ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը Թեհրանում հանդիպեց Իրանի նախագահի հետ
Սեպտեմբերի 30-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը Իրանի Իսլամական Հանրապետություն կատարած իր պաշտոնական այցի շրջանակներում հանդիպումներ է ունեցել ԻԻՀ Նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի եւ Իրաքի Ազգային ժողովի նախագահ Այադ ալ-Սամառայի հետ, ինչպես նաեւ այցելել է իրանահայերի ազգային հաստատություններ եւ շփումներ ունեցել այդ երկրում հայ գաղութի ներկայացուցիչների հետ:
Սեպտեմբերի 30-ի երեկոյան տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հանդիպումը ԻԻՀ նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի հետ: Փոխանցելով ՀՀ Նախագահի ջերմ ողջույններն իր իրանցի գործընկերոջը` պրն. Աբրահամյանը հայկական կողմի գոհունակությունը հայտնեց հայ-իրանական ջերմ հարաբերությունների ու առարկայական համագործակցության զարգացման առթիվ: Այդ համատեքստում ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր գնահատեց երկու երկրների խորհրդարանների դերը համագործակցությունը ընդլայնելու ու ամրապնդելու գործում:
Զրուցակիցները նաեւ քննարկեցին ս.թ. ապրիլին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ԻԻՀ կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում երկու երկրների Նախագահների միջեւ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները եւ նրանց նախանշած ծրագրերի իրականացման հարցերը՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով Հայաստանն ու Իրանը միմյանց կապող նոր երկաթուղու նախագծին: Կողմերն անդրադարձան դրանց իրագործման ուղղությամբ կատարվելիք քայլերին: Նրանք նաեւ հանգամանալից քննարկեցին տարածաշրջանային անվտանգության հարցերը:
Մինչեւ ԻԻՀ Նախագահի մոտ մեկնելը ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունն այցելեց ԻԻՀ խորհրդարան, որտեղ ՀՀ եւ ԻԻՀ խորհրդարանների նախագահներ Հովիկ Աբրահամյանը եւ Ալի Լարիջանին ստորագրեցին Փոխըմբռնման հուշագիր:
Սեպտեմբերի 30-ի կեսօրին ՀՀ ԱԺ նախագահը հանդիպում ունեցավ Իրաքի Ազգային ժողովի նախագահ Այադ ալ-Սամառայի հետ, որը եւս այցով գտնվում էր Թեհրանում: Պրն. Աբրահամյանը վկայակոչեց ավանդական ջերմ հարաբերությունները Հայաստանի եւ Իրաքի ժողովուրդների միջեւ եւ առաջարկեց վերահաստատել եւ աշխուժացնել շփումները, որոնք ընդհատվել էին 2003թ. Իրաքի ճգնաժամի պատճառով: Իրաքի խորհրդարանի նախագահն ընդունեց այդ առաջարկը: Նա բարձր գնահատեց իրաքահայ համայնքի դերն իր երկրի կյանքում` նշելով, որ այն, բնականաբար, կարող է նպաստել երկու երկրների շփումներին:
Սեպտեմբերի 30-ի առավոտյան ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը այցելեց ԻԻՀ հիմնադիր իմամ Խոմեյնիի դամբարան: Այնտեղ պրն. Աբրահամյանի մասնակցությամբ տեղի ունեցավ ծաղկեմատույցի արարողություն, ապա ՀՀ ԱԺ նախագահը գրառոմ կատարեց պատվո հյուրերի գրքում:
Նույն օրը ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն այցելեց Թեհրանի Հայոց թեմի առաջնորդանիստ Սբ. Սարգիս եկեղեցի: Այնտեղ նա ծաղկեպսակ մատուցեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշակոթողին, ապա հանդիպում ունեցավ իրանահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերությունները կանոնակարգելու
գործընթացին` պրն. Աբրահամյանը, մասնավորապես, ասաց. «Մենք հասկանում ենք սփյուռքի մեր եղբայրների եւ քույրերի անհանգստությունը: Վստահեցնում եմ ձեզ, որ Հայաստանի իշխանությունները երբեք թույլ չեն տա Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացի առկախումը հայ-թուրքական հարաբերությունների կանոնակարգումից: Նմանապես անընդունելի է այդ հարաբերությունների պայմանավորումը Արցախի հիմնահարցի կարգավորմամբ: Ոչ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ ոչ էլ Արցախի ժողովրդի ազատ ինքնորոշման հարցերը սակարկության ենթակա չեն»:
Սեպտեմբերի 30-ին Թեհրանի «Արարատ» մարզամշակութային համալիրում տեղի ունեցավ ընդունելություն ՀՀ անկախության 18-րդ տարեդարձի կապակցությամբ, որին նաեւ մասնակցեց ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը: Այդ միջոցառման ընթացքում ելույթով հանդես եկավ ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը:
Սեպտեմբերի 30-ի` լույս հոկտեմբերի 1-ի գիշերը ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունը Թեհրանից վերադարձավ Երեւան:
Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի խոսքը
«Արարատ» մարզամշակութային համալիրում
Թեհրան, 30 սեպտեմբերի 2009թ.
«Գերաշնորհ հայր,
Սիրելի հայրենակիցներ` իրանահայ համայնքի պատվարժան ներկայացուցիչներ,
Մեծարգո դեսպաններ,
Դիվանագիտական կորպուսի հարգելի ներկայացուցիչներ,
Շատ ուրախ եմ այսօր գտնվել «Արարատ» մարզամշակութային համալիրում, ուր մենք համախմբվել ենք Հայաստանի անկախության տոնը նշելու նպատակով: Այդ նշանավոր օրվա կապակցությամբ կազմակերպված այս հանդիսավոր տոնակատարությունը լավ առիթ է մեր անկախ պետականության հաստատման գործընթացը կրկին իմաստավորելու համար:
18 տարի առաջ հանրաքվեի միջոցով իր անկախությունը հայտարարելով` Հայաստանի ժողովուրդը հիմնադրեց մեր երրորդ հանրապետությունը: Այդ քայլով մենք հաստատեցինք ազատ ու անկախ ժամանակակից պետականություն կերտելու մեր միասնական կամքը: Երկար տարիների դադարից հետո Հայաստանի անկախ պետականության վերահաստատումը հայ ժողովրդի վերելքի ու միասնականության արդյունք էր:
Այստեղ` Թեհրանում, «Արարատ» մարզամշակութային համալիրում այս տոնակատարությունը կազմակերպելու մեջ ես մեծ խորհուրդ եմ տեսնում: Այս իրադարձությունը հաստատում է հայ ժողովրդի երկու թեւերի` մայր Հայաստանի եւ սփյուռքի միասնությունը:
Քաջ գիտակցում եմ, որ այն ջերմ ընդունելությունը, որին արժանացավ իմ ղեկավարած պատվիրակությունը Իրանի Իսլամական Հանրապետության առաջնորդների կողմից մեծապես պայմանավորված է իրանահայության կեցվածքով ու նկարագրով: Իրանահայությունն արժանիորեն վաստակել է այդ հարգանքն ու բարի համբավը թե Իրանում, թե մայր Հայաստանում:
Այս նշանավոր տոնի կապակցությամբ սրտանց շնորհավորում եմ բոլորիս: Վստահ եմ, որ ապագայում եւս անկախության հպարտ ոգին կառարկայանա հայ ժողովրդի ստեղծագործական նոր վերելքներով: Վստահ եմ նաեւ, որ մայր Հայաստանի եւ սփյուռքի  միասնությունը ճանապարհ կհարթի հայ ժողովրդի նորանոր հաղթանակների համար:
Մաղթում եմ բոլորիս հաջողություններ, բարեկեցություն եւ երջանկություն` ի բարօրություն Հայաստանի անկախ պետականության, ի բարօրություն Հայաստանի եւ Իրանի բարեկամության:
30.09.2009
Պաշտոնական այցով Հայաստան կժամանի Բելգիայի Սենատի նախագահ Արման դը Դեկերը
Սեպտեմբերի 30-ի երեկոյան  պաշտոնական այցով Երեւան կժամանի Բելգիայի Սենատի նախագահ  Արման դը Դեկերի գլխավորած պատվիրակությունը:Հոկտեմբերի 1-ին Բելգիայի  Սենատի նախագահին կընդունեն ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Խորհրդարանում պարոն Դեկերի գլխավորած պատվիրակո...

Председатель НС РА О.Абраамян встретился в Тегеране с Президентом Ирана
30 сентября Председатель НС РА Овик Абраамян в рамках своего официального визита в Исламскую Республику Иран (ИРИ) встретился с Президентом ИРИ Махмудом Ахмадинежадом и  Председателем Национального Собрания Ирака Айадом аль-Самаррой, а также общался с представителями армянской общины Ирана при посещении национальных учреждений.
Вечером 30 сентября состоялась встреча Председателя НС РА О.Абраамяна с Президентом ИРИ Махмудом Ахмадинежадом. Передав теплые приветствия Президента РА своему иранскому коллеге, г-н Абраамян выразил удовлетворение армянской стороны развитием добросердечных армяно-иранских отношений и делового сотрудничества. В данном аспекте Председатель НС РА высоко оценил роль парламентов двух стран в расширении и укреплении сотрудничества.
Собеседники обсудили также договоренности, достигнутые  президентами двух стран в ходе официального визита Президента РА  Сержа Саргсяна в ИРИ в апреле с.г., и вопросы реализации намеченных ими  программ, уделив особое внимание связывающей Армению и Иран новой железной дороге. Стороны рассмотрели шаги по реализации данного проекта.
До встречи с  Президентом ИРИ, делегация  НС РА посетила парламент Ирана, где председатели парламентов РА и ИРИ  Овик Абраамян и Али Лариджани подписали Меморандум о взаимопонимании.
В полдень 30 сентября  Председатель НС РА встретился с председателем НС Ирака Айадом аль-Самаррой, также находящимся с визитом в Тегеране. Г-н Абраамян, констатировав традиционные теплые отношения между народами Армении и Ирака, предложил возобновить контакты, прерванные из-за иракского кризиса 2003 года. Председатель иракского парламента принял предложение. Он высоко оценил роль армянской общины Ирака в жизни страны, отметив, что она, безусловно, может способствовать оживлению связей между   двумя   государствами.
Утром 30 сентября возглавляемая Председателем НС РА делегация посетила мавзолей основателя ИРИ имама Хомейни. Здесь с участием г-на Абраамяна состоялась церемония возложения цветов, затем Председатель НС РА сделал запись в книге почетных гостей.
В тот же день Председатель НС О.Абраамян посетил резиденцию Армянской епархии ААЦ – церковь Св.Саркиса в Тегеране. Здесь он возложил венок к мемориалу жертв Геноцида армян, затем встретился с представителями армянской общины Ирана.
Обратившись к процессу нормализации армяно-турецких отношений,  г-н Абраамян, в частности,  сказал: “Нам понятно беспокойство наших братьев и сестер в Спюрке. Уверяю вас, власти Армении  никогда не позволят связать процесс признания Геноцида армян с урегулированием армяно-турецких отношений. Аналогично неприемлемо обуславливание этих отношений урегулированием Арцахской проблемы. Ни вопрос признания Геноцида армян, ни вопрос свободного самоопределения народа Арцаха не являются предметом торга”.
30 сентября в тегеранском спортивно-культурном комплексе “Арарат” состоялся прием в связи с 18-й годовщиной независимости РА, в котором участвовала также делегация НС РА. На этом мероприятии выступил Председатель НС О.Абраамян.
В ночь с 30 сентября на 1 октября делегация, возглавляемая Председателем НС О.Абраамяном,  возвратилась в Ереван.
Речь Председателя НС Овика Абраамяна в спортивно-культурном комплексе “Арарат”
Тегеран, 30 сентября 2009 г.
“Ваше Высокопреосвященство,
Дорогие соотечественники – досточтимые представители армянской общины  Ирана,
Уважаемые гости,
Глубокоуважаемые послы,
Уважаемые представители дипломатического корпуса!
Весьма рад находиться сегодня в спортивно-культурном комплексе “Арарат”, где мы собрались вместе отметить праздник независимости Армении. Организованное в связи с этим знаменательным днем  торжество – хороший повод вновь осмыслить процесс утверждения нашей независимой государственности.
Объявив 18 лет назад посредством референдума свою независимость, народ Армении основал Третью Республику. Этим шагом мы проявили нашу единую волю к созиданию независимой современной государственности. Восстановление после долгого перерыва независимой государственности явилось итогом подъема и единства армянского народа.
В организации торжества здесь, в Тегеране, в спортивно-культурном комплексе  “Арарат”, я вижу большой  смысл. Это событие подтверждает единство двух ветвей армянского народа – матери-Армении и Спюрка (Диаспоры).
Прекрасно осознаю, что тот теплый прием, которого удостоилась возглавляемая мною делегация со стороны лидеров Исламской Республики Иран, в значительной мере обусловлен имиджем иранского армянства, по праву заслужившего уважение  и добрую славу как в Иране, так и в Армении.
Сердечно поздравляю всех нас с  этим знаменательным днем.   Уверен, что и в будущем   гордый дух независимости воплотится в новых творческих подъемах армянского народа. Убежден также, что единство матери-Армении и Спюрка проложит путь   ко все новым победам нашего народа.
Желаю всем нам успехов, благополучия и счастья – на благо независимой армянской государственности, в интересах  дружбы между Арменией и Ираном.
Благодарю!”
30.09.2009
С официальным визитом в Армению прибывает Председатель Сената Бельгии Арман де Декер
Вечером 30 сентября в Ереван с официальным визитом прибывает делегация, возглавляемая Председателем Сената Бельгии Арманом де Декером.1 октября Председателя Сената Бельгии примут Президент РА С.Саргсян, Председатель НС РА О.Абраамян. В парламенте возглавляемая г-ном Декером делегация встретится с ру...
1 октября в 11.00 часов состоятся парламентские слушания на тему “Парафированные протоколы и процесс нормализации отношений Армения – Турция”
Постоянная комиссия НС по внешним сношениям 1 октября в 11.00 часов организует парламентские слушания на тему “Парафированные протоколы и процесс нормализации отношений Армения – Турция”. Цель слушаний – провести многостороннее обсуждение с участием представителей  политических и обществен...