Հոկտեմբերի 11-ին ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Տիգրան Գալստյանը եւ ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության տնօրեն Դեբորա Գրիզերը ստորագրել են խորհրդարանական Փորձագիտական վերլուծական կենտրոնի աջակցության փոխըմբռնման հուշագիր:
Նշենք, որ հուշագրով ԱՄՆ ՄԶԳ-ն Հայաստանի խորհրդարանում հիմնվող կենտրոնի գործունեությունն ապահովելու համար կտրամադրի ժամանակակից սարքավորումներ:
Դեբորա Գրիզերը նշել է, որ Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական փոփոխություններից հետո ԱՄՆ Կառավարությունը ցանկանում է շարունակել իր օժանդակությունը Հայաստանի Կառավարությանը եւ օրենսդիր մարմնին: «Կարծում եմ, որ հենց օրենսդիր մարմինն է ապահովում գործադրի հաշվետվողականությունը: Ուստի կարեւոր են լավ միջոցներով ապահովված խորհրդարանական հետազոտական ծառայությունները՝ չեզոք եւ անկողմնակալ վերլուծություն, իրավական աշխատանքի մասնագիտական որակ ապահովելու, ինչպես նաեւ խորհրդարանական վերահսկողական վերլուծության համար կայուն գործիքների ապահովումը հիմնավորելու համար»,- նշել է ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության տնօրենը:
Նա խոսել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի հետազոտության կենտրոնի եւ Հայաստանի խորհրդարանում ստեղծվող նմանատիպ կենտրոնի միջեւ համագործակցության անհրաժեշտության մասին:
Դեբորա Գրիզերը ԱՄՆ ՄԶԳ կողմից վերահաստատել է խորհրդարանի հետ արդյունավետ երկխոսություն ունենալու ցանկությունը:
Տիգրան Գալստանը շնորհակալություն է հայտնել գործակալությանը տարիներ շարունակ խորհրդարանի հետ համագործակցության, ինչպես նաեւ նյութական աջակցություն ցուցաբերելու համար:
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղարը բարձր է գնահատել կազմակերպության կողմից օրենսդիր մարմնում բազմաթիվ աջակցության ծրագրերի իրականացումը թե՛ նախկինում, թե՛ այսօր, որոնք նպաստել են խորհրդարանի կարողությունների զարգացմանը: Տիգրան Գալստյանն արժեւորել է համագործակցության այս փուլը, որն ուղղված է խորհրդարանի փորձագիտական եւ վերլուծական ներուժի ավելացմանը, ինչն էլ կնպաստի օրենսդիր մարմնի վերահսկողական գործառույթի հզորացմանը:
«Կարծում եմ, որ այսօր Ազգային ժողովի եւ Միջազգային զարգացման գործակալության միջեւ հուշագրի ստորագրմամբ կընդլայնենք մեր համագործակցության շրջանակները՝ այն բարձրացնելով նոր մակարդակի: Կարեւոր եմ համարում այն հանգամանքը, որ դուք անձնապես եւ գործակալությունն ամեն կերպ օգնում եք գործընկեր երկրներին՝ զարգացնելու իրենց կարողությունները»,- նշել է Տիգրան Գալստյանը: Նա հույս է հայտնել, որ գործակալության հետ համագործակցությունը կլինի շարունակական:

Подписан Меморандум о взаимопонимании парламентского Экспертно-аналитического центра
11 октября руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС РА Т.Галстян и директор армянской миссии USAID Дебора Гризер подписали Меморандум о взаимопонимании парламентского Экспертно-аналитического центра.
Меморандумом для обеспечения деятельности создаваемого USAID в парламенте Армении Центра намечается предоставление современного оборудования.
Дебора Гризер подчеркнула, что после произошедших в Армении политических перемен правительство США желает продолжить свою помощь правительству и законодательному органу РА. “Именно законодательный орган обеспечивает подотчетность исполнительной власти. Поэтому важны обеспеченные эффективными средствами парламентские исследовательские службы – для обеспечения нейтрального и беспристрастного анализа,   профессионального качества правовой работы, а также обоснования обеспечения стабильными инструментами для анализа парламентского контроля”, - отметила директор армянской миссии USAID .
Она коснулась необходимости сотрудничества между Исследовательским центром Палаты представителей США и создаваемым в парламенте Армении аналогичным центром.
Дебора Гризер от имени USAID подтвердила желание наладить продуктивный диалог с парламентом РА.
Т.Галстян поблагодарил агентство за многолетнее сотрудничество с парламентом, а также за оказание материальной помощи.
Руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС высоко оценил реализацию организацией в законодательном органе   множества программ помощи как в прошлом, так и в настоящем, которые способствовали развитию возможностей парламента. Т.Галстян оценил этап сотрудничества, направленный на повышение экспертного и аналитического потенциала парламента, что посодействует усилению надзорной функции законодательного органа.
“Полагаю, сегодня подписанием Меморандума между НС и USAID   расширим рамки нашего сотрудничества, подняв его на новый уровень. Считаю важным,  что лично вы и агентство всемерно помогаете странам-партнерам развивать их возможности”, - отметил Т.Галстян.   Он выразил надежду, что сотрудничество с агентством будет и впредь продолжаться.