ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի նամակը Շվեդիայի Թագավորության Ռիգստագի նախագահ Պեր Վեստերբերգին
Հայաստանում գոհունակության եւ երախտագիտության զգացում ունեցանք` տեղեկանալով Շվեդիայի խորհրդարանում 1915թ. Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված  Հայոց  ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւի ընդունման մասին:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ  անձամբ իմ  անունից խորին շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեզ եւ ի դեմս Ձեզ` Շվեդիայի խորհրդարանին` մարդկության պատմության ամենաողբերգական էջերից մեկին` հայոց ցեղասպանությանը ճշմարտացի ու արժանապատիվ հայացքով նայելու եւ արդարամիտ որոշում կայացնելու համար:
Հայոց ցեղասպանության փաստը ճանաչելով` դուք ձեր ներդրումն եք անում աշխարհում նման ողբերգությունների կրկնությունը  հետագայում  կանխելու  եւ ժողովուրդների ճակատագրերի դեմ  ուղղված անմարդկային քայլերը բացառելու գործընթացում:
Կարծում եմ, որ իր պատմական որոշումով Շվեդիայի խորհրդարանը հետամուտ լինելով  համամարդկային արժեքների դավանմանը, նպաստում է նաեւ հարավկովկասյան տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայուն զարգացմանը:
Օգտվելով առիթից` մաղթում եմ Ձեզ ամենայն բարիք, իսկ բարեկամ Շվեդիայի ժողովրդին` երջանկություն եւ մշտական  բարեկեցություն:
Ռոուզ-Ռոթ սեմինարի ընթացքում Բեռնար Ֆասիեն անդրադարձել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման սկզբունքներին
ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի Ռոուզ-Ռոթ սեմինարի երկրորդ օրը` մարտի 12-ին, շարունակվեց Լեռնային Ղարաբաղի հարցի քննարկումով: Նիստը վարում էր ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստյոպա Սաֆարյանը: ԼՂ հակամարտության կարգավորման ընթացքի վերաբերյալ զեկույցով հանդես եկավ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի հ...
Մարտի 12-ին տեղի ունեցավ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը, որը նախագահում էր  ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Արեւիկ Պետրոսյանը: Խորհրդակցության ժամանակ քննարկվեցին չորրորդ գումարման ԱԺ յոթերորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին որոշման նախագիծը  եւ  մարտի 15-18-ի  ԱԺ չորսօրյա ն...
Մարտի 12-ին տեղի ունեցան ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նիստերը: ԱԺ տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը, որի օրակարգում ընդգրկված էր պատգամավորներ Սամվել Նիկոյանի, Գալուստ Սահակյանի, Արաիկ Հովհաննիսյանի, Արման Սահակյանի, Մարտին Սարգսյանի, Վազգեն Կ...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկին
Մարտի 12-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկին: Ողջունելով բարձրաստիճան հյուրին` ԱԺ նախագահը նշեց, որ հայ- լեհական հարաբերությունները բարձր մակարդակի վրա են, եւ, որպես խորհրդարանի նախագահ, ամեն ինչ անելու է, որ դրանք ավելի զարգանան: Լեհաստանի վարչա...

Письмо Председателя НС РА Овика Абраамяна Председателю Ригстага Королевства Швеции Пэру Вестербергу
В Армении с чувством удовлетворения и признательности узнали о принятии парламентом Швеции резолюции, признающей и осуждающей Геноцид армян 1915 года в Османской Турции.
От имени Национального Собрания Республики Армения и своего лично выражаю глубокую благодарность Вам и в Вашем лице парламенту Швеции за верный и достойный взгляд на одну из самых трагических страниц истории человечества – Геноцид армян и вынесение справедливого решения.
С признанием факта Геноцида армян Вы вносите свой вклад в предотвращение в дальнейшем повторения подобных трагедий в мире и исключение бесчеловечных шагов против судеб народов.
Полагаю, что парламент Швеции, будучи последовательным в приверженности общечеловеческим ценностям, своим историческим решением содействует также миру и стабильному развитию в Южнокавказском регионе.
Пользуясь случаем, желаю Вам всяческих благ, а дружественному народу Швеции – счастья и благополучия.
На семинаре Rose-Roth Бернар Фасье обратился к принципам урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта
12 марта второй день семинара ПА НАТО Rose-Roth продолжился дебатами вокруг Нагорно-Карабахского (НК) вопроса. Заседание вел руководитель парламентской фракции “Наследие” С.Сафарян.С докладом о состоянии процесса урегулирования НК-конфликта  выступил французский сопредседатель Минской группы ОБ...
12 марта  состоялось рабочее совещание НС под председательством  вице-спикера парламента Аревик Петросян.В ходе совещания обсуждались  проекты  решения о внесении дополнений в повестки дня седьмой сессии НС четвертого созыва и четырехдневных  заседаний НС 15–18 марта...
Председатель НС РА Овик Абраамян принял премьер-министра Польши Дональда Туска
12 марта Председатель НС РА Овик Абраамян принял премьер-министра Польши Дональда Туска. Приветствуя высокого гостя, спикер НС отметил, что уровень армяно-польских отношений достаточно динамичен и он, как председатель парламента, сделает все возможное для   еще большего их развития. В...