Հանդիպում խորհրդարանում. ընդդիմությունը մասնակցեց ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումների քննարկումներին
Մարտի 3-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ընդունեց ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի եւ Եվրախորհր դի Վենետիկի հանձնաժողովի փորձագետներին, որ Երեւանում են Ընտրական օրենսգրքի գրավոր փորձագիտական եզրակացությունը քննարկելու նպատակով:
Խորհրդարանի նախագահը նշեց, որ Հայաստանի Ազգային ժողովի նպատակը ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումն է, այնպիսի օրենքի ընդունումը, որ կարող է ապահովել ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան ընտրությունների անցկացումը: Նշվեց նաեւ, որ փորձագիտական եզրակացությամբ ներկայացված 61 դրույթներից 30-ը ընդունվել են, 11-ը պարունակում էին համաձայնություն ու դրվատանք, մնացած 20-ի շուրջ խորհրդարանի քաղաքական ուժերի, ՀՀ նախագահի, արդարադատության նախարարի ու ԿԸՀ-ի, հասարակական կազմակերպ ությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ քննարկումների արդյունքում կպարզաբանվեն տեսակետները:
ԱԺ Ոսկեզօծ դահլիճում ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի նախագահությամ բ տեղի ունեցան քննարկումներ «Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներկատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ: Քննարկումներին մասնակցում էին ԵԱՀԿ/ ԺՀՄԻԳ եւ Վենետիկի հանձնաժողովիփորձագետները, պատգամավորներ Գալուստ Սահակյանը, Սամվել Նիկոյանը / ՀՀԿ/, Հովհաննես Մարգարյանը/ ՕԵԿ/,Հրայր Կարապետյանը / ՀՅԴ/,  Կորյուն Առաքելյանը  /«Ազգային միաբանություն»/, Շավարշ Քոչարյանը եւ Գրիգոր Հարությունյանը  /«Արդարություն»/,  Գրիգոր Ղոնջեյանը /ՄԱԿ/, Մկրտիչ Մինասյանը /«Ժողպատգամավոր» խումբ/,  ԵԱՀԿ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Վլադիմիր Պրյախինը եւ տեղակալ Էլեյն Կոնկեւիչը, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի պետաիրավական վարչության պետ Վրեժ Գասպարյանը, ԿԸՀ նախագահ Գարեգին Ազարյանը, արդարադատության փոխնախարար Տիգրան Մուկուչյանը, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:

Встреча в парламенте: оппозиция приняла участие в обсуджениях реформы Избирательного кодекса
3 марта Председатель НС РА Артур Багдасарян принял экспертов Венецианской комиссии Евросовета и БДИПЧ/ОБСЕ, которые находятся в Ереване с целью обсуждения письменного экспаретного заключения по Избирательному кодексу.
Председатель парламента отметил, что целью Национального Собрания Армении является улучшение Избирательного кодекса, принятие такого закона, который сможет обеспечить проведение выборов, соответствующих демократическим критериям. Также было отмечено, что из 61 представленных экспертным заключением положений были приняты 30, 11 содержали согласие и похвалу, а по остальным 20 будут разъяснены точки зрения в результате обсуждения при участии Президента РА, Министра юстиции РА, представителей ЦИК, парламентских политических сил и общественных организаций.
В позолоченном зале НС по инициативе Председателя НС РА Артура Багдасаряна состоялись обсуждения по проекту закона ,,О внесении изменений и дополнений в Избирательный кодекс РА''. В обсуждениях принимали участие эксперты БДИПЧ/ОБСЕ и Венецианской комиссии, депутаты Галуст Саакян и Самвел Никоян (РПА), Оганес Маргарян (СЗ), Грайр Карапетян (АРФД), Корюн Аракелян (,,Национальное Единение''), Шаварш Кочарян и Григор Арутюнян (,,Справедливость''), Григор Конджеян (ОТП), Мкртыч Минасян (,,Народный депутат''), руководитель Ереванского офиса ОБСЕ, Посол Владимир Пряхин и заместитель Элейн Конкевич, начальник Управления по государственно-правовым вопросам Аппарата Президента РА Вреж Гаспарян, председатель ЦИК Гарегин Азарян, заместитель Министра юстиции РА Тигран Мукучян, представители общественных организаций.