Սփյուռքահայ երիտասարդները հյուրընկալվել են խորհրդարանում
ՀՀ ԱԺ  «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Համազասպ Դանիելյանը օգոստոսի 1-ին հանդիպել է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից իրականացվող Սփյուռքի երիտասարդ առաջնորդների համար կազմակերպված դասընթացի մասնակիցների հետ: Նրանք երկու շաբաթ գտնվելու են Հայաստանում՝ հարստացնելու  իրենց գիտելիքներն ու հմտությունները, ինչպես նաեւ ծանոթանալու  հայաստանյան օրակարգային հարցերին:  Երիտասարդները ժամանել են Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Իրանից, Վրաստանից եւ Ֆրանսիայից:
Պատգամավորի հետ կայացած անմիջական զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել մի շարք հարցերի, որոնք օրակարգային են թե՛   Հայաստանում բնակվող, թե՛ Սփյուռքի մեր հայրենակիցների համար:
Հյուրերը մասնավորապես հետաքրքրվել են ՀՀ Սահմանադրական դատարանի շուրջ ընթացող զարգացումներով, Թուրքիայի Ստամբուլ քաղաքում 2011 թվականին ստորագրված «Կանանց նկատմամբ բռնության եւ ընտանեկան բռնության կանխարգելման ու դրա դեմ պայքարի մասին Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիայի» խնդրահարույց դրույթներով, Հայաստան-Սփյուռք կապերով, Սփյուռքի համայնքներում հայոց լեզվի եւ հայ ինքնության պահպանության հարցերով,  ՀՀ ընտրական համակարգով, մեր երկրում իրականացված Թավշյա հեղափոխությամբ եւ այլն:
Համազասպ Դանիելյանը  պատասխանել է ներկաների հարցերին, ինչպես նաեւ առաջարկել հեռակա կարգով համագործակցել՝ երիտասարդներին հուզող հարցերի շուրջ:
Խոսելով Թավշյա հեղափոխության ձեռքբերումներից՝ պատգամավորն առանձնապես կարեւորել է քաղաքացիների կորսված հավատի վերականգնումն ընտրական գործընթացների, մասնավորապես՝ ընտրության արդյունքների  նկատմամբ: Նրա խոսքով՝ մարդիկ տեսել են, որ իրենց քայլերից եւ քվեից  շատ բան է կախված:
Հանդիպման շրջանակում հյուրերը եղել են Ազգային ժողովի թանգարանում, ծանոթացել Հայաստանի  խորհրդարանի պատմությանն ու նորանկախ Հայաստանի օրենսդիր մարմնի ղեկավարների ստացած հուշանվերներին, ինչպես նաեւ այցելել  ԱԺ նիստերի դահլիճ, որտեղ ընդունվում են ՀՀ օրենքները:

Молодежь Диаспоры – в парламенте
1 августа член фракции “Мой шаг” А.Даниелян встретился с участниками курсов для молодых лидеров Спюрка (Диаспоры), проводимых офисом Верховного комиссара по делам Диаспоры. В течение двух недель они будут находиться в Армении – для совершенствования своих   знаний и навыков, а также ознакомления с повесточными вопросами РА. Молодежь прибыла из России, Украины, Ирана, Грузии и Франции.
В ходе непринужденной беседы с депутатом затронут ряд вопросов, которые повесточны не только для жителей Армении, но и соотечественников из Диаспоры.
Гости, в частности, интересовались развитиями вокруг Конституционного суда РА, спорными положениями Стамбульской конвенции 2011 года о положении женщин, связями Армения – Диаспора, сохранением армянского языка и армянской идентичности в зарубежных армянских общинах, избирательной системой РА, бархатной революцией в Армении и т.д.
А.Даниелян ответил на вопросы присутствующих, а также предложил сотрудничать в заочном порядке по волнующим молодежь вопросам.
В рамках встречи гости побывали в музее НС, ознакомились с историей парламента Армении, подаренными главам законодательного органа сувенирами, а также посетили зал заседаний, где принимаются законы РА.