ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովն ապրիլի 30-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկեց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Գեւորգ Պապոյանի եւ Հերիքնազ Տիգրանյանի հեղինակած ««Ժամանակավոր անաշխատունակության եւ մայրության նպաստների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Առաջարկվում է բարելավել ժամանակավոր անաշխատունակության նպաստ  հաշվարկելու պայմանները:
Հեղինակները մասնավորապես առաջարկում են վարձու աշխատողին նպաստ վճարել նաեւ ժամանակավոր անաշխատունակության 1-ին օրվա համար. գործող կարգավորումների համաձայն՝ նպաստը վճարվում է` սկսած ժամանակավոր անաշխատունակության 2-րդ օրվանից:
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Դավիթ Խաչատրյանը, ողջունելով նախաձեռնությունը, նշեց, որ առաջիկայում Կառավարությունը եւս ներկայացնելու էր նման նախաձեռնություն: Խաչատրյանը նշեց, որ ժամանակին եղել են չարաշահումներ. անձն ավետչեքի դիմաց տեղամասային բժշկից ստացել է անաշխատունակության թերթիկ եւ չի ներկայացել աշխատանքի. <<Այսօր մեղմվել են այդ ռիսկերը>>: Նշվեց, որ Կառավարության ներկայացրած առաջարկներն ընդունվել են հեղինակների կողմից:
Նախագծի համահեղինակ Հերիքնազ Տիգրանյանը նշեց, որ Կառավարության առաջարկներն ավելի պարզեցրել են նպաստի հաշվարկման բանաձեւը:
Հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանն էլ դրական գնահատեց վարձու աշխատողի համար կատարվող փոփոխությունը: Նա տեղեկացրեց, որ նախագիծը քննարկվել է նաեւ աշխատանքային կարգով:
Կառավարության առաջարկների հիման վրա լրամշակված նախագիծն արժանացավ հանձնաժողովի հավանությանը:
ՀՀ կառավարության եւ պատգամավորներ Նարեկ Զեյնալյանի, Հերիքնազ Տիգրանյանի, Լուսինե Բադալյանի, Արփինե Դավոյանի, Հրաչյա Հակոբյանի, Արսեն Միխայլովի, Կորյուն Մկրտչյանի եւ Վանիկ Օհանյանի համահեղինակած «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» եւ կից մի շարք օրենքներում լրացումներ ու փոփոխություններ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը քննարկվեց երկրորդ ընթերցմամբ եւ ստացավ դրական եզրակացություն:
ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանի հեղինակած «Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» եւ ««ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորի գործունեության երաշխիքների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը ստացավ բացասական եզրակացություն:

30 апреля Постоянная комиссия НС по здравоохранению и социальным вопросам обсудила в первом чтении проект о внесении изменений в закон «О пособиях по временной нетрудоспособности и материнству», внесенный депутатами фракции НС «Мой шаг» Г.Папояном и Э.Тигранян. Предлагается улучшить условия расчета пособия по временной нетрудоспособности.
Авторы, в частности, предлагают выплачивать работнику пособие за первый день временной нетрудоспособности. Согласно действующим нормам, пособие выплачивается со второго дня временной нетрудоспособности.
Приветствуя инициативу, заместитель министра труда и социальных вопросов Д.Хачатрян отметил, что правительство также намеревалось выступить вскоре с аналогичным проектом. Подчеркнуто, что представленные правительством предложения приняты авторами.
Соавтор проекта Э.Тигранян отметила, что предложения правительства более упростили формулу расчета пособия.
Председатель комиссии Н.Зейналян положительно оценил поправку в интересах наемного работника. Он сообщил, что проект обсуждался также в рабочем порядке.
Проект, доработанный на основе предложений правительства, одобрен комиссией.
Положительное заключение получил предложенный правительством и группой депутатов обсужденный во втором чтении пакет проектов о внесении изменений и дополнений  в закон «О правах лиц с инвалидостью» и смежные законы.
Пакету проектов о внесении поправок   в законы «Об оплате труда государственных служащих и лиц, занимающих государственные должности» и «О гарантиях деятельности депутата Национального Собрания РА», подготовленному депутатом НС Т.Уриханяном, вынесено отрицательное заключение.