Հանձնաժողովի ներկայացուցիչները մանրամասներ են ներկայացրել համատեղ նիստի աշխատանքներից
Սեպտեմբերի 23-ին ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Միքայել Մելքումյանը, մշտական հանձնաժողովի տեղակալ Արմեն Փամբուխչյանը, հանձնաժողովի անդամներ Էդուարդ Անդրեասյանն ու Ալեքսեյ Սանդիկովը հրավիրված ասուլիսի ընթացքում մանրամասներ են ներկայացրել  սեպտեմբերի 17-ին Մոսկվայում տեղի ունեցած ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի եւ ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի ԱՊՀ հարցերի, եվրասիական ինտեգրման եւ հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի համատեղ նիստի աշխատանքներից:
Հանձնաժողովի նախագահ Միքայել Մելքումյանի տեղեկացմամբ՝ նիստի օրակարգում ընդգրկված են եղել Եվրասիական ինտեգրման գործընթացներում Հայաստանի եւ Ռուսաստանի խորհրդարանների մասնակցությանը, ՀԱՊԿ ԽՎ գործունեությանը, հայ-ռուսական միջխորհրդարանական համագործակցությանը վերաբերող հարցերը:
Պատգամավորն առանձնացրել է երեք կարեւոր խնդիր, որոնց վերաբերյալ ձեռք են բերվել հստակ պայմանավորվածություններ. ռուսական կողմը կշարունակի Հայաստանի ատոմակայանի վարկավորման գործընթացը, մինչեւ հունվար կլուծվի հայկական վարորդական իրավունքի հետ կապված հարցը: Նիստում քննարկվել է նաեւ  ՀԱՊԿ-ի շրջանակում ՀԱՊԿ անդամ մեկ երկրի կողմից ոչ ՀԱՊԿ անդամ մեկ այլ երկրի հարձակողական նշանակության կործանիչ զենքերի մատակարարման հարցը:
ԱԺ պատգամավոր Արմեն Փամբուխչյանը նշել է, որ ռուս գործընկերների հետ որոշել են երկկողմ հարաբերություններում ծագող խնդիրների վերաբերյալ գտնել համատեղ լուծումներ: Ըստ բանախոսի՝ նմանօրինակ գործակցությունն առավել կամրապնդի երկուստեք հարաբերությունները:
ԱԺ պատգամավոր Էդուարդ Անդրեասյանի հավաստմամբ՝ ՌԴ պետական դումայում բոլոր հանդիպումներն ու քննարկումները եղել են կառուցողական:
ԱԺ պատգամավոր Ալեքսեյ Սանդիկովը կարեւորել է համայնքների հետ համագործակցության խնդիրները, ինչպես նաեւ մեր երկրում հայկական դպրոցներում ռուսական դասաժամերի ավելացման ու տարբեր միջոցառումների կազմակերպման հարցերը:

On September 23, during the press conference the Chair of the RA NA Standing Committee on Regional and Eurasian Integration Mikayel Melkumyan, the Deputy Chair of the Standing Committee Armen Pambukhchyan, the Committee members Edvard Andreasyan, Vahe Hovhannisyan, Aleksey Sandikov, Alexander Avetisyan and Eduard Babayan presented details about the works of the joint sitting of the RA National Assembly Standing Committee on Regional and Eurasian Integration and the RF FA State Duma Committee on the CIS Affairs, Eurasian Integration and Links with Compatriots held in Moscow.
According to the Committee Chair Mikayel Melkumyan, the items on the participation of parliaments of Armenia and Russia in Eurasian integration processes, on the CSTO PA activity and on the Armenian-Russian inter-parliamentary cooperation were included in the agenda.
The MP distinguished three important problems on which distinct agreements were reached: the Russian side will continue the nuclear power plant loan process of Armenia and the item related to the Armenian driving license. At the sitting the item of the destructive assault weapons from one CSTO member country to the CSTO another member country within the framework of the CSTO was discussed.
The NA deputy Armen Pambukhchyan noted that they made a decision to find joint solutions with the Russian colleagues on the emerging problems in the bilateral relations. According to the speaker, similar cooperation will strengthen the bilateral relations.
According to the NA deputy Edvard Andreasyan, all the meetings and debates in the RF State Duma have been constructive.
The NA deputy Aleksey Sandikov highlighted the problems of cooperation with the communities, as well as the items of increasing Russian lesson hours in Armenian schools and organizing of different events in our country.