ՀՀ Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 8-ի նիստում ուղերձ է ընդունել, որում ասված է.
Հիմնվելով ՄԱԿ-ի 1948 թվականի Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի, Պատերազմի զոհերի պաշտպանության մասին 1949 թվականի Ժնեւի կոնվենցիաների, Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին 1950 թվականի եվրոպական կոնվենցիայի, Ռասայական խտրականության բոլոր ձեւերի վերացման մասին 1965 թվականի միջազգային կոնվենցիայի եւ մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի ու մարդասիրական իրավունքի բնագավառում այլ միջազգային պայմանագրերի, միջազգային սովորութային իրավունքի, քաղաքակիրթ ազգերի կողմից ճանաչված իրավունքի սկզբունքների վրա.
Հաշվի առնելով հայկական եւ ադրբեջանական կողմերի հանձնառությունը՝ վերադարձնելու գերության մեջ հայտնված բոլոր անձանց, ինչպես նաեւ դիերը.
Արձանագրելով, որ ադրբեջանական կողմն արհեստականորեն ձգձգում է գերության մեջ գտնվող անձանց ու դիերի վերադարձման գործընթացը, ակնհայտորեն թաքցնում իր վերահսկողության ներքո հայտնված ռազմագերիների, ներկալված եւ անազատության մեջ գտնվող այլ անձանց իրական թիվը, շարունակում նրանց նկատմամբ դաժան, անմարդկային, արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքը, խոշտանգումները, ֆիզիկական եւ հոգեկան տառապանքները.
Խստորեն դատապարտելով ադրբեջանական կողմից իր զինված ուժերի ներկայացուցիչների միջոցով բացառիկ ցինիզմով խոշտանգումների, արժանապատվությունը նվաստացնող եւ այլ անմարդկային արարքների տեսագրումն ու տարածումը զանգվածային լրատվության միջոցներով եւ սոցիալական ցանցերով.
Հաշվի առնելով ադրբեջանական իշխանությունների համատարած եւ համակարգային քաղաքականությունը՝ ուղղված էթնիկ հայերի նկատմամբ կազմակերպված ատելություն սերմանելուն եւ թշնամանք բորբոքելուն, աշխարհի տարբեր մասերում հայերին սպանելու, խոշտանգելու եւ բռնության այլ դրսեւորումների հերոսացմանը՝
ՈՒ Ղ Ե Ր Ձ Ո Վ   Դ Ի Մ ՈՒ Մ   Է
միջազգային հանրությանը՝ ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդին, ՄԱԿ-ի խոշտանգումների դեմ կոմիտեին եւ խոշտանգումների կանխման ենթակոմիտեին,    ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարին, Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեին, Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատարին, Խոշտանգումների կանխման եվրոպական կոմիտեին, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին եւ մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող այլ միջազգային ու ազգային կազմակերպություններին, կառույցներին եւ անձանց, միջխորհրդարանական կազմակերպություններին, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին եւ
Կ Ո Չ   Է   Ա Ն ՈՒ Մ
.  հորդորել Ադրբեջանին՝ անհապաղ հայկական կողմին հանձնել իր վերահսկողության ներքո գտնվող ռազմագերիներին, ներկալված եւ անազատության մեջ գտնվող քաղաքացիական այլ անձանց.
.   պահանջել Ադրբեջանից՝ դադարեցնել խոշտանգումները, անմարդկային եւ դաժան վերաբերմունքը ռազմագերիների, ներկալված եւ անազատության մեջ գտնվող քաղաքացիական այլ անձանց նկատմամբ.
.    պարտավորեցնել Ադրբեջանին՝ դադարեցնել վերոնշյալ կոպտագույն խախտումների դրդապատճառ հանդիսացող հայատյացության քաղաքականությունը հանրային կյանքի բոլոր ոլորտներում՝ ուսումնական հաստատություններում, հասարակական, ռազմական եւ քաղաքական գործիչների հանրային խոսքում, զանգվածային լրատվության միջոցներում, սոցիալական ցանցերում, ինչպես նաեւ ցանկացած այլ դրսեւորման մեջ.
.    առավելագույն ջանքերով ու իրական քայլերով դադարեցնել քաղաքակիրթ աշխարհի համար անհանդուրժելի՝ Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությունը, ներառյալ` մարդու իրավունքների եւ արժանապատվության ակնհայտ ոտնահարման, պատերազմական հանցագործությունների եւ ստանձնած միջազգային պարտավորություններից ամեն կերպ խուսափելու անսանձ քաղաքականությունը.
.   գործուն միջոցներ ձեռնարկել` միտված Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքով եւ միջազգային մարդասիրական իրավունքով ստանձնված պարտավորությունների հարգմանն ու խստիվ պահպանմանը»:

8 декабря НС РА приняло следующее Послание:
Руководствуясь Всеобщей декларацией ООН по правам человека 1948 г., Женевской конвенцией о защите жертв войны 1949 г., Европейской конвенцией о защите прав человека и основополагающих свобод 1950 г., Международной конвенцией о ликвидации всех форм расовой дискриминации 1965 г. и принципами других международных договоров в области международного права прав человека и гуманитарного права, обычного международного права, признанного цивилизованными народами права,
Учитывая обязательство армянской и азербайджанской сторон вернуть всех оказавшихся в плену лиц, а также тела,
Констатируя, что азербайджанская сторона искусственно затягивает процесс возвращения оказавшихся в плену лиц и тел, явно скрывая реальное количество военнопленных, задержанных и других задержанных, находящихся под ее контролем, продолжая жестокое, бесчеловечное, унижающее достоинство обращение, пытки, физические и душевные страдания,
Строго осуждая распространение представителями вооруженных сил азербайджанской стороны в средствах массовой информации и в социальных сетях видеозаписей пыток, действий, унижающих достоинство пленных и других бесчеловечных деяний, совершаемых с исключительным цинизмом,
Учитывая тотальную и системную политику азербайджанских властей, направленную на разжигание организованной ненависти к этническим армянам и разжигание вражды, героизацию убийств, пыток и других проявлений насилия в разных частях мира,
Обращается с посланием
К международному сообществу, к Совету ООН по правам человека и Организации Объединенных Наций, к Комитету против пыток и Подкомитет по предупреждению пыток, к Верховному комиссару ООН по правам человека, к Комитету по ликвидации расовой дискриминации, к Комиссару Совета Европы по правам человека, в Европейский комитет по предупреждению пыток, в Международный комитет Красного Креста и в другие международные и национальные правозащитные организации, в межпарламентские организации, а также к странам-сопредседателям Минской группы ОБСЕ.
Призывает
- Азербайджан немедленно передать армянской стороне военнопленных, других пленных и задержанных, находящихся под его контролем;
- потребовать от Азербайджана прекратить пытки, бесчеловечное и жестокое обращение с военнопленными, другими задержанными и гражданскими лицами;
- обязать Азербайджан прекратить антиармянскую политику, являющуюся причиной вышеуказанных грубых нарушений, во всех сферах общественной жизни – в учебных заведениях, публичных выступлениях общественных, военных и политических деятелей, СМИ, социальных сетях, а также любые другие проявления;
- максимальными усилиями и реальными шагами прекратить неприемлемую для цивилизованного мира антиармянскую политику Азербайджана, в том числе и необузданную политику явного попрания прав и достоинства человека, военных преступлений и уклонения от взятых на себя международных обязательств;
- принять эффективные меры по строгому соблюдению обязательств Азербайджана в соответствии с международным правом прав человека и международным гуманитарным правом”.