Սեպտեմբերի 29-ին սկսվեց ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի պաշտոնական այցը Իրանի Իսլամական Հանրապետություն:
Կեսօրին, Թեհրանի «Մեհրաբադ» օդանավակայանում ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը դիմավորեց ԻԻՀ Խորհրդարանի նախագահի առաջին տեղակալ, Սեյյեդ Մոհամմադ Հասան Աբութոռաբիֆարդը, ում հետ պրն. Աբրահամյանը կարճատեւ զրույց ունեցավ օդանավակայանի պատվո հյուրերի սրահում:
Այնուհետեւ ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը մեկնեց Իրանի Իսլամական Հանրապետության խորհրդարան, որտեղ եւ տեղի ունեցավ պրն. Աբրահամյանի եւ ԻԻՀ խորհրդարանի նախագահ Ալի Լարիջանիի հանդիպումը:
Ողջունելով ՀՀ ԱԺ պատվիրակությանը՝ ԻԻՀ խորհրդարանի նախագահն իր վստահությունը հայտնեց, որ դարերի եւ հազարամյակների պատմություն ունեցող հայ-իրանական բարեկամությունն ի դեմս երկու երկրների ղեկավարության այսօր գտել է այդ հարաբերությունների արժանի ու հավատարիմ ջատագովների: Նա նաեւ հույս հայտնեց, որ այդ ամուր պատմական հիմքը թույլ է տալիս այսօր զարգացնել երկկողմ հարաբերությունները բոլոր բնագավառներում` ներառյալ քաղաքական, առեւտրատնտեսական եւ մշակութային ոլորտները:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը համաձայնեց երկկողմ հարաբերությունների ԻԻՀ խորհրդարանի նախագահի գնահատականի հետ: Նա վերահաստատեց պրն. Լարիջանիին Հայաստան այցելելու իր հրավերը եւ հույս հայտնեց, որ մոտ ժամանակներս կհյուրընկալի Երեւանում իր իրանցի գործընկերոջը:
Հանդիպման ընթացքում պրնք. Աբրահամյանը եւ Լարիջանին քննարկեցին վերջերս ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ԻԻՀ կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում երկու երկրների Նախագահների միջեւ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները եւ նրանց նախանշած ծրագրերի իրականացման հարցերը՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով Հայաստանն ու Իրանը միմյանց կապող նոր երկաթուղու նախագծին:
Զրուցակիցները համակարծիք էին, որ հայ-իրանական ամուր ու բարեկամական հարաբերությունները բխում են երկու երկրների երկարաժամկետ ռազմավարական շահերից: Այդ համատեքստում նրանք քննարկեցին տարածաշրջանի ռազմավարական իրավիճակը: Իր գործընկերոջ խնդրանքով՝ պրն. Աբրահամյանը պրն. Լարիջանիին ներկայացրեց Հայաստանի դիրքորոշումը Արցախի հիմնահարցի կարգավորման բանակցություններում, ինչպես նաեւ հայ-թուրքական հարաբերությունները կանոնակարգելու գործընթացում վերջին զարգացումները:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները նաեւ պայմանավորվածություն ձեռք բերեցին խորացնել ՀՀ եւ ԻԻՀ միջխորհրդարանական համագործակցությունը:
Այնուհետեւ ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելեց ԻԻՀ Ազգային անվտանգության գերագույն խորհուրդ, որտեղ հանդիպում ունեցավ ԻԻՀ ԱԱԽ քարտուղար Սայիդ Ջալիլիի հետ: Հանդիպման ընթացքում ԻԻՀ ԱԱԽ քարտուղարը պրն. Աբրահամյանին ներկայացրեց ՀՀ Անվտանգության խորհրդի հետ համագործակցության ծրագրերը: Ապա զրուցակիցները ձեռնամուխ եղան տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրների քննարկմանը:
Նույն օրը երեկոյան ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելեց ԻԻՀ-ում ՀՀ դեսպանություն, ուր հանդիպում ունեցավ Թեհրանում աշխատող հայ դիվանագետների հետ:
Սեպտեմբերի 29-ին Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Արեւիկ Պետրոսյանն ընդունեց Միացյալ Նահանգների Միջազգային զարգացման գործակալության տնօրեն Ջատինդեր Չիմային: Հանդիպման առանցքում USAID/ARMENIA ընդհատված ծրագրի վերսկսման, աշխատանքների կազմակերպման ընթացքի, ոլորտների ընտրությանն առնչվող հարցերն էին: ԱԺ փ...

Председатель НС РА О.Абраамян находится в Иране с официальным визитом
29 сентября начался официальный визит Председателя НС РА О.Абраамяна в Исламскую Республику Иран (ИРИ) .
В полдень в тегеранском аэропорту “Мехрабад” возглавляемую Председателем НС делегацию встретил первый заместитель Председателя парламента ИРИ  Сейед Мохаммад Хасан Абуторабифард, краткая беседа г-на Абраамяна с которым  состоялась в VIP -зале аэропорта.
Затем возглавляемая Председателем НС РА делегация   направилась в парламент  Ирана, где и состоялась встреча г-на Абраамяна с Председателем парламента ИРИ Али Лариджани.
Приветствуя делегацию НС РА, спикер иранского парламента выразил уверенность, что насчитывающая века и тысячелетия история армяно-иранской дружбы сегодня в лице глав двух стран нашла достойных и верных поборников этих отношений.  Он также выразил надежду, что прочная  историческая база позволяет ныне развивать двустороннее сотрудничество во всех областях, включая  политическую, торгово-экономическую и культурную сферы.
Поблагодарив за теплый прием, Председатель НС РА О.Абраамян согласился с оценкой  двусторонних отношений Председателем парламента ИРИ. Он подтвердил свое приглашение г-ну Лариджани посетить Армению и выразил надежду на скорую встречу со своим иранским коллегой в Ереване.
На встрече Oвик Абраамян и Aли Лариджани обсудили договоренности, достигнутые  президентами двух стран в ходе недавнего официального визита Президента РА  Сержа Саргсяна в ИРИ, и вопросы реализации намеченных ими  программ, уделив особое внимание соединяющему Армению и Иран железнодорожному проекту.
Собеседники согласились, что крепкие и дружественные армяно-иранские отношения  вытекают из долгосрочных стратегических интересов двух стран. В этом контексте они обсудили стратегическую ситуацию в регионе. По просьбе своего коллеги, г-н Абраамян представил г-ну Лариджани позицию Армении в переговорах по урегулированию Арцахской проблемы, а также последние развития в процессе нормализации армяно-турецких  отношений.
В ходе беседы собеседники договорились также об углублении межпарламентского сотрудничества РА и ИРИ.
Далее возглавляемая Председателем НС О.Абраамяном  делегация  посетила Высший Совет национальной безопасности ИРИ, где встретилась с секретарем  Совета Саидом Джалили. На встрече секретарь Совета представил г-ну Абраамяну программы сотрудничества с Советом национальной безопасности РА. Затем собеседники перешли к обсуждению задач региональной безопасности.
Вечером того же дня делегация, возглавляемая Председателем НС О.Абраамяном, посетила Посольство РА в ИРИ, где встретилась с работающими в Тегеране армянскими дипломатами.
Главы сельских администраций Гехаркуника в НС
29 сентября по инициативе Постоянной комиссии НС по вопросам сельского хозяйства и охраны природы в парламент были приглашены марзпет (глава областной администрации) Гехаркуника, главы сельских администраций, представители государственных ведомств и общественных организаций области – для обсуждения ...
29 сентября заместитель Председателя НС А.Петросян приняла директора USAID Джатиндера Чиму.  В центре вимания встречи были вопросы, касающиеся возобновления программы USAID/Armenia,  хода организации работ, выбора сфер деятельности....