ՀՀ ԱԺ կոալիցիոն կուսակցությունների խմբակցությունների համատեղ հայտարարությունը
Այս օրերին բոլորս միասին վկան ենք հայ-թուրքական հարաբերություններում այնպիսի մի գործընթացի, որը դժվար էր պատկերացնել ընդամենը ամիսներ առաջ: Անցյալ տարվա սեպտեմբերին Հայաստանի Նախագահի նախաձեռնությամբ մեկնարկած Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն արագ քայլերով առաջ մղելու նախաձեռնողականությունը միանգամայն իրատեսական դարձրեց երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների կարգավորման ելքը: ործընթացն իր վրա է սեւեռել ոչ միայն Հայաստանի եւ Թուրքիայի, այլեւ միջազգային հանրության ուշադրությունը՝ նոր թափով միջազգային քաղաքական օրակարգ վերադարձնելով հայ-թուրքական հարաբերություններում առկա խնդիրների պատճառահետեւանքային կապերը:
Հստակ է, որ այս գործընթացը չի նշանակում մոռանալ անցյալը, հարցականի տակ առնել Հայոց ցեղասպանության իրողությունը: Ամենեւին չանտեսելով պատմական անցյալի ողբերգական էջերը` Հայաստանի Հանրապետությունն այսօր ցուցաբերում է հայրենիքի ապագայի հանդեպ մեծ պատասխանատվության զգացումով թելադրված խիզախություն երկու երկրների միջեւ հարաբերությունները կարգավորելու համար:
Նախաստորագրված արձանագրությունները արտացոլում են Հայաստանի առաջ քաշած՝ առանց նախապայմանների հարաբերությունները կարգավորելու դիրքորոշումը, իսկ դրանց իրագործումը ոչ միայն չի փակում մեր համազգային նպատակների եւ իղձերի իրականացման որեւէ դուռ, այլ ընդհակառակը՝ ձեւավորում է աշխատանքի նոր հարթակներ ու մեխանիզմներ, ստեղծում նոր հնարավորություններ:
Մեր ժողովրդի իմաստնությունը թելադրում է վճռականություն դրսեւորել առանց նախապայմանների Թուրքիայի հետ հարաբերություններ հաստատելու հարցում: Եվ մենք ողջունում ենք այս  քաղաքականությունը` կոչ անելով Հայաստանի բոլոր քաղաքացիներին, քաղաքական, հասարակական կազմակերպություններին, ինչպես նաեւ աշխարհասփյուռ հայությանը ստեղծել անհրաժեշտ պայմաններ այդ գործընթացը հաջողությամբ ավարտին հասցնելու համար:
Հայաստանի հանրապետական կուսակցության խմբակցություն
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության խմբակցություն
«Օրինաց երկիր» կուսակցության խմբակցություն
ՀՀ ԱԺ նախագահը ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի գլխավոր քարտուղարին հանձնեց Պատվո շքանշանը
Հոկտեմբերի 2-ին  Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը Եվրոպայի խորհրդի «Ժողովրդավարություն` իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) գլխավոր քարտուղար Ջանի Բուքիքիոյին հանձնեց Պատվո շքանշանը: Այդ պարգեւատրման մասին հրամանագիրը ս.թ. սեպտեմբերի 29-ին ստորագրել էր ՀՀ Նա...
«Սահմանադրության գերակայության երաշխավորման գործում սահմանադրական դատարանների եւ խորհրդարանների գործակցության միջազգային փորձը» թեմայով միջազգային 14-րդ խորհրդաժողովը Ազգային ժողովում
Հոկտեմբերի 2-ին կայացավ «Սահմանադրության գերակայության երաշխավորման գործում սահմանադրական դատարանների եւ խորհրդարանների գործակցության միջազգային փորձը» թեմայով միջազգային 14-րդ խորհրդաժողովը, որին մասնակցում էին ԱԺ պատգամավորներ, ՍԴ անդամներ, նախարարներ, դատավորներ, պետական իշխանության եւ տեղական ին...
Հոկտեմբերի  2-ին տեղի ունեցավ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը, որը նախագահում էր  ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Խորհրդակցության ժամանակ քննարկվեցին չորրորդ գումարման ԱԺ վեցերորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին որոշման նախագիծը եւ  հոկտեմբերի 5-8-ի  ԱԺ չ...
Հոկտեմբերի 2-ին տեղի ունեցան ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նիստերը:Տեղի ունեցավ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը` Արտյուշ Շահբազյանի նախագահությամբ:Առաջին ընթեցմամբ քննարկվեցին երկու օրենսդրական նախաձեռնություններ, որոնք ստացան հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը: Օրինագծ...
Հանդիպում Հայաստան-Ռումինիա բարեկամական խմբում
Հոկտեմբերի 2-ին Հայաստան-Ռումինիա բարեկամական  խմբի ղեկավար Վոլոդյա Բադալյանը, անդամներ Մխիթար Մնացականյանը, Արմեն Մխիթարյանը, Ստյոպա Սաֆարյանը եւ Հովհաննես Մարգարյանը հանդիպեցին «Սահմանադրության գերակայության երաշխավորման գործում սահմանադրական դատարանների եւ խորհրդարանների գործակցության միջազգ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի բացման խոսքը «Սահմանադրության գերակայության երաշխավորման գործում սահմանադրական դատարանների եւ խորհրդարանների գործակցության միջազգային փորձը» թեմայով միջազգային 14-րդ խորհրդաժողովում
«Հարգելի տիկնայք եւ պարոնայք,Միջազգային խորհրդաժողովի հարգելի մասնակիցներ,Բարի գալուստ եմ մաղթում եւ ողջունում բոլոր ներկաներին: Այս խորհրդաժողովի հրավիրումը` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի, Եվրախորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի, Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի եւ Երիտասարդ ժողովրդավարության ե...

Joint Statement of RA NA Factions of the Coalition Parties
During these days we are witnessing in the Armenian-Turkish relations a process, which was difficult to imagine at least months ago. Last September the initiative of the President of Armenia the process of normalization of Armenia-Turkey relations with quick steps the initiative of the President of Armenia made absolutely realistic the completion of the normalization of the relations between the two countries. The process focused not only on Armenia and Turkey, but also the international community, returning to international political agenda with new intensity causal ties of the existing problems in the Armenian-Turkish relations.
It’s clear that this process does not mean to forget the past, to put in question the reality of the Armenian Genocide. Without ignoring the tragic pages of the historic past the Republic of Armenia today shows courage dictated with the feeling of big responsibility towards the future of the Motherland for normalizing the relations between the two countries.
The Initiated Protocols reflect Armenia’s proposed position of normalizing the relations without preconditions, and their implementation does not only close any door of our national goals and desires, but on the contrary, forms new platforms and mechanisms, creates new opportunities.
The wisdom of our people dictates to show resoluteness without preconditions in establishing relations with Turkey. And we greet this policy, calling on all citizens of Armenia, political, public organizations, as well as Armenians throughout the world to create necessary conditions for successfully completing that process.
Faction of the Republican Party of Armenia
Faction of the Prosperous Armenia Party
Faction of the Country of Law Party
RA NA President Awards Secretary General of the Venice Commission of the Council of Europe a Medal of Honour
On October 2, NA President Mr. Hovik Abrahamyan awarded Mr. Gianni Buquicchio, Secretary General of the European Commission for Democracy through Law (the Venice Commission) a Medal of Honour. On September 29 of this year RA President Mr. Serzh Sargsyan signed a decree on that awarding for the contr...
14th International Conference on “International Experience of Interaction of Constitutional Courts and Parliaments in Guaranteeing the Supremacy of the Constitution” in the National Assembly
October 2, the 14th International Conference on “International Experience of Interaction of Constitutional Courts and Parliaments in Guaranteeing the Supremacy of the Constitution” was held, where deputies of the National Assembly, members of the Constitutional Court (CC), judges, employees of the s...
On October 2 the working consultation presided over by the Speaker of the National Assembly Mr. Hovik Abrahamyan was held.During the consultation the draft decision on making addenda to the agenda in the sixth session of the National Assembly of the fourth convocation and the draft agenda of Oc...
Meeting in Armenia-Romania Friendship Group
On October 2 head of Armenia-Romania Friendship Group Volodya Badalyan, members Mkhitar Mnatsakanyan, Armen Mkhitaryan, Styopa Safaryan and Hovhannes Margaryan met with the members of the parliamentary delegation of Romania, which takes part in the 14th International Conference on “Internationa...
Opening Speech of RA NA Speaker Hovik Abrahamyan at the 14th International Conference on “International Experience of Interaction of Constitutional Courts and Parliaments in Guaranteeing the Supremacy of the Constitution”
“Dear ladies and gentlemen,Dear participants of the international conference,I welcome and greet all those present,The convening of this conference jointly with the National Assembly of the Republic of Armenia, Venice Commission of the Council of Europe, Constitutional Court of Armenia and Internati...