ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի նամակը Շվեդիայի Թագավորության Ռիգստագի նախագահ Պեր Վեստերբերգին
Հայաստանում գոհունակության եւ երախտագիտության զգացում ունեցանք` տեղեկանալով Շվեդիայի խորհրդարանում 1915թ. Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված  Հայոց  ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւի ընդունման մասին:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ  անձամբ իմ  անունից խորին շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեզ եւ ի դեմս Ձեզ` Շվեդիայի խորհրդարանին` մարդկության պատմության ամենաողբերգական էջերից մեկին` հայոց ցեղասպանությանը ճշմարտացի ու արժանապատիվ հայացքով նայելու եւ արդարամիտ որոշում կայացնելու համար:
Հայոց ցեղասպանության փաստը ճանաչելով` դուք ձեր ներդրումն եք անում աշխարհում նման ողբերգությունների կրկնությունը  հետագայում  կանխելու  եւ ժողովուրդների ճակատագրերի դեմ  ուղղված անմարդկային քայլերը բացառելու գործընթացում:
Կարծում եմ, որ իր պատմական որոշումով Շվեդիայի խորհրդարանը հետամուտ լինելով  համամարդկային արժեքների դավանմանը, նպաստում է նաեւ հարավկովկասյան տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայուն զարգացմանը:
Օգտվելով առիթից` մաղթում եմ Ձեզ ամենայն բարիք, իսկ բարեկամ Շվեդիայի ժողովրդին` երջանկություն եւ մշտական  բարեկեցություն:
Ռոուզ-Ռոթ սեմինարի ընթացքում Բեռնար Ֆասիեն անդրադարձել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման սկզբունքներին
ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի Ռոուզ-Ռոթ սեմինարի երկրորդ օրը` մարտի 12-ին, շարունակվեց Լեռնային Ղարաբաղի հարցի քննարկումով: Նիստը վարում էր ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստյոպա Սաֆարյանը: ԼՂ հակամարտության կարգավորման ընթացքի վերաբերյալ զեկույցով հանդես եկավ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի հ...
Մարտի 12-ին տեղի ունեցավ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը, որը նախագահում էր  ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Արեւիկ Պետրոսյանը: Խորհրդակցության ժամանակ քննարկվեցին չորրորդ գումարման ԱԺ յոթերորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին որոշման նախագիծը  եւ  մարտի 15-18-ի  ԱԺ չորսօրյա ն...
Մարտի 12-ին տեղի ունեցան ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նիստերը: ԱԺ տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը, որի օրակարգում ընդգրկված էր պատգամավորներ Սամվել Նիկոյանի, Գալուստ Սահակյանի, Արաիկ Հովհաննիսյանի, Արման Սահակյանի, Մարտին Սարգսյանի, Վազգեն Կ...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկին
Մարտի 12-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկին: Ողջունելով բարձրաստիճան հյուրին` ԱԺ նախագահը նշեց, որ հայ- լեհական հարաբերությունները բարձր մակարդակի վրա են, եւ, որպես խորհրդարանի նախագահ, ամեն ինչ անելու է, որ դրանք ավելի զարգանան: Լեհաստանի վարչա...

Letter of RA NA Speaker Hovik Abrahamyan to the Speaker of Riksdag Per Westerberg
We had a feeling of satisfaction and gratefulness in Armenia, being aware of the adoption of the Resolution recognizing the Armenian Genocide perpetrated by the Ottoman Turkey in 1915 and condemning it in the Swedish Parliament.
In the name of the National Assembly of the Republic of Armenia and personally me I express deep gratitude you and in the person of you the Swedish Parliament for looking with true and dignified glance at the Armenian Genocide, one of the most tragic pages of the history of mankind and making just decision.
Recognizing the fact of the Armenian Genocide you make your contribution in preventing later the repetition of such tragedies in the world and excluding the inhuman steps directed to the people’s destinies.
I think that with its historical decision the Swedish Parliament, being consecutive in adhering the all-human values, also promotes peace and stable development in the South Caucasus region.
Taking the advantage I wish you all the best and the Swedish people happiness and permanent welfare.
12.03.2010
On March 12, the working consultation of the National Assembly presided over by RA NA Vice Speaker Mrs. Arevik Petrosyan was held.During the consultation the draft decisions of the agendas of the seventh session of the National Assembly of the fourth convocation and the March 15-18 four-day sittings...
RA National Assembly President Hovik Abrahamyan Receives the Prime Minister of Poland Donald Tusk
On March 12 the President of RA National Assembly Hovik Abrahamyan received the Prime Minister of Poland Donald Tusk. Greeting the high-ranking guest the NA President noted that the Armenian-Polish relations are at high level, as President of the Parliament he will do his best in order to devel...