանեսյանը ներկայացրեց 2022-ի բյուջեում նախատեսված փոփոխությունները, իրականացվելիք ծրագրերն ու միջոցառումները:
Ըստ զեկուցողի «Հանրային առողջության պահպանում» ծրագրի շրջանակում փոփոխության են ենթարկվել մի շարք ծրագրերում նախատեսված բյուջետային հատկացումները:
Արյան հավաքագրման ծառայությունների համար 2022-ին նախատեսվում է հատկացնել 400 մլն դրամ: Պատերազմական գործողություններից հետո հանրապետության ողջ տարածքում իրականացվել է արյան ծառայությունների մատուցման քարտեզագրում, եւ այսօր առկա է ծառայության համապարփակ նկարագիրը: Անահիտ Ավանեսյանի տեղեկացմամբ՝ իրականացվելու են վերանորոգումներ, կառուցումներ եւ վերազինումներ: Սփյուռքի դոնոր ներկայացուցիչները եւս ներդրումներ կատարելու ցանկություն են հայտնել: Առաջկայում կբացվեն արյան նոր հավաքագրման կետեր հանրապետության ողջ տարածքում: Կենտրոնական կայանը եւս ամբողջովին կվերանորոգվի ու կվերազինվի:
Իմունականխարգելման ազգային ծրագրում կատարված լրացման համաձայն՝ COVID-19-ի կանխարգելմանն ուղղված միջոցառումների շրջանակում նախատեսվում է եւս մեկ պատվաստանյութի ձեռքբերում:
Ամբուլատոր պոլիկլինիկական բժշկական օգնության ծառայությունների համար նախատեսված 28 մլրդ դրամն ուղղվելու է առաջնային օղակի կողմից մատուցվող ծառայությունների արդիականացմանն ու անվճար կամ արտոնյալ պայմաններով դեղեր ստանալու իրավունքի շրջանակի ընդլայնմանը:
Փոփոխվել է դատաբժշկական փորձաքննություններին ուղղված ֆինանսական միջոցների տրամադրման հարաբերակցությունը: 2022-ի բյուջեով նախատեսվել է շուրջ 550 մլն դրամ, որը պայմանավորված է դատաբժշկական գիտագործնական կենտրոնի վերազինմամբ եւ ծառայությունների ավելացմամբ: Վերջին կես տարիներին, ըստ զելուցողի, կենտրոնն աշխատել է գերլարված ռեժիմով: Ներկայումս մի քանի մարզային դատաբժշկական փորձաքննության կենտրոններում ընթանում են վերանորոգման եւ վերազինման աշխատանքներ:
Գումարների ավելացում է նախատեսվել մարդասիրական օգնության կարգով ստացվող դեղերի եւ դեղագործական արտադրանքի ստացման համար՝ դրանց մաքսազերծման, բաշխման ծառայությունների առումով, ինչը պայմանավորված է ինչպես ծավալային, այնպես էլ մաքսազերծման հետ կապված որոշակի ծախսերի ավելացմամբ:
Բժիշկ մասնագետների ժամանակավոր ուղեգրման միջոցով ՀՀ մարզային առողջապահական կազմակերպություններին բժշկական ծառայությունների մատուցումը կրկնակի ավելացել է: Ընդգծելով որպես կարեւոր ուղղություն՝ Անահիտ Ավանեսյանը նշեց, որ այս ծառայությունների շարունակականությունն ապահովելու համար նախատեսվել է 100 մլն դրամ:
Շտապ օգնության ծառայությունների համար 2022-ին նախատեսվել է շուրջ  5.5 մլրդ դրամ ծառայությունների առավել հասանելիություն, ժամանակային առումով ծառայությունների ավելի արագ կազմակերպում ապահովելու նպատակով:
Անհետաձգելի բժշկական օգնության ծառայություններում բյուջեով եւս նախատեսվում են ավելացումներ՝ շուրջ 3 մլրդ 967 մլն դրամով: Նախատեսվում է նաեւ աորտայի անեւրիզմայի վիրահատական միջամտությունների ներառումը անհետաձգելի բժշկական օգնության ծառայությունների ցանկում:
Հոգեկան առողջության եւ նարկոլոգիական խնդիրներ ունեցող հիվանդների բժշկական օգնության ծառայությունների համար նախատեսվել է 3 մլրդ 400 մլն դրամ: «Ավան» հոգեկան առողջության կենտրոնում եւ Հոգեկան առողջության ազգային կենտրոններում  վերակառուցման աշխատանքներն ընթացքի մեջ են: Անահիտ Ավանեսյանը կարեւոր ձեռքբերում համարեց կենտրոններն ամբողջապես վերանորոգելու, վերակառուցելու եւ վերազինելու փաստը:
Զինծառայողներին, փրկարար ծառայողներին, ինչպես նաեւ նրանց ընտանիքի անդամներին բժշկական օգնության ծառայությունների համար նախատեսվում է տրամադրել 4 մլրդ 500 հազար դրամ:
Անդրադառնալով անպտղության դեմ պայքարում նախատեսված ծրագրային փոփոխություններին ու արդյունքներին՝ Ավանեսյանը նշեց, որ 2020-ին երկար տարիների ընթացքում առաջին անգամ ունեցել ենք 211-ով ավելի ծնունդ:
ՀՀ առողջապահության նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատարը պատասխանեց  նաեւ պատգամավորների հարցերին, որոնք հիմնականում վերաբերում էին գյուղական ամբուլատորիաների դեղերի ցանկի փոփոխությանն ու դեղերի դեֆիցիտին, էլեկտորնային դեղատոմսերի համակարգի ներդրմանը, քաղաքացիների՝ պատվաստանյութերի ընտրության հնարավորությանը:

At April 30 sitting of the RA NA Standing Committee on Health Care and Social Affairs, the RA Temporary Acting Minister of Health Care Anahit Avanesyan presented the envisaged amendments in the budget for 2022, implementing programmes and measures in the debate on the topic related to the health budget programmes included in the initial version of the draft law on the RA State Budget for 2022.
According to the rapporteur, budget allocations designed in a number of programmes were changed in the framework of the Public Health Maintenance programme.
In 2022, it is planned to allocate 400 mln AMD for blood collection services. After the war, blood services have been mapped throughout the area of the republic, and today the comprehensive description of the service is available. As Anahit Avanesyan informed, renovations, constructions and upgrades with equipment will be done. The donor representatives of the Diaspora wished to make investments too. In the near future, new blood collection services will be opened throughout the area of the republic. The central station will also be renovated and upgraded with equipment.
According to the addition made in the National Immunization programme, it is planned to get one more vaccine in the framework of the measures on preventing COVID 19.
28 mln AMD provided for outpatient polyclinic medical services will be directed to the modernization of primary care services and the expansion of the scope of the right to receive medicines for free or on preferential terms.
The ratio of providing financial resources for forensic medical examinations was changed. 550 mln AMD has been provided by the 2022 budget which is due to the upgrade with equipment and the increase of services of Scientific Practical Center of Forensic Medicine. In the last six months, according to the rapporteur, the work of the center was overloaded. At this moment, the works of renovation and upgrade with equipment are implemented in some regional centers of forensic medical examinations.
An increase of money has been envisaged for medicines received as humanitarian aid and the receipt of pharmaceutical products, in terms of their customs clearance and distribution services, which is due to the increase in both volume and certain costs related to customs clearance.
The provision of medical services to the RA regional health organizations through the temporary referral of specialist doctors has doubled. Underlying it as an important direction, Anahit Avanesyan stated that 100 mln AMD was provided for ensuring continuity of these services.
In 2022, about 5.5 bln AMD was provided for ambulance services in order to ensure more accessibility of services and faster organization of services in terms of time.
The budget also envisages increases in emergency medical services by about 3 bln 967 mln AMD. It is also planned to include aortic aneurysm surgery on the list of emergency medical services.
3 bln 400 mln AMD was provided for medical care services for patients with mental health and drug addiction problems. Renovation works of Avan Mental Health Center and National Centers for Mental Health are in the process. Anahit Avanesyan considered the fact of completely renovating, rebuilding and upgrading with equipment as an important acquirement.
4 bln 500.000 AMD is envisaged to provide for medical care services for servicemen, rescue workers and as well as the members of their family.
Referring to the programme amendments and results designed in the fight against infertility, Avanesyan noted that in 2020, for many years, we had 211 more births for the first time.
The RA Temporary Acting Minister of Health Care answered the deputies’ questions which mainly related to the change of the list of medicines in outpatient clinics and the shortage of medicines, having an electronic prescription system and the possibility for citizens to choose vaccines.