ՀՀ ԱԺ կոալիցիոն կուսակցությունների խմբակցությունների համատեղ հայտարարությունը
Այս օրերին բոլորս միասին վկան ենք հայ-թուրքական հարաբերություններում այնպիսի մի գործընթացի, որը դժվար էր պատկերացնել ընդամենը ամիսներ առաջ: Անցյալ տարվա սեպտեմբերին Հայաստանի Նախագահի նախաձեռնությամբ մեկնարկած Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն արագ քայլերով առաջ մղելու նախաձեռնողականությունը միանգամայն իրատեսական դարձրեց երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների կարգավորման ելքը: ործընթացն իր վրա է սեւեռել ոչ միայն Հայաստանի եւ Թուրքիայի, այլեւ միջազգային հանրության ուշադրությունը՝ նոր թափով միջազգային քաղաքական օրակարգ վերադարձնելով հայ-թուրքական հարաբերություններում առկա խնդիրների պատճառահետեւանքային կապերը:
Հստակ է, որ այս գործընթացը չի նշանակում մոռանալ անցյալը, հարցականի տակ առնել Հայոց ցեղասպանության իրողությունը: Ամենեւին չանտեսելով պատմական անցյալի ողբերգական էջերը` Հայաստանի Հանրապետությունն այսօր ցուցաբերում է հայրենիքի ապագայի հանդեպ մեծ պատասխանատվության զգացումով թելադրված խիզախություն երկու երկրների միջեւ հարաբերությունները կարգավորելու համար:
Նախաստորագրված արձանագրությունները արտացոլում են Հայաստանի առաջ քաշած՝ առանց նախապայմանների հարաբերությունները կարգավորելու դիրքորոշումը, իսկ դրանց իրագործումը ոչ միայն չի փակում մեր համազգային նպատակների եւ իղձերի իրականացման որեւէ դուռ, այլ ընդհակառակը՝ ձեւավորում է աշխատանքի նոր հարթակներ ու մեխանիզմներ, ստեղծում նոր հնարավորություններ:
Մեր ժողովրդի իմաստնությունը թելադրում է վճռականություն դրսեւորել առանց նախապայմանների Թուրքիայի հետ հարաբերություններ հաստատելու հարցում: Եվ մենք ողջունում ենք այս  քաղաքականությունը` կոչ անելով Հայաստանի բոլոր քաղաքացիներին, քաղաքական, հասարակական կազմակերպություններին, ինչպես նաեւ աշխարհասփյուռ հայությանը ստեղծել անհրաժեշտ պայմաններ այդ գործընթացը հաջողությամբ ավարտին հասցնելու համար:
Հայաստանի հանրապետական կուսակցության խմբակցություն
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության խմբակցություն
«Օրինաց երկիր» կուսակցության խմբակցություն
ՀՀ ԱԺ նախագահը ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի գլխավոր քարտուղարին հանձնեց Պատվո շքանշանը
Հոկտեմբերի 2-ին  Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը Եվրոպայի խորհրդի «Ժողովրդավարություն` իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) գլխավոր քարտուղար Ջանի Բուքիքիոյին հանձնեց Պատվո շքանշանը: Այդ պարգեւատրման մասին հրամանագիրը ս.թ. սեպտեմբերի 29-ին ստորագրել էր ՀՀ Նա...
«Սահմանադրության գերակայության երաշխավորման գործում սահմանադրական դատարանների եւ խորհրդարանների գործակցության միջազգային փորձը» թեմայով միջազգային 14-րդ խորհրդաժողովը Ազգային ժողովում
Հոկտեմբերի 2-ին կայացավ «Սահմանադրության գերակայության երաշխավորման գործում սահմանադրական դատարանների եւ խորհրդարանների գործակցության միջազգային փորձը» թեմայով միջազգային 14-րդ խորհրդաժողովը, որին մասնակցում էին ԱԺ պատգամավորներ, ՍԴ անդամներ, նախարարներ, դատավորներ, պետական իշխանության եւ տեղական ին...
Հոկտեմբերի  2-ին տեղի ունեցավ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը, որը նախագահում էր  ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Խորհրդակցության ժամանակ քննարկվեցին չորրորդ գումարման ԱԺ վեցերորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին որոշման նախագիծը եւ  հոկտեմբերի 5-8-ի  ԱԺ չ...
Հոկտեմբերի 2-ին տեղի ունեցան ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նիստերը:Տեղի ունեցավ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը` Արտյուշ Շահբազյանի նախագահությամբ:Առաջին ընթեցմամբ քննարկվեցին երկու օրենսդրական նախաձեռնություններ, որոնք ստացան հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը: Օրինագծ...
Հանդիպում Հայաստան-Ռումինիա բարեկամական խմբում
Հոկտեմբերի 2-ին Հայաստան-Ռումինիա բարեկամական  խմբի ղեկավար Վոլոդյա Բադալյանը, անդամներ Մխիթար Մնացականյանը, Արմեն Մխիթարյանը, Ստյոպա Սաֆարյանը եւ Հովհաննես Մարգարյանը հանդիպեցին «Սահմանադրության գերակայության երաշխավորման գործում սահմանադրական դատարանների եւ խորհրդարանների գործակցության միջազգ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի բացման խոսքը «Սահմանադրության գերակայության երաշխավորման գործում սահմանադրական դատարանների եւ խորհրդարանների գործակցության միջազգային փորձը» թեմայով միջազգային 14-րդ խորհրդաժողովում
«Հարգելի տիկնայք եւ պարոնայք,Միջազգային խորհրդաժողովի հարգելի մասնակիցներ,Բարի գալուստ եմ մաղթում եւ ողջունում բոլոր ներկաներին: Այս խորհրդաժողովի հրավիրումը` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի, Եվրախորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի, Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի եւ Երիտասարդ ժողովրդավարության ե...

Совместное заявление парламентских фракций коалиционных партий НС РА
В эти дни все мы стали свидетелями процесса в армяно-турецких отношениях, трудно представимого еще месяцы назад. Инициативность в скорейшем продвижении начатого в сентябре прошлого года президентом Армении процесса урегулирования армяно-турецких отношений сделала вполне реальным завершение этого процесса. Процесс привлек пристальное внимание не только Армении и Турции, но и международного сообщества, с новой силой включив в международную политическую повестку дня причинно-следственные связи проблем, существующих в армяно-турецких отношениях.
Ясно, что этот процесс не означает забвения прошлого, не ставит под вопрос факт Геноцида армян. Республика Армения, ни в коей мере не игнорируя трагические страницы исторического прошлого, демонстрирует сегодня смелость нормализации отношений между двумя странами, продиктованную чувством огромной ответственности перед будущим нашей Родины. Парафированные Протоколы отражают выдвинутую Арменией позицию   урегулирования отношений без предусловий, а их реализация не только не закрывает двери к осуществлению наших общенациональных целей и устремлений, но, наоборот, формирует новые платформы и механизмы работы, создает новые возможности..
Мудрость нашего народа диктует проявление решимости в установлении отношений с Турцией без предусловий. И мы приветствуем эту политику, призывая всех граждан Армении, политические и общественные организации, а также рассеянное по миру армянство создать необходимые условия для успешного завершения этого процесса.
Фракция Республиканской партии Армении
Фракция партии “Процветающая Армения”
Фракция партии “Оринац Еркир”
Председатель НС РА вручил Генеральному секретарю Венецианской комиссии СЕ Орден Почета
Председатель НС РА Овик Абраамян вручил Генеральному секретарю Европейской комиссии “Демократия посредством права” Совета Европы (Венецианской комиссии)  Джанни Букикио  Орден Почета. Указ о награждении  его  Президент РА  Серж Саргсян подписал 29 сентября с.г.  – за со...
14-я международная конференция “Международный опыт взаимодействия конституционных судов и парламентов в гарантировании верховенства Конституции” в НС
2 октября состоялась 14-я международная конференция на тему “Международный опыт взаимодействия конституционных судов и парламентов в гарантировании верховенства Конституции” в НС, в которой приняли участие депутаты НС, члены Конституционного Суда (КС), министры, судьи, сотрудники различных органов г...
2 октября под председательством Председателя НС РА Овика Абраамяна в Национальном Собрании состоялось рабочее совещание.В ходе совещания обсуждались  проекты  решения о внесении дополнений в повестку дня шес...
Встреча в группе дружбы Армения-Румыния
2 октября руководитель группы дружбы Армения-Румыния В.Бадалян, члены группы М.Мнацаканян, А.Мхитарян, С.Сафарян и О.Маргарян встретились с членами парламентской делегации Румынии, участвовавшей в 14-й  международной конференции “Международный опыт взаимодействия конституционных судов и парламе...
Выступление Председателя НС РА О.Абраамяна на открытии 14-й международной конференции “Международный опыт взаимодействия конституционных судов и парламентов в гарантировании верховенства Конституции”.
“Уважаемые дамы и господа,Уважаемые участники международной конференции,Добро пожаловать!Созыв этой конференции совместно с Национальным Собранием РА, Венецианской комиссией СЕ, Конституционным Судом РА и Международной конференцией органов конституционного правосудия стран молодой демократии  п...