ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 30-ին ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Սինգապուրի վարչապետ Լի Սյեն Լունի գլխավորած պատվիրակությանը:
Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Հայաստանում չափազանց մեծ հետաքրքրություն կա Սինգապուրի նկատմամբ եւ ինչպես ողջ աշխարհում, Հայաստանում եւս հիացած են սինգապուրյան հրաշքով ու զարգացման այն մոդելով, որը հաջողվել է  իրականացնել Սինգապուրում: ՀՀ ԱԺ նախագահն ասել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է Սինգապուրի հետ հարաբերությունները խորացնելու առումով: «Իհարկե, մեզ համար օրինակելի է տնտեսական զարգացման ձեր մոդելը եւ, մենք կարծում ենք, որ բազմաթիվ դասեր ունենք քաղելու: Նաեւ ուզում եմ ասել, որ շահագրգռված ենք երկու խորհրդարանների միջեւ հարաբերությունների խորացմամբ եւ արդեն իսկ մեր խորհրդարանում սկսվել է գործընթաց՝ Սինգապուրի խորհրդարանի հետ բարեկամական խումբ ձեւավորելու ուղղությամբ: Ես մեծ հույս ունեմ, որ Սինգապուրը եւս այդպիսի հետաքրքրություն կդրսեւորի»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը:
Սինգապուրի վարչապետ Լի Սյեն Լունը հայտարարել է, որ շատ երջանիկ է Հայաստանում առաջին անգամ գտնվելու համար: Ըստ նրա՝ եւ՛ Սինգապուրի հետ Եվրասիական տնտեսական միության եւ՛ նրա անդամ պետությունների միջեւ ստորագրվելիք Համապարփակ տնտեսական համագործակցության շրջանակային համաձայնագիրն ու Ազատ առեւտրի մասին համաձայնագիրը եւս կնպաստեն հարաբերությունների զարգացմանը: «Մենք ջերմ բարեկամական եւ դիվանագիտական հարաբերություններ ունենք Հայաստանի հետ: Ցանկանում ենք խորացնել դիվանագիտական հարաբերությունները Հայաստանի խորհրդարանի հետ, խորհրդարանական բարեկամական խումբ նույնպես կստեղծենք»,- ասել է Լի Սյեն Լունը:
ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Սինգապուրի վարչապետին՝ ջերմ խոսքերի եւ ցուցաբերվող հետաքրքրության համար, նաեւ ուրախությամբ նշել, որ Սինգապուրում որոշում կա՝ հաջորդ տարի անցկացնել Հայաստանի մշակույթի օրեր: «Կարծում եմ՝ սա լավ հնարավորություն է եւս մեկ անգամ անդրադառնալու մեր մշակութային ժառանգությանը եւ վստահ եմ, որ սա նաեւ խթան կհանդիսանա երկու երկրների միջեւ զբոսաշրջության զարգացման համար: Հայերը տեսնելու շատ բան ունեն Սինգապուրում եւ վստահ եմ, որ սինգապուրցիները՝ տեսնելու շատ բան Հայաստանում: Հուսով եմ, որ դուք ձեր այցի ընթացքում համոզվեցիք դրանում: Մենք մեծապես կարեւորում ենք Արեւելյան Ասիայի երկրների հետ հարաբերությունների զարգացումը եւ դրա լավագույն ապացույցներից մեկն է՝ Եվրասիական տնտեսական միության հետ կնքվող, քննարկվելիք եւ արդեն ստորագրվող փաստաթուղթը: Մենք մեծ ակնկալիքներ ունենք այս փաստաթղթից»,- նշել է Արարատ Միրզոյանը:
Սինգապուրի վարչապետը նշել է, որ Հայաստանում հանդիպել է սինգապուրցի զբոսաշրջիկների: Նա ՀՀ ԱԺ նախագահին ներկայացրել է իր երկրի զբոսաշրջության վերաբերյալ վիճակագրությունը եւ համաձայնել, որ Սինգապուրի ու Հայաստանի միջեւ վերոնշյալ ոլորտը զարգացնելու մեծ ներուժ կա:
Հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է նաեւ Հայաստանի համար զգայուն երկու հարցի՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ու Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորմանը՝ հույս հայտնելով, որ ինչպես բազմաթիվ երկրներ, Սինգապուրը եւս պաշտոնապես կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, նաեւ կաջակցի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափով ԼՂ խնդրի խաղաղ կարգավորմանը:
«Նաեւ ուզում եմ, որ դուք՝ որպես մեր միջազգային գործընկերներ, վստահ լինեք, որ Հայաստանում անցած տարի տեղի ունեցած հեղափոխությունից հետո ՀՀ նոր իշխանություններն անշեղորեն շարժվելու են կոռուպցիայի դեմ անհաշտ պայքար մղելու, արհեստական տնտեսական մոնոպոլիաները վերացնելու, դատական իշխանության անկախությունը հաստատելու եւ իրավական բարեփոխումների ճանապարհով: Կարծում եմ՝ մեր գործընկերների համար սա կարեւոր է իմանալ, որպեսզի կանխատեսելի գործընկերային հարաբերություններ կարողանան հաստատել»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը:

30 сентября Председатель НС А.Мирзоян принял делегацию во главе с премьер-министром Сингапура Ли Сянь Луном.
А.Мирзоян отметил, что в Армении весьма заинтересованы Сингапуром и, как во всем мире, в Армении также восхищены “сингапурским чудом” и успешной моделью развития Сингапура. Спикер НС подчеркнул, что Армения заинтересована в углублении отношений с Сингапуром. “Конечно, для нас образцова ваша модель экономического развития, и мы можем брать многочисленные уроки у вас. Хотелось бы также сказать, что мы заинтересованы в углублении отношений между парламентами двух стран, и в нашем парламенте начат процесс формирования группы дружбы с Сингапуром. Питаю большие надежды, что Сингапур также проявит подобную заинтересованность”, - сказал А.Мирзоян.
Премьер-министр Сингапура Ли Сянь Лун заявил, что счастлив впервые посетить Армению. По его мнению, и намечаемое подписание рамочного соглашения о Всеобъемлющем экономическом сотрудничестве Сингапура с ЕАЭС и государствами-членами, и Соглашение о свободной торговле также посодействуют развитию отношений. “У нас теплые дружественные и дипломатические отношения с Арменией. Хотелось бы углубить дипломатические отношения с парламентом Армении, мы также создадим парламентскую группу дружбы”, - заверил   Ли Сянь Лун.
Председатель НС поблагодарил премьера Сингапура за теплые слова и проявленный интерес, с удовлетворением отметив, что есть решение о проведении в будущем году Дней культуры Армении в Сингапуре. “Полагаю, это хорошая возможность вновь обратиться к нашему культурному наследию, и, убежден, мероприятие явится стимулом для развития туризма между двумя странами.   Армянам есть что посмотреть в Сингапуре и, уверен, для сингапурцев также найдется много интересного в Армении. Надеюсь, в ходе вашего визита вы убедились в этом.  Мы всемерно осознаем важность развития отношений со странами Южной Азии и одно из лучших доказательств тому – заключаемый, обсуждаемый и уже подписываемый с ЕАЭС документ. У нас большие ожидания от этого документа”, - подчеркнул А.Мирзоян.
Премьер-министр Сингапура заметил, что встретил в Армении сингапурских туристов. Он представил спикеру НС статистику по туризму в своей стране и согласился, что в данной сфере между Сингапуром и Арменией налицо большой потенциал развития.
В ходе встречи А.Мирзоян также обратился к двум чувствительным для Армении вопросам – признанию   Геноцида армян и мирному урегулированию Нагорно-Карабахской проблемы, выразив надежду, что, как и многие страны, Сингапур также официально признает геноцид, а также посодействует мирному урегулированию НК- проблемы в формате Минской группы ОБСЕ.
“Хотелось бы также, чтобы вы, как наш международный партнер, были уверены: после совершенной в Армении в прошлом году революции новые власти РА будут неуклонно двигаться по пути непримиримой борьбы с коррупцией, искоренения искусственных экономических монополий, утверждения независимости судебной власти и правовых реформ. Думаю, нашим партнерам это важно знать – для установления   предсказуемых партнерских отношений”, - подчеркнул А.Мирзоян.