ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 30-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվեց ԱԺ պատգամավոր Գեւորգ Պետրոսյանի հեղինակած «ՀՀ քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրինագիծը:
Հիմնական զեկուցողի գնահատմամբ՝ պետական ծառայողը զսպվածություն եւ պատասխանատվություն պետք է ցուցաբերի հանրային նշանակության տեղեկատվության բարձրաձայնման հարցում: Նախագծով պաշտոնատար անձի կողմից հանրային հետաքրքրություն ներկայացնող կամ ազգային անվտանգությանն առնչվող հարցերով կեղծ կամ իրականությանը չհապատասխանող տեղեկությունները հրապարակայնորեն հայտնելու դեպքում առաջարկվում է նվազագույն աշխատավարձի յոթհարյուրապատիկից մինչեւ հազարապատիկի չափով տուգանք կամ ազատազրկում մինչեւ մեկ տարի ժամկետով:
Հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանի խոսքով՝ եթե ազգային անվտանգությանն առնչվող տեղեկատվության հարցում կա օրենսդրական կարգավորում, ապա հանրային հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շրջանակն ընդգրկուն է: Ընդգծելով, որ հասարակությունը պետք է պետական մարմիններից ստանա հստակ եւ իրականությանը համապատասխանող տեղեկատվություն՝ հարակից զեկուցողը կարծիք հայտնեց, որ կարգավորումը չի օժանդակելու խնդիրների լուծմանը: Նա առաջարկեց այս պահին զերծ մնալ նախագծի ընդունումից:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմեն Հովհաննիսյանը, ներկայացնելով Կառավարության եզրակացությունը, նշեց, որ «հանրային հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր» հասկացությունն անորոշ է, այն կարող է ընդգրկել հարցերի լայն շրջանակ: Նույնը վերաբերում է նաեւ «ազգային անվտանգությանն առնչվող հարցեր» ձեւակերպմանը: Անորոշ շրջանակ պարունակող հանցակազմ այլ երկրների օրենսդրություններում եւս սահմանված չէ:
Պատգամավորներ Նիկոլայ Բաղդասարյանը, Սերգեյ Ատոմյանը, Նազելի Բաղդասարյանը եւ Սիսակ Գաբրիելյանն իրենց ելույթներում անդրադարձան նախագծի ընդունման հնարավոր ռիսկերին, ազգային անվտանգությանը վերաբերող տեղեկատվության հանրայնացման սահմանափակումներին:

30 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам в первом чтении обсужден законопроект о внесении дополнения в Уголовный кодекс (УК), предложенный депутатом НС Г.Петросяном.
В представлении основного докладчика, государственный служащий должен проявлять сдержанность и ответственность в привлечении информации, имеющей общественное значение. В случае публичного разглашения должностным лицом ложной или недостоверной информации, представляющей общественный интерес или вопросы национальной безопасности, предлагается наложение штрафа в размере от семисот до тысячи минимальных зарплат или тюремное заключение на срок до одного года.
По словам председателя комиссии В.Варданяна, если есть законодательное регулирование в вопросе информации, касающейся национальной безопасности, то круг вопросов, представляющих общественный интерес, объемнее. Подчеркнув, что общество должно получать четкую и фактическую информацию от государственных органов, содокладчик выразил мнение, что регулирование не поможет решить проблемы. Он предложил на данный момент воздержаться от принятия законопроекта.
Заместитель министра юстиции РА А.Ованнисян, представляя заключение правительства, отметил, что понятие «вопросы, представляющие общественный интерес» расплывчато и может включать в себя весьма широкий круг проблем. То же самое и с формулировкой «вопросы национальной безопасности». Неясный круг состава преступления не определен также законодательствами других стран.
Депутаты Н.Багдасарян, С.Атомян, Н.Багдасарян и С.Габриелян в своих выступлениях обратились к возможным рискам принятия законопроекта, ограничениям на оглашение информации о национальной безопасности.
В итоге обсуждения инициатива не получила положительного заключения.
30 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по здравоохранению и социальным вопросам и.о.министра здравоохранения РА А.Аванесян представила к обсуждению предварительный вариант предусмотренных проектом закона «О Государственном бюджете РА на 2022 г.» бюджетных программ в сфере здравоохранения, ...