ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը Թեհրանում հանդիպեց Իրանի նախագահի հետ
Սեպտեմբերի 30-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը Իրանի Իսլամական Հանրապետություն կատարած իր պաշտոնական այցի շրջանակներում հանդիպումներ է ունեցել ԻԻՀ Նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի եւ Իրաքի Ազգային ժողովի նախագահ Այադ ալ-Սամառայի հետ, ինչպես նաեւ այցելել է իրանահայերի ազգային հաստատություններ եւ շփումներ ունեցել այդ երկրում հայ գաղութի ներկայացուցիչների հետ:
Սեպտեմբերի 30-ի երեկոյան տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հանդիպումը ԻԻՀ նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի հետ: Փոխանցելով ՀՀ Նախագահի ջերմ ողջույններն իր իրանցի գործընկերոջը` պրն. Աբրահամյանը հայկական կողմի գոհունակությունը հայտնեց հայ-իրանական ջերմ հարաբերությունների ու առարկայական համագործակցության զարգացման առթիվ: Այդ համատեքստում ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր գնահատեց երկու երկրների խորհրդարանների դերը համագործակցությունը ընդլայնելու ու ամրապնդելու գործում:
Զրուցակիցները նաեւ քննարկեցին ս.թ. ապրիլին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ԻԻՀ կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում երկու երկրների Նախագահների միջեւ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները եւ նրանց նախանշած ծրագրերի իրականացման հարցերը՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով Հայաստանն ու Իրանը միմյանց կապող նոր երկաթուղու նախագծին: Կողմերն անդրադարձան դրանց իրագործման ուղղությամբ կատարվելիք քայլերին: Նրանք նաեւ հանգամանալից քննարկեցին տարածաշրջանային անվտանգության հարցերը:
Մինչեւ ԻԻՀ Նախագահի մոտ մեկնելը ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունն այցելեց ԻԻՀ խորհրդարան, որտեղ ՀՀ եւ ԻԻՀ խորհրդարանների նախագահներ Հովիկ Աբրահամյանը եւ Ալի Լարիջանին ստորագրեցին Փոխըմբռնման հուշագիր:
Սեպտեմբերի 30-ի կեսօրին ՀՀ ԱԺ նախագահը հանդիպում ունեցավ Իրաքի Ազգային ժողովի նախագահ Այադ ալ-Սամառայի հետ, որը եւս այցով գտնվում էր Թեհրանում: Պրն. Աբրահամյանը վկայակոչեց ավանդական ջերմ հարաբերությունները Հայաստանի եւ Իրաքի ժողովուրդների միջեւ եւ առաջարկեց վերահաստատել եւ աշխուժացնել շփումները, որոնք ընդհատվել էին 2003թ. Իրաքի ճգնաժամի պատճառով: Իրաքի խորհրդարանի նախագահն ընդունեց այդ առաջարկը: Նա բարձր գնահատեց իրաքահայ համայնքի դերն իր երկրի կյանքում` նշելով, որ այն, բնականաբար, կարող է նպաստել երկու երկրների շփումներին:
Սեպտեմբերի 30-ի առավոտյան ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը այցելեց ԻԻՀ հիմնադիր իմամ Խոմեյնիի դամբարան: Այնտեղ պրն. Աբրահամյանի մասնակցությամբ տեղի ունեցավ ծաղկեմատույցի արարողություն, ապա ՀՀ ԱԺ նախագահը գրառոմ կատարեց պատվո հյուրերի գրքում:
Նույն օրը ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն այցելեց Թեհրանի Հայոց թեմի առաջնորդանիստ Սբ. Սարգիս եկեղեցի: Այնտեղ նա ծաղկեպսակ մատուցեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշակոթողին, ապա հանդիպում ունեցավ իրանահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերությունները կանոնակարգելու
գործընթացին` պրն. Աբրահամյանը, մասնավորապես, ասաց. «Մենք հասկանում ենք սփյուռքի մեր եղբայրների եւ քույրերի անհանգստությունը: Վստահեցնում եմ ձեզ, որ Հայաստանի իշխանությունները երբեք թույլ չեն տա Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացի առկախումը հայ-թուրքական հարաբերությունների կանոնակարգումից: Նմանապես անընդունելի է այդ հարաբերությունների պայմանավորումը Արցախի հիմնահարցի կարգավորմամբ: Ոչ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ ոչ էլ Արցախի ժողովրդի ազատ ինքնորոշման հարցերը սակարկության ենթակա չեն»:
Սեպտեմբերի 30-ին Թեհրանի «Արարատ» մարզամշակութային համալիրում տեղի ունեցավ ընդունելություն ՀՀ անկախության 18-րդ տարեդարձի կապակցությամբ, որին նաեւ մասնակցեց ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը: Այդ միջոցառման ընթացքում ելույթով հանդես եկավ ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը:
Սեպտեմբերի 30-ի` լույս հոկտեմբերի 1-ի գիշերը ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունը Թեհրանից վերադարձավ Երեւան:
Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի խոսքը
«Արարատ» մարզամշակութային համալիրում
Թեհրան, 30 սեպտեմբերի 2009թ.
«Գերաշնորհ հայր,
Սիրելի հայրենակիցներ` իրանահայ համայնքի պատվարժան ներկայացուցիչներ,
Մեծարգո դեսպաններ,
Դիվանագիտական կորպուսի հարգելի ներկայացուցիչներ,
Շատ ուրախ եմ այսօր գտնվել «Արարատ» մարզամշակութային համալիրում, ուր մենք համախմբվել ենք Հայաստանի անկախության տոնը նշելու նպատակով: Այդ նշանավոր օրվա կապակցությամբ կազմակերպված այս հանդիսավոր տոնակատարությունը լավ առիթ է մեր անկախ պետականության հաստատման գործընթացը կրկին իմաստավորելու համար:
18 տարի առաջ հանրաքվեի միջոցով իր անկախությունը հայտարարելով` Հայաստանի ժողովուրդը հիմնադրեց մեր երրորդ հանրապետությունը: Այդ քայլով մենք հաստատեցինք ազատ ու անկախ ժամանակակից պետականություն կերտելու մեր միասնական կամքը: Երկար տարիների դադարից հետո Հայաստանի անկախ պետականության վերահաստատումը հայ ժողովրդի վերելքի ու միասնականության արդյունք էր:
Այստեղ` Թեհրանում, «Արարատ» մարզամշակութային համալիրում այս տոնակատարությունը կազմակերպելու մեջ ես մեծ խորհուրդ եմ տեսնում: Այս իրադարձությունը հաստատում է հայ ժողովրդի երկու թեւերի` մայր Հայաստանի եւ սփյուռքի միասնությունը:
Քաջ գիտակցում եմ, որ այն ջերմ ընդունելությունը, որին արժանացավ իմ ղեկավարած պատվիրակությունը Իրանի Իսլամական Հանրապետության առաջնորդների կողմից մեծապես պայմանավորված է իրանահայության կեցվածքով ու նկարագրով: Իրանահայությունն արժանիորեն վաստակել է այդ հարգանքն ու բարի համբավը թե Իրանում, թե մայր Հայաստանում:
Այս նշանավոր տոնի կապակցությամբ սրտանց շնորհավորում եմ բոլորիս: Վստահ եմ, որ ապագայում եւս անկախության հպարտ ոգին կառարկայանա հայ ժողովրդի ստեղծագործական նոր վերելքներով: Վստահ եմ նաեւ, որ մայր Հայաստանի եւ սփյուռքի  միասնությունը ճանապարհ կհարթի հայ ժողովրդի նորանոր հաղթանակների համար:
Մաղթում եմ բոլորիս հաջողություններ, բարեկեցություն եւ երջանկություն` ի բարօրություն Հայաստանի անկախ պետականության, ի բարօրություն Հայաստանի եւ Իրանի բարեկամության:
30.09.2009
Պաշտոնական այցով Հայաստան կժամանի Բելգիայի Սենատի նախագահ Արման դը Դեկերը
Սեպտեմբերի 30-ի երեկոյան  պաշտոնական այցով Երեւան կժամանի Բելգիայի Սենատի նախագահ  Արման դը Դեկերի գլխավորած պատվիրակությունը:Հոկտեմբերի 1-ին Բելգիայի  Սենատի նախագահին կընդունեն ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Խորհրդարանում պարոն Դեկերի գլխավորած պատվիրակո...

RA NA Speaker Hovik Abrahamyan Meets with the President of the Islamic Republic of Iran in Tehran
On September 30, within the framework of his official visit to the Islamic Republic of Iran (IRI) RA NA Speaker Mr. Hovik Abrahamyan met with the IRI President Mr. Mahmoud Ahmadinejad and the Iraqi Parliament Speaker Mr. Ayad al-Samarrai, as well as visited national establishments of the Iranian-Armenians and talked to the representatives of the Armenian community in that country.
In the evening of September 30, the meeting of the NA Speaker Mr. Hovik Abrahamyan with the IRI President Mr. Mahmoud Ahmadinejad took place. Conveying the warm greetings of RA President to his Iranian partner, Mr. Abrahamyan expressed  gratitude of the Armenian side on the warm Armenian-Iranian relations and development of practical cooperation. In that context, the NA Speaker highly assessed the role of the Parliaments of the two countries in enhancement and strengthening of the cooperation.
The interlocutors also discussed the agreements reached between the presidents of the two countries during the RA President Mr. Serzh Sargsian's official visit to Iran in April of this year, as well as the issues of the implementation of the programmes indicated by them, drawing special attention to the project of the new railway connecting Armenia and Iran with each other. The sides also referred to the steps to be taken towards their implementation. They discussed in detail the issues of regional security.
Before visiting the IRI President, the RA NA delegation visited the IRI Parliament where the Speakers of the Armenian and Iranian Parliaments Mr. Hovik Abrahamian and Mr. Ali Larijani signed a memorandum of mutual understanding.
In the afternoon of September 30, the RA NA Speaker met the Iraqi Parliament Speaker Mr. Ayad al-Samarrai who was also on an official visit in Tehran. Mr. Abrahamian pointed out to the traditional warm relations between the Armenian and Iraqi people and proposed to reestablish and enliven the contacts, which were interrupted because of the crisis in Iraq in 2003. The Iraqi Parliament Speaker admitted the proposal. He highly assessed the role of the Iraqi-Armenian community in the life of his country noting that it can naturally contribute to the contacts between the two countries.
In the morning of September 30, the delegation headed by the NA Speaker visited the mausoleum of the founder of the Islamic Republic of Iran Imam Khomeini. There Mr. Abrahamian laid flowers and made notes in the book of honorable guests.
The same day the NA Speaker Mr. Hovik Abrahamyan visited the St. Sarkis Church, residence of the eparchy of the Armenian Diocese in Tehran. There he laid down a wreath at the memorial to the victims of the Armenian Genocide and then had a meeting with the representatives of the Iranian-Armenian community.
Referring to the process of normalization of the Armenian-Turkish relations Mr. Abrahamyan particularly said, "We understand the anxiety of our brothers and sisters in Diaspora. I assure you that the Armenian authorities will never allow the process of recognition of the Armenian Genocide to be dependent upon normalization of the Armenian-Turkish relations. Similarly, the conditioning of these relations with regulation of Artsakh issue is also unacceptable. Neither the recognition of the Armenian Genocide and nor the issue of free self-determination of Artsakh people are liable to bargaining”.
On September 30, a reception was held at "Ararat" sport-culture complex of Tehran on the 18th anniversary of Armenia's independence in which the delegation of the Armenian Parliament also took part.
Early in the morning of October 1, the delegation headed by NA Speaker Mr. Hovik Abrahamian returned from Tehran to Yerevan.
The speech of the Speaker of the National Assembly Mr. Hovik Abrahamyan at the “Ararat” sport-culture complex in
Tehran on October 30, 2009,
“Your Eminence,
Dear compatriots, honorable representatives of Iranian-Armenian community
Dear Ambassadors,
Respected representatives of diplomatic corps,
I am very glad to be at “Ararat” sport-culture complex today, where we gathered to celebrate the holiday of Armenian Independence. This solemn celebration organized on this significant day is a good opportunity to give a meaning once again to the process of the establishment of our independent state.
18 years ago declaring its independence by referendum the Armenian people established our third republic. In that way we confirmed our united will to build an independent, modern statehood. After a long pause, the reestablishment of the independent statehood of Armenia was the result of rise and unity of the Armenian people.
Here, in Tehran, I see a great symbol in organization of this celebration at “Ararat” sport-culture complex. This event confirms the unity of the two parts of the Armenian people, Mother Armenia and Diaspora.
I am fully aware of the fact that the delegation headed by me was honored with cordial welcome by the leaders of the Islamic Republic of Iran mainly conditioned by posture and characteristics of the Iranian-Armenians. The latter has deservedly acquired that respect and good reputation both in Tehran and in Mother Armenia.
I heartily congratulate all of us on this significant celebration. I am sure that in future the proud spirit of independence will become practical with new creative rises of the Armenian people. I am also certain that the unity of Mother Armenia and Diaspora will level a road for new victories of the Armenian people.
I wish all of us success, prosperity and happiness for the benefit of independent statehood of Armenia and friendship between Armenia and Iran.
Thank you”.
30.09.2009
President of the Belgian Senate Armand De Decker to Arrive in Armenia on an Official Visit
In the evening of September 30 the delegation headed by the President of the Belgian Senate Mr. Armand De Decker will arrive in Yerevan on an official visit.On October 1 the President of the Republic of Armenia Mr. Serzh Sargsyan, Speaker of the RA National Assembly Mr. Hovik Abrahamyan will receive...
On October 1 at 11:00 a.m. Parliamentary Hearings Will be Held on the Theme “Initiated Protocols and the Normalization Process of Armenia-Turkey Relations”
On October 1 at 11:00 a.m. the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly of the Republic of Armenia organizes parliamentary hearings on the theme “Initiated Protocols and the Normalization Process of Armenia-Turkey Relations.”  The hearings are aimed at holding ...