Բելառուսի Հանրապետության դեսպանն Ազգային ժողովում
Դեկտեմբերի 19-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Հայաստանում Բելառուսի Հանրապետության դեսպան Մարինա Դոլգոպոլովային:
Տիկին Դոլգոպոլովան Աժ նախագահին փոխանցեց Բելառուսի խորհրդարանի երկու պալատների նախագահների համատեղ հրավերը` 2008-ին պաշտոնական այցով Մինսկում լինելու համար: Դեսպանը, որ 2003 թ. պաշտոնավարում է Հայաստանում, բարձր գնահատական տվեց Հայաստանում կատարված բարեփոխումներին եւ օրենսդրական մեծ ծավալի աշխատանքներին, որ կատարել ու կատարում է Ազգային ժողովը` հատկապես 2005-ի սահմանադրական փոփոխություններից հետո օրենսդրությունը երկրի Հիմնական օրենքին համապատասխանեցնելու առումով: Նա կարեւորեց, որ 2008-ի բյուջեն սոցիալական խնդիրների լուծումով արդեն հիմքեր է ստեղծում աղքատության հաղթահարումից բարեկեցության հաստատմանն անցնելու համար: Այս շրջագծում տիկին Դոլգոպոլովան կարեւորեց կառավարող Հանրապետական կուսակցության դերը, որ ստանձնել է բարեփոխումների իրականացման պատասխանատվությունը եւ հաջողությամբ կենսագործում է իր ծրագրերը: Դեսպանը բարձր գնահատական տվեց նաեւ միջխորհրդարանական հարաբերություններին, որ դրսեւորվում են թե երկկողմանի կապերով, թե միջազգային կառույցներում համագործակցությամբ:
Աժ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը շնորհակալություն հայտնեց հրավերի համար եւ նախագահական ընտրութուններից հետո Բելառուս այցելելու պատրաստակամություն հայտնեց: Աժ նախագահը հավաստեց հայ-բելառուսական միջխորհրդարանական կապերի բարձր մակարդակը, եւ վստահություն հայտնեց, որ այցը արդյունավետ կլինի եւ կնպաստի այդ հարաբերությունների զարգացմանը: Պարոն Թորոսյանը դեսպանի միջոցով իր շնորհակալությունը եւ տարեմուտի շնորհավորանքներն ու բարեմաղթանքները խնդրեց փոխանցել Բելառուսի խորհրդարանի նախագահներին եւ ժողովրդին:
Դեկտեմբերի 19-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ, դեսպան Պետեր Սեմնեբիին, որ Հայաստան է ժամանել` մասնակցելու հայ-թուրքական հարաբերություններին նվիրված խորհրդարանական լսումներին: Աժ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, գոհունակություն հայտնելով, որ պ...

Посол Республики Беларусь в Национальном Собрании
19 декабря Председатель НС РА Тигран Торосян принял Посла Республики Белорусь в Армении Марину Долгополову.
Г-жа Долгополова передала Председателю НС совместное приглашение председателей двух палат парламента Беларуси посетить с официальным визитом Минск в 2008 году. Посол, который занимает эту должность в Армении с 2003 года, дала высокую оценку проведенным в Армении реформам и большому объему законодательной работы, которую проделала и продолжает проводить Национальное Собрание Армении, особенно, в аспекте приведения законодательства в соответствие с Основным законом страны после конституционных изменений 2005 года. Она подчеркнула, что бюджет 2008 года с разрешением социальных проблем уже создает основы для перехода от преодоления бедности к установлению благосостояния. В этих рамках г-жа Долгополова подчеркнула роль правящей Республиканской партии, которая приняла на себя ответственность за проведение реформ и с успехом реализует свои программы. Посол также высоко оценила межпараламентские отношения, которые проявляются как в виде двусторонних связей, так в виде сотрудничества в международных структурах.
Председатель НС Тигран Торосян выразил благодарность за приглашение и выразил готовность посетить Беларусь после проведения президентских выборов. Председатель НС засвидетельствовал высокий уровень армяно-беларусских межпарламентских связей и выразил уверенность, что его визит станет эффективным и будет содействовать развитию этих отношений. Г-н Торосян через Посла поблагодарил председателей палат парламента Беларуси и поздравил их и народ Беларуси с наступающим Новым Годом пожелал всего наилучшего.
Специальный представитель ЕС на Южном Кавказе в Национальном Собрании
19 декабря Председатель НС РА Тигран Торосян принял Специального представителя ЕС на Южном Кавказе, Посла Питера Семнеби, который прибыл в Армению для участия в парламентских слушаниях, посвященных армяно-турецким отношениям. Председатель НС Тигран Торосян, выразив удовлетворение тем, что г-н Семнеб...