Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում hունվարի 2-ին ընդունել են աշխատանքային այցով Ստեփանակերտ ժամանած Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Արա Բաբլոյանին:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի եւ ԱՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի առանձնազրույցից հետո հանդիպումը շարունակվել է ընդլայնված կազմով՝ ԱՀ ԱԺ խմբակցությունների ղեկավարների մասնակցությամբ:
Աշոտ Ղուլյանը, շնորհավորելով Արա Բաբլոյանին երկրին մատուցած ծառայությունների համար ԱՀ նախագահի կողմից «Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշանով պարգեւատրվելու կապակցությամբ, ընդգծել է նրա ակնառու ավանդը երկու խորհրդարանների ակտիվ փոխգործակցության եւ միջազգային հարթակներում Արցախի ձայնը լսելի դարձնելու գործում: Հիշեցնենք, որ այս պարգեւն Արա Բաբլոյանի՝ Արցախի Հանրապետության երկրորդ պետական պարգեւն է: ԱՀ խորհրդարանի ղեկավարը համոզմունք է հայտնել, որ Արա Բաբլոյանի՝ Արցախի հետ կապը շարունակական կլինի նաեւ լիազորությունների ավարտից հետո:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Արա Բաբլոյանը նշել է. «Ինչպես ՀՀ խորհրդարանի նախագահ ընտրվելուց հետո առաջին աշխատանքային այցով ժամանեցի Ստեփանակերտ, այնպես էլ այսօր՝ լիազորություններիս ավարտի նախաշեմին, այցելում եմ Արցախ»: ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը խոսել է նաեւ փորձն ու հմտությունները նոր ձեւավորված խորհրդարանի գործընկերներին փոխանցելու պատրաստակամության մասին՝ ընդգծելով պետական նշանակության հարցերում երկու խորհրդարանների համագործակցելու եւ համատեղ աշխատելու կարեւորությունը:
ԱՀ ԱԺ խմբակցությունների ղեկավարները, շնորհավորելով ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարին, նույնպես բարձր են գնահատել ԱՀ-ՀՀ միջխորհրդարանական համագործակցությունը՝ առանձնացնելով Արա Բաբլոյանի մեծ նվիրվածությունն ու ահռելի աշխատանքն այդ գործում:

2 января Председатель НС РА А.Баблоян, прибывший в Степанакерт с рабочим визитом, был принят в НС Республики Арцах.
Председатель НС РА А.Баблоян и   Председатель НС Республики Арцах А.Гулян после личной беседы продолжили встречу в расширенном составе, с участием руководителей фракций   НС Республики Арцах.
А.Гулян, поздравляя А.Баблояна с награждением орденом “Месроп Маштоц” за заслуги перед Отечеством   Президентом Республики Арцах, подчеркнул его огромный вклад в активное взаимосотрудничество двух парламентов и поддержку дела Арцаха на международных площадках. Указанная награда – вторая государственная награда Республики Арцах А.Баблояну. Глава парламента Республики Арцах выразил уверенность в продолжении связей А.Баблояна с Арцахом и после сложения полномочий спикера.
Поблагодарив за прием, А.Баблоян заметил: “Как после избрания спикером парламента РА первый рабочий визит я совершил в Степанакерт, так и сегодня, накануне сложения полномочий, посещаю Арцах”. Глава законодательного органа РА отметил также готовность передать опыт и навыки коллегам новосформированного парламента, подчеркнув необходимость сотрудничества и совместной работы двух парламентов в вопросах государственной важности.
Руководители фракций НС Республики Арцах, поздравляя главу парламента Армении с наградой, также высоко оценили межпарламентское сотрудничество Республика Армения – Республика   Арцах, особо выделив преданность и весомую работу А.Баблояна в этом направлении.