Սփյուռքահայ երիտասարդները հյուրընկալվել են խորհրդարանում
ՀՀ ԱԺ  «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Համազասպ Դանիելյանը օգոստոսի 1-ին հանդիպել է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից իրականացվող Սփյուռքի երիտասարդ առաջնորդների համար կազմակերպված դասընթացի մասնակիցների հետ: Նրանք երկու շաբաթ գտնվելու են Հայաստանում՝ հարստացնելու  իրենց գիտելիքներն ու հմտությունները, ինչպես նաեւ ծանոթանալու  հայաստանյան օրակարգային հարցերին:  Երիտասարդները ժամանել են Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Իրանից, Վրաստանից եւ Ֆրանսիայից:
Պատգամավորի հետ կայացած անմիջական զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել մի շարք հարցերի, որոնք օրակարգային են թե՛   Հայաստանում բնակվող, թե՛ Սփյուռքի մեր հայրենակիցների համար:
Հյուրերը մասնավորապես հետաքրքրվել են ՀՀ Սահմանադրական դատարանի շուրջ ընթացող զարգացումներով, Թուրքիայի Ստամբուլ քաղաքում 2011 թվականին ստորագրված «Կանանց նկատմամբ բռնության եւ ընտանեկան բռնության կանխարգելման ու դրա դեմ պայքարի մասին Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիայի» խնդրահարույց դրույթներով, Հայաստան-Սփյուռք կապերով, Սփյուռքի համայնքներում հայոց լեզվի եւ հայ ինքնության պահպանության հարցերով,  ՀՀ ընտրական համակարգով, մեր երկրում իրականացված Թավշյա հեղափոխությամբ եւ այլն:
Համազասպ Դանիելյանը  պատասխանել է ներկաների հարցերին, ինչպես նաեւ առաջարկել հեռակա կարգով համագործակցել՝ երիտասարդներին հուզող հարցերի շուրջ:
Խոսելով Թավշյա հեղափոխության ձեռքբերումներից՝ պատգամավորն առանձնապես կարեւորել է քաղաքացիների կորսված հավատի վերականգնումն ընտրական գործընթացների, մասնավորապես՝ ընտրության արդյունքների  նկատմամբ: Նրա խոսքով՝ մարդիկ տեսել են, որ իրենց քայլերից եւ քվեից  շատ բան է կախված:
Հանդիպման շրջանակում հյուրերը եղել են Ազգային ժողովի թանգարանում, ծանոթացել Հայաստանի  խորհրդարանի պատմությանն ու նորանկախ Հայաստանի օրենսդիր մարմնի ղեկավարների ստացած հուշանվերներին, ինչպես նաեւ այցելել  ԱԺ նիստերի դահլիճ, որտեղ ընդունվում են ՀՀ օրենքները:

On August 1, the member of the RA NA My Step Faction Hamazasp Danielyan met with the participants of the training course organized by the young leaders of the Diaspora being implemented by the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs. They will be in Armenia for two weeks to enrich their knowledge and skills, as well as to get acquainted with the agenda items of Armenia. The young people arrived from Russia, Ukraine, Iran, Georgia and France.
During the sincere talk with the MP the participants have touched upon a number of items for our compatriots residing in Armenia or Diaspora.
The guests were interested in the developments going on over the RA Constitutional Court, the controversial provisions of the Council of Europe Convention on preventing and combating violence against women and domestic violence and fight against it, Armenia-Diaspora ties, the preservation of the Armenian language and Armenian identity in the communities of Diaspora, the RA electoral system, the Velvet revolution implemented in our country, etc.
Hamazasp Danielyan answered the attendees’ questions, as well as proposed to cooperate by correspondence remotely on the issues concerning the young people.
Talking about the achievements of the Velvet revolution, the deputy especially highlighted the restoration of the citizens' lost faith towards the electoral processes, particularly the election results. According to him, the people have seen that a lot depends on their steps and voting.
Within the framework of the meeting the guests have been in the National Assembly Museum, have got familiarized with the history of the Armenian Parliament and the souvenirs received by the heads of Armenia's legislative body, as well as have visited the NA Session Hall, where the RA laws are passed.