ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների խորհրդարանների նախագահների համաժողովի շրջանակում հոկտեմբերի 24-ին Ստրասբուրգում հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Լիլիան Մորի Պասքիեի հետ:
Շնորհավորելով Եվրոպայի խորհրդի հիմնադրման 70-ամյակի կապակցությամբ՝ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ մարտահրավերներին դիմակայելու եւ լուծումներ փնտրելու ճանապարհին Հայաստանը շարունակելու է ապավինել Եվրոպայի խորհրդի աջակցությանը: ԱԺ նախագահը նշել է, որ այս տարվա մարտ ամսին Երեւանում կայացած իրենց հանդիպումից ի վեր Հայաստանը մի շարք հաստատակամ քայլեր է կատարել դատաիրավական բարեփոխումների օրակարգի շրջանակներում: Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաեւ Սահմանադրական դատարանի շուրջ ստեղծված իրավիճակին: Ազգային ժողովի նախագահը նաեւ նշել է, որ Հայաստանի խորհրդարանն այժմ ձեռնամուխ է եղել Ընտրական օրենսգրքի եւ Կուսակցությունների մասին օրենքի բարեփոխմանը:
Լիլիան Մորի Պասքիեն, ողջունելով Հայաստանի իշխանությունների պատրաստակամությունն իրենց միջազգային պարտավորությունների կատարման ճանապարհին, իր հերթին պատրաստակամություն է հայտնել շարունակելու աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարացման գործընթացին: Լիլիան Մորի Պասքիեի խնդրանքով Արարատ Միրզոյանը նաեւ անդրադարձել է Հայաստանի կողմից կանանց եւ երեխաների նկատմամբ բռնությունը կանխելուն ուղղված գործընթացին:

24 октября Председатель НС А.Мирзоян встретился   с Председателем ПАСЕ Лилиан Мари Паскье – в рамках Европейской конференции спикеров парламентов государств-членов Совета Европы (СЕ) в Страсбурге.
Поздравив с 70-летием учреждения СЕ, А.Мирзоян отметил, что Армения на пути противостояния вызовам и в поисках их решения будет надеяться на содействие структуры. Спикер НС подчеркнул, что с состоявшейся в марте с.г. их встречи в Ереване Армения предприняла ряд   твердых шагов в рамках повестки судебно-правовых реформ. В ходе беседы был затронута ситуация, создавшаяся вокруг Конституционного суда. Председатель НС также отметил, что парламент Армении приступил к реформированию Избирательного кодекса и закона о партиях.
Лилиан Мари Паскье, приветствуя готовность армянских властей к выполнению своих международных обязательств, в свою очередь подтвердила намерения СЕ продолжать содействие процессу демократизации Армении. По ее просьбе А.Мирзоян обратился также к участию Армении в процессе предупреждения насилия в отношении женщин и детей.