Վենետիկի հանձնաժողովի հետ Հայաստանի համագործակցության արդյունքում պետք է արձանագրել, որ երկրում իրավիճակը անհամեմատ բարելավվել է ժողովրդավարության կայացման առումով: Նման կարծիք հայտնեց Վենետիկի հանձնաժողովի գլխավոր քարտուղար Ջիանի Բուքիքիոն հոկտեմբերի 3-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ:
Նրա խոսքով` Հայաստանում մեծ առաջընթաց կա ժողովրդավարության հաստատման առումով, բայց իրավիճակը պետք է կատարելագործել եւ երկիրը պետք է դառնա էլ ավելի ժողովրդավար: Բնական է, որ մի քանի տարվա ընթացքում հնարավոր չէ ամեն ինչ բարեփոխել, քանի որ դա երկար ընթացակարգ է: Կարեւորն այն է, որ երկիրը եւ երկրի իշխանությունները ունեն կամք շարունակելու այդ ճանապարհը:
Վենետիկի հանձնաժողովի ընդունած օրենքների կատարողականության թերությունները պարոն Բուքիքիոն բացատրեց նրանով, որ չնայած ՀՀ օրենսդությունը տեքստային առումով վատը չէ, սակայն պրակտիկայում անհրաժեշտ է բարելավել դրանց կիրառական մեխանիզմները:
Ջանի Բուքիքիոն նշեց, որ 1995 թվականին Վենետիկի հանձնաժողովի անդամ դառնալով, Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանի հետ եզրագծվել է հարաբերությունների այն շրջանակը, որի մեջ էլ աշխատել են այս տարիների ընթացքում: Հայաստանը մշտապես դիմել է Վենետիկի հանձնաժողովին այն խնդիրների վերաբերյալ, որոնք կարեւոր էին Հայաստանի համար: Նա ամենակարեւոր խնդիրներից մեկը համարեց 2005 թվականի սահամանադրական փոփոխությունները: Այդ հարցերի շրջանակում էր նաեւ Սահմանադրական դատարանի լիազորությունների, իրավասությունների շրջանակի ընդլայնումը, ընտրական օրենսդրության բարելավումը, հանրահավաքների եւ լրատվամիջոցների մասին օրենքները:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը մասնակցեց Երեւանի պետական համալսարանի խորհրդի եւ գիտական խորհրդի հանդիսավոր նիստին
Հոկտեմբերի 3-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը մասնակցեց Երեւանի պետական համալսարանի խորհրդի եւ գիտական խորհրդի հանդիսավոր նիստին։ Բարձրաստիճան հյուրերը մինչ նիստը ներկա գտնվեցին եւ ծանոթացան Մայր բուհի պատմությունը ներկայացնող թանգարանի ցուցանմուշներին։Մայր բուհը 90 տարեկան է։ Երեւանի պետական համա...
Արեւիկ Պետրոսյանը հանդիպեց Բելգիայի ներկայացուցիչների պալատի փոխնախագահի հետ
Հոկտեմբերի 3-ին Ազգային ժողովի փոխնախագահ Արեւիկ Պետրոսյանը հանդիպեց «Սահմանադրության գերակայության երաշխավորման գործում սահմանադրական դատարանների եւ խորհրդարանների գործակցության միջազգային փորձը» թեմայով միջազգային 14-րդ խորհրդաժողովին մասնակցելու նպատակով Ազգային ժողովում գտնվող Բելգիայի ներկայացո...

By the Assessment of the Secretary General of the Venice Commission There is Great Progress in the Establishment of Democracy in Armenia
As a result of cooperation of Armenia with the Venice Commission, we should say that the situation in the country has been incomparably improved in respect of establishment of democracy. Secretary General of the Venice Commission Mr. Gianni Buquicchio expressed this opinion during the meeting with journalists on October 3.
According to him, there is great progress in the establishment of democracy in Armenia, but the situation should be improved, and the country should become much more democratic. It is natural that during several years it is impossible to improve everything, as it is a long procedure. The important thing is that the country and its authorities have a will to continue in that path.
Mr. Buquicchio explained the shortcomings of the Venice Commission’s accepted law by the fact that though the wordings in the laws of the Republic of Armenia are not bad, but it is necessary to improve their application mechanisms in practice.
Mr. Gianni Buquicchio noted that becoming a member of the Venice Commission in 1995, he with President of the Constitutional Court Mr. Gagik Harutyunyan outlined the format of relations within the boundaries of which they had worked during these years. Armenia has constantly applied to the Venice Commission on the problems, which were important for Armenia. He considered the constitutional amendments of 2005 as one of the most important problems. The powers of the Constitutional Court, extension of framework of competencies, improvement of electoral legislation, laws on rallies and mass media were also in the framework of those issues.
03.10.2009
RA NA Speaker Hovik Abrahamyan Participates in the Solemn Session of Yerevan State University Board and Scientific Council
On October 3 RA NA Speaker Mr. Hovik Abrahamyan participated in the solemn session of Yerevan State University Board and Scientific Council. Before the session high-ranking guests attended and got acquainted with the exhibits of the museum presenting the history of Alma Mater. Alma Mater is 90 years...
Arevik Pterosyan Meets the Vice President of the Chamber of Deputies of Belgium
On October 3, Vice President of the National Assembly Mrs. Arevik Petrosyan met Vice President of the Chamber of Deputies of Belgium Mrs. Mia De Schamphelaere, who was in the National Assembly for taking part at the 14th International Conference on â€śInternational Experience of Interaction ...