ՀՀ Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 8-ի նիստում ուղերձ է ընդունել, որում ասված է.
Հիմնվելով ՄԱԿ-ի 1948 թվականի Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի, Պատերազմի զոհերի պաշտպանության մասին 1949 թվականի Ժնեւի կոնվենցիաների, Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին 1950 թվականի եվրոպական կոնվենցիայի, Ռասայական խտրականության բոլոր ձեւերի վերացման մասին 1965 թվականի միջազգային կոնվենցիայի եւ մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի ու մարդասիրական իրավունքի բնագավառում այլ միջազգային պայմանագրերի, միջազգային սովորութային իրավունքի, քաղաքակիրթ ազգերի կողմից ճանաչված իրավունքի սկզբունքների վրա.
Հաշվի առնելով հայկական եւ ադրբեջանական կողմերի հանձնառությունը՝ վերադարձնելու գերության մեջ հայտնված բոլոր անձանց, ինչպես նաեւ դիերը.
Արձանագրելով, որ ադրբեջանական կողմն արհեստականորեն ձգձգում է գերության մեջ գտնվող անձանց ու դիերի վերադարձման գործընթացը, ակնհայտորեն թաքցնում իր վերահսկողության ներքո հայտնված ռազմագերիների, ներկալված եւ անազատության մեջ գտնվող այլ անձանց իրական թիվը, շարունակում նրանց նկատմամբ դաժան, անմարդկային, արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքը, խոշտանգումները, ֆիզիկական եւ հոգեկան տառապանքները.
Խստորեն դատապարտելով ադրբեջանական կողմից իր զինված ուժերի ներկայացուցիչների միջոցով բացառիկ ցինիզմով խոշտանգումների, արժանապատվությունը նվաստացնող եւ այլ անմարդկային արարքների տեսագրումն ու տարածումը զանգվածային լրատվության միջոցներով եւ սոցիալական ցանցերով.
Հաշվի առնելով ադրբեջանական իշխանությունների համատարած եւ համակարգային քաղաքականությունը՝ ուղղված էթնիկ հայերի նկատմամբ կազմակերպված ատելություն սերմանելուն եւ թշնամանք բորբոքելուն, աշխարհի տարբեր մասերում հայերին սպանելու, խոշտանգելու եւ բռնության այլ դրսեւորումների հերոսացմանը՝
ՈՒ Ղ Ե Ր Ձ Ո Վ   Դ Ի Մ ՈՒ Մ   Է
միջազգային հանրությանը՝ ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդին, ՄԱԿ-ի խոշտանգումների դեմ կոմիտեին եւ խոշտանգումների կանխման ենթակոմիտեին,    ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարին, Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեին, Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատարին, Խոշտանգումների կանխման եվրոպական կոմիտեին, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին եւ մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող այլ միջազգային ու ազգային կազմակերպություններին, կառույցներին եւ անձանց, միջխորհրդարանական կազմակերպություններին, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին եւ
Կ Ո Չ   Է   Ա Ն ՈՒ Մ
.  հորդորել Ադրբեջանին՝ անհապաղ հայկական կողմին հանձնել իր վերահսկողության ներքո գտնվող ռազմագերիներին, ներկալված եւ անազատության մեջ գտնվող քաղաքացիական այլ անձանց.
.   պահանջել Ադրբեջանից՝ դադարեցնել խոշտանգումները, անմարդկային եւ դաժան վերաբերմունքը ռազմագերիների, ներկալված եւ անազատության մեջ գտնվող քաղաքացիական այլ անձանց նկատմամբ.
.    պարտավորեցնել Ադրբեջանին՝ դադարեցնել վերոնշյալ կոպտագույն խախտումների դրդապատճառ հանդիսացող հայատյացության քաղաքականությունը հանրային կյանքի բոլոր ոլորտներում՝ ուսումնական հաստատություններում, հասարակական, ռազմական եւ քաղաքական գործիչների հանրային խոսքում, զանգվածային լրատվության միջոցներում, սոցիալական ցանցերում, ինչպես նաեւ ցանկացած այլ դրսեւորման մեջ.
.    առավելագույն ջանքերով ու իրական քայլերով դադարեցնել քաղաքակիրթ աշխարհի համար անհանդուրժելի՝ Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությունը, ներառյալ` մարդու իրավունքների եւ արժանապատվության ակնհայտ ոտնահարման, պատերազմական հանցագործությունների եւ ստանձնած միջազգային պարտավորություններից ամեն կերպ խուսափելու անսանձ քաղաքականությունը.
.   գործուն միջոցներ ձեռնարկել` միտված Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքով եւ միջազգային մարդասիրական իրավունքով ստանձնված պարտավորությունների հարգմանն ու խստիվ պահպանմանը»:

On December 8, the National Assembly adopted a message, where it reads.
The NATIONAL ASSEMBLY OF THE REPUBLIC OF ARMENIA , based on the UN 1948 Universal Declaration of Human Rights, 1949 Geneva Convention for the Protection of War Victims, the 1950 European Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms, the 1965 International Convention for the Elimination of All Forms of Racial Discrimination and other international treaties establishing human rights and humanitarian law, customary international law, and international law recognized by civilized nations, based on the principle of law,
Taking into consideration the commitment of the Armenian and Azerbaijani sides to return all the captives, as well as the bodies of the victims, noting that the Azerbaijani side artificially delays the process of returning the captives and bodies, obviously does not accept the real number of prisoners of war and imprisoned civilians under its control, hides their real number, continues, the cruel, inhuman, the degrading treatment and physical and psychological tortures towards them,
Strictly condemning the videotapes of tortures, the degrading treatment and other inhuman actions with unique cynicism through the representatives of the armed forces and spreading it on mass media and social networks.
Taking into account the universal and coordinated policy of the Azerbaijani authorities aimed at inciting hatred and enmity towards ethnic Armenians, heroizing those who have played a role in killing and torturing Armenians and other manifestations of violence in different parts of the world,
ADDRESSES WITH A MESSAGE
To the international community: the UN Human Rights Council, the UN Committee against Torture and the Subcommittee on Prevention of Torture, the UN High Commissioner for Human Rights, the Committee on Racial Discrimination, the Commissioner for Human Rights of the Council of Europe, the European Committee for the Prevention of Torture, the International Committee of the Red Cross and other international and national human rights organizations, institutions and individuals. The Inter-Parliamentary organizations, as well as the OSCE Minsk Group Co-Chair Countries
WE CALL ON:
Urge Azerbaijan to immediately hand over to the Armenian side the prisoners of war under its control and other civilians in captivity,
Demand that Azerbaijan stop the torture, inhuman and degrading treatment of prisoners of war, other civilians in custody,
To oblige Azerbaijan to stop the abovementioned policy of anti-Armenianism, which is the cause of gross violations, in all spheres of public life, in schools, educational institutions, in public statements of public, military and political figures, social networks, media, as well as in any other manifestation of state anti-Armenian policy.
With utmost efforts and real steps to end the anti-Armenian policy of Azerbaijan, which is intolerable for the civilized world, including the unbridled policy of avoiding international obligations in every possible way, policy of blatant violation of human rights and dignity, war crimes and international obligations,
To take effective measures aimed at respecting the obligations and strictly adhering to Azerbaijan's commitments under international human rights law and international humanitarian law.”