Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում hունվարի 2-ին ընդունել են աշխատանքային այցով Ստեփանակերտ ժամանած Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Արա Բաբլոյանին:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի եւ ԱՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի առանձնազրույցից հետո հանդիպումը շարունակվել է ընդլայնված կազմով՝ ԱՀ ԱԺ խմբակցությունների ղեկավարների մասնակցությամբ:
Աշոտ Ղուլյանը, շնորհավորելով Արա Բաբլոյանին երկրին մատուցած ծառայությունների համար ԱՀ նախագահի կողմից «Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշանով պարգեւատրվելու կապակցությամբ, ընդգծել է նրա ակնառու ավանդը երկու խորհրդարանների ակտիվ փոխգործակցության եւ միջազգային հարթակներում Արցախի ձայնը լսելի դարձնելու գործում: Հիշեցնենք, որ այս պարգեւն Արա Բաբլոյանի՝ Արցախի Հանրապետության երկրորդ պետական պարգեւն է: ԱՀ խորհրդարանի ղեկավարը համոզմունք է հայտնել, որ Արա Բաբլոյանի՝ Արցախի հետ կապը շարունակական կլինի նաեւ լիազորությունների ավարտից հետո:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Արա Բաբլոյանը նշել է. «Ինչպես ՀՀ խորհրդարանի նախագահ ընտրվելուց հետո առաջին աշխատանքային այցով ժամանեցի Ստեփանակերտ, այնպես էլ այսօր՝ լիազորություններիս ավարտի նախաշեմին, այցելում եմ Արցախ»: ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը խոսել է նաեւ փորձն ու հմտությունները նոր ձեւավորված խորհրդարանի գործընկերներին փոխանցելու պատրաստակամության մասին՝ ընդգծելով պետական նշանակության հարցերում երկու խորհրդարանների համագործակցելու եւ համատեղ աշխատելու կարեւորությունը:
ԱՀ ԱԺ խմբակցությունների ղեկավարները, շնորհավորելով ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարին, նույնպես բարձր են գնահատել ԱՀ-ՀՀ միջխորհրդարանական համագործակցությունը՝ առանձնացնելով Արա Բաբլոյանի մեծ նվիրվածությունն ու ահռելի աշխատանքն այդ գործում:

On January 2, the President of the Parliament of the Republic of Armenia (RA) Ara Babloyan, who arrived in Stepanakert on a working visit, was received in the National Assembly of the Artsakh Republic (AR).
After the tête-à-tête talk between the RA NA President Ara Babloyan and the AR NA the meeting continued in an extended staff with the participation of the heads of the AR NA Factions.
Congratulating Ara Babloyan on the occasion of being awarded by Mesrop Mashtots Order by the AR President for the services rendered to the country, Ashot Ghulyan underlined his evident contribution to the active cooperation of the two parliaments and making audible the voice of Artsakh on the international platforms. We’ll remind that this award is the second state award of the Artsakh Republic for Ara Babloyan. The Head of the AR Parliament expressed conviction that Ara Babloyan’s connection with Artsakh would also be continuous after the completion of the authorities.
Expressing his gratitude for the reception, Ara Babloyan noted: “As being elected President of the RA Parliament I arrived on a working visit in Stepanakert, so today, on the threshold of the completion of my powers, I visit Artsakh.” The Head of the RA Parliament also talked about the readiness of conveying to his colleagues of the new formed parliament the experience and skills, underscoring the importance of cooperating of the two parliaments and jointly working in the issues of state significance.
Congratulating the Head of the RA Parliament, the Heads of the AR NA Factions also highly assessed the AR-RA inter-parliamentary cooperation, distinguishing Ara Babloyan’s great devotion and the huge work in that issue.