Վենետիկի հանձնաժողովի հետ Հայաստանի համագործակցության արդյունքում պետք է արձանագրել, որ երկրում իրավիճակը անհամեմատ բարելավվել է ժողովրդավարության կայացման առումով: Նման կարծիք հայտնեց Վենետիկի հանձնաժողովի գլխավոր քարտուղար Ջիանի Բուքիքիոն հոկտեմբերի 3-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ:
Նրա խոսքով` Հայաստանում մեծ առաջընթաց կա ժողովրդավարության հաստատման առումով, բայց իրավիճակը պետք է կատարելագործել եւ երկիրը պետք է դառնա էլ ավելի ժողովրդավար: Բնական է, որ մի քանի տարվա ընթացքում հնարավոր չէ ամեն ինչ բարեփոխել, քանի որ դա երկար ընթացակարգ է: Կարեւորն այն է, որ երկիրը եւ երկրի իշխանությունները ունեն կամք շարունակելու այդ ճանապարհը:
Վենետիկի հանձնաժողովի ընդունած օրենքների կատարողականության թերությունները պարոն Բուքիքիոն բացատրեց նրանով, որ չնայած ՀՀ օրենսդությունը տեքստային առումով վատը չէ, սակայն պրակտիկայում անհրաժեշտ է բարելավել դրանց կիրառական մեխանիզմները:
Ջանի Բուքիքիոն նշեց, որ 1995 թվականին Վենետիկի հանձնաժողովի անդամ դառնալով, Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանի հետ եզրագծվել է հարաբերությունների այն շրջանակը, որի մեջ էլ աշխատել են այս տարիների ընթացքում: Հայաստանը մշտապես դիմել է Վենետիկի հանձնաժողովին այն խնդիրների վերաբերյալ, որոնք կարեւոր էին Հայաստանի համար: Նա ամենակարեւոր խնդիրներից մեկը համարեց 2005 թվականի սահամանադրական փոփոխությունները: Այդ հարցերի շրջանակում էր նաեւ Սահմանադրական դատարանի լիազորությունների, իրավասությունների շրջանակի ընդլայնումը, ընտրական օրենսդրության բարելավումը, հանրահավաքների եւ լրատվամիջոցների մասին օրենքները:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը մասնակցեց Երեւանի պետական համալսարանի խորհրդի եւ գիտական խորհրդի հանդիսավոր նիստին
Հոկտեմբերի 3-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը մասնակցեց Երեւանի պետական համալսարանի խորհրդի եւ գիտական խորհրդի հանդիսավոր նիստին։ Բարձրաստիճան հյուրերը մինչ նիստը ներկա գտնվեցին եւ ծանոթացան Մայր բուհի պատմությունը ներկայացնող թանգարանի ցուցանմուշներին։Մայր բուհը 90 տարեկան է։ Երեւանի պետական համա...
Արեւիկ Պետրոսյանը հանդիպեց Բելգիայի ներկայացուցիչների պալատի փոխնախագահի հետ
Հոկտեմբերի 3-ին Ազգային ժողովի փոխնախագահ Արեւիկ Պետրոսյանը հանդիպեց «Սահմանադրության գերակայության երաշխավորման գործում սահմանադրական դատարանների եւ խորհրդարանների գործակցության միջազգային փորձը» թեմայով միջազգային 14-րդ խորհրդաժողովին մասնակցելու նպատակով Ազգային ժողովում գտնվող Բելգիայի ներկայացո...

В оценке Генсекретаря Венецианской комиссии, в Армении налицо ощутимый прогресс в утверждении демократии
Следует заметить, что в итоге сотрудничества Армении с   Венецианской комиссией (ВК) положение в стране в плане становления демократии заметно улучшилось. Такое мнение  выразил Генеральный секретарь Венецианской комиссии СЕ Дж.Букикио 3 октября на встрече с журналистами.
По его словам, в Армении налицо ощутимый прогресс в утверждении   демократии, однако ситуация нуждается в улучшении и страна должна стать более демократичной. Разумеется, за несколько лет невозможно все реформировать, поскольку это долгая процедура. Главное, в  стране и у властей налицо решимость продолжить этот путь.
Упущения в исполнении принятых ВК законов г-н Букикио объяснил тем, что хотя законодательство РА по содержанию неплохое, однако на практике  необходимо улучшить механизмы его применения.
Дж.Букикио отметил, что, став в 1995 г. членом ВК, им вместе с председателем Конституционного Суда   (КС) Г.Арутюняном  был очерчен за долгие годы круг служебных взаимоотношений.  Армения постоянно обращалась к ВК по важнейшим для страны проблемам.  Одной из самых главных задач он считает конституционные изменения 2005 года. Среди этих вопросов также расширение полномочий КС, реформирование избирательного законодательства, законы о референдуме и СМИ.
03.10.2009
Председатель НС РА О.Абраамян принял участие в торжественном заседании Совета и Ученого Совета ЕГУ
3 октября Председатель НС РА Овик Абраамян принял участие в торжественном заседании Совета и Ученого Совета Ереванского государственного университета (ЕГУ). Высокие гости до начала заседания ознакомились с экспозицией музея, представляющего историю Alma Mater, которой исполняется 90 лет.  ...
А.Петросян встретилась с вице-спикером Палаты представителей Бельгии
3 октября заместитель Председателя НС Арeвик Петросян встретилась с вице-спикером Палаты представителей Бельгии  г-жой Мией де Схамфелаере, находящейся в Национальном Собрании в связи с участием в 14-й международной конференции “Международный опыт взаимодействия конституционных судов и парламен...