ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպեց ՀՀ ԱԳՆ եւ ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հետ
Սեպտեմբերի 2-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում  տեղի ունեցավ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հանդիպումը  ՀՀ ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի եւ ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հետ` ամենամյա հավաքի շրջանակում:
Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարն իր խոսքում անդրադարձավ ՀՀ ԱԺ միջազգային գործունեությանը եւ ՀՀ ԱԺ-ՀՀ ԱԳՆ համագործակցությունը խորացնելու հարցերին: Այնուհետեւ պարոն Աբրահամյանը պատասխանեց հավաքի մասնակիցների հարցերին եւ մասնակցեց ծավալված քննարկմանը:
Քննարկման ընթացքում ՀՀ ԱԺ նախագահը մասնավորապես ասաց. «Ազգային ժողովում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած Հանրապետական կուսակցությունը կազմում է մեծամասնություն: Ես` որպես ՀՀԿ  գործադիր մարմնի անդամ, ինչպես նաեւ խորհրդարանական մեծամասնությունը, աջակցում ենք Նախագահ Սարգսյանի սկզբունքային ու նախաձեռնողական արտաքին քաղաքականությանը, որն ուղղված է մեր երկրի շահերի համակողմանի եւ հետեւողական պաշտպանությանը»։
Հավաքի աշխատանքներին նաեւ մասնակցեցին ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Գեղամ Ղարիբջանյանը, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանը, եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը եւ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ԵԽԽՎ-ում ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի խոսքը ՀՀ ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի եւ ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հավաքին
«Հարգելի պարոն նախարար,
Ողջունում եմ ձեզ ՀՀ ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի եւ ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների այս հավաքում, ինչն ավանդույթի է վերածվել ու իր գործուն դերն ունի ՀՀ արտաքին քաղաքականության համակարգված ու նպատակային իրականացման հարցում:
Արտաքին քաղաքականության բնագավառում ՀՀ Սահմանադրությամբ Ազգային ժողովին վերապահված իրավասությունները նախեւառաջ պետք է դիտարկել իշխանությունների տարանջատման համատեքստում, սակայն, հատկապես փոքր պետությունների պարագայում, մեծ է նաեւ խորհրդարանի դերը արտաքին քաղաքական խնդիրները հնչեցնելու գործում:
Ամբողջ աշխարհում լայն կիրառում ունի խորհրդարանական դիվանագիտության պրակտիկան, որը պաշտոնական դիվանագիտությանը զուգահեռ ընթացող գործընթաց է: Այն առանձնահատուկ կիրառում ունի հակամարտությունների կարգավորման, ընտրությունների վերահսկման, մշակութային երկխոսության, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ միգրացիայի բնագավառներում, ինչպես նաեւ տնտեսական ու սոցիալական հարցերում:
ՀՀ ԱԺ գրեթե բոլոր մշտական հանձնաժողովները ինչ-որ չափով ներգրավված են երկրի արտաքին հարաբերություններին առնչվող հարցերում, սակայն հիմնական աշխատանքն այս ոլորտում իրականացնում են ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների եւ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովները, մասնավորապես միջազգային պայմանագրերի վավերացման, միջխորհրդարանական կապերի խորացման, եվրոպական տարբեր կառույցների հետ հարաբերությունների զարգացման, ՀՀ օրենսդրությունը եվրոպական չափանիշներին ներդաշնակեցնելու եւ այլ հարցերում:
ՀՀ Ազգային ժողովը շուրջ մեկ տասնյակ երկրների հետ կնքել է միջխորհրդարանական համագործակցության համաձայնագրեր: ՀՀ ԱԺ-ում գործում են հինգ երկկողմ միջխորհրդարանական հանձնաժողովներ: Քառասունվեց երկրների խորհրդարանների հետ ձեւավովել են բարեկամության պատգամավորական խմբեր:
ՀՀ խորհրդարանական պատվիրակությունները մշտապես ներկայացված են ու ակտիվ գործունեություն են ծավալում տարբեր միջազգային կառույցների ու կազմակերպությունների շրջանակում, մասնավորապես ԱՊՀ մասնակից պետությունների միջխորհրդարանական վեհաժողովում, ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովում, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում, Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովում, Միջխորհրդարանական միությունում, ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովում, ՈՒղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժոովում, Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովում, Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում:
Բացի այդ, մոտ ժամանակներս խորհրդարանում նախատեսվում  է միջազգային կառույցներում ներկայացված ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունների գործունեությունը համակարգող մարմնի ստեղծում:
ՀՀ Ազգային ժողովը, ՀՀ գործադիր իշխանության  հետ զուգահեռ, կարող է առավել ազդեցիկ ու կառուցողական գործել, հատկապես այն դեպքերում, երբ օբյեկտիվ կամ սուբյեկտիվ պատճառներով սահմանափակ է գործադիր իշխանությունների հնարավորությունները:
Նմանօրինակ եւ կարեւոր ձեռքբերում էր վերջերս Ստրասբուրգում 2008թ. մարտի 1-ի իրադարձությունների առնչությամբ ԵԽԽՎ կողմից համապատասխան բանաձեւի ընդունումը:
ՀՀ Ազգային ժողովը դերակատարություն կարող է ունենալ նաեւ այն երկրների հետ շփումների իրականացման հարցում, որոնց հետ Հայաստանը չունի  դիվանագիտական հարաբերություններ: Դրա վառ օրինակ կարող է լինել Սաուդյան Արաբիան, որի խորհրդարանում ստեղծվել է բարեկամության խորհրդարանական խումբ, նմանատիպ խումբ ձեւավորվում է նաեւ ՀՀ Ազգային ժողովում:
Բացի այդ, խորհրդարանը մեծ դեր կարող է ունենալ որպես կապող օղակ պաշտոնական դիվանագիտության եւ հասարակական դիվանագիտության միջեւ: Խորհրդարանը իր պատգամավորների միջոցով հասարակության մտահոգություններն արտաքին քաղաքական հարցերում առավել հասանելի է դարձնում իշխանություններին, իսկ կառավարության քաղաքականությունը կարեւոր հարցերի շուրջ` հասարակության լայն զանգվածներին: ՀՀ ԱԺ լսումների միջոցով լայն հասարակական հնչեղություն է տրվում արտաքին քաղաքական այնպիսի նուրբ հարցերին, ինչպիսիք են` Թուրքիայի հետ հարաբերությունները, ԼՂ հիմնախնդիրը  եւ այլն:
Մեծ է խորհրդարանական պատվիրակությունների դերը հատկապես միջազգային կազմակերպություններում տարածաշրջանային համագործակցությունը խթանելու գործում, մասնավորապես Եվրոպական կառույցների շրջանակում:
Միջազգային կազմակերպություններում եւ օտար երկրներում արտաքին քաղաքական կարեւորագույն հարցերի, մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրն իր բոլոր ասպեկտներով, խնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացն առավել արդյունավետ ներկայացնելու համար, կարեւոր է ՀՀ ԱԺ-ՀՀ ԱԳՆ առավել համակարգված աշխատանքների իրականացումը:
Չնայած վերջին շրջանում զգալի ակտիվացել է ՀՀ ԱԺ-ՀՀ ԱԳՆ համագործակցությունը, սակայն այն դեռեւս համակարգված ու ինստիտուցիոնալ բնույթ չի կրում: ՈՒստի առաջարկում եմ ձեր օրակարգում ներառել հետեւյալ հարցերը.
- անհրաժեշտ տեղեկատվության երկուստեք տրամադրում,
- ՀՀ արտաքին քաղաքական օրակարգի կարեւոր հարցերի շուրջ համատեղ քննարկումների պարբերական կազմակերպում,
- ՀՀ ԱԺ-ՀՀ ԱԳՆ համագործակցության կոորդինացման նպատակով ՀՀ ԱԳՆ-ում համապատասխան մակարդակով պաշտոնյա անձի նշանակում,
- օժանդակություն` միջխորհրդարանական բարեկամության խմբերի գործունեության ակտիվացման, նոր խմբերի ստեղծման,
փոխայցելությունների կազմակերպման հարցերում,
- արտերկրում պաշտոնական հանդիպումների ընթացքում ՀՀ Ազգային ժողովի գործունեության մասին համապատասխան տեղեկատվության ներկայացում,
- օտարերկրյա խորհրդարաններում եւ ՀՀ ԱԺ-ում ներկայացված խմբակցությունների մասին երկուստեք տեղեկատվության տրամադրում, քաղաքական կամ գաղափարական ընդհանրություններ ունեցող կուսակցությունների միջեւ կապերի հաստատում եւ գործակցության զարգացում,
- օտարերկրյա խորհրդարաններում հայազգի պատգամավորների մասին ամբողջական տեղեկատվության տրամադրում, վերջիններիս հետ կապերի հաստատում ու գործակցության ծավալում,
- օտար երկրներում ու միջազգային կառույցներում համատեղ ու արդյունավետ լոբբիստական աշխատանքների կազմակերպում:
Կխնդրեի ներկայացնել ձեր նկատառումներն ու առաջարկները ՀՀ ԱԺ-ՀՀ ԱԳՆ համագործակցության իմ կողմից մատնանշված ոլորտների եւ ուղղությունների մասին:
Հուսով եմ, որ համատեղ ջանքերով, ավելի ակտիվ ու պարբերական շփումներով, կկարողանանք ճիշտ ու համակարգված օգտագործել ՀՀ ԱԺ-ՀՀ ԱԳՆ համագործակցության ողջ ներուժը:
Շնորհակալություն »:
02.09.2009
ՀՀ ԱԺ աշխատակիցները Եգիպտոսում մասնակցեցին վերապատրաստման դասընթացի
2009 թ. օգոստոսի 16-27-ը ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի 15 աշխատակիցներ մասնակցեցին ԱՊՀ երկրների հետ տեխնիկական համագործակցության եգիպտական հիմնադրամի կազմակերպած «Իրավական մեխանիզմի աշխատանքի կազմակերպում» թեմայով դասընթացին, որն անցկացվում էր Եգիպտոսի դատական հետազոտությունների ազգային կենտրոնում: Վերոնշյալ կե...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի ուղերձը ԼՂՀ անկախության 18-ամյակի կապակցությամբ
«Սիրելի հայրենակիցներ,Ջերմորեն շնորհավորում եմ ձեզ հայ ժողովրդի ձեռքբերումները խորհրդանշող ամենանշանակալից տոներից մեկի` ԼՂՀ անկախության 18-ամյակի կապակցությամբ: Գլուխ խոնարհելով Արցախի անկախության համար կյանքը նվիրաբերած մեր հայրենակիցների հիշատակի առջեւ` առավել պարտավորված պետք է լինենք եւ գիտակցե...

Председатель НС РА О.Абраамян встретился с руководителями МИД и диппредставительств РА
2 сентября в МИД РА в рамках ежегодных слетов состоялась встреча Председателя НС РА О.Абраамяна с представителями центрального аппарата МИД РА и дипломатических представительств РА.
Глава армянского парламента в своем слове обратился к международной деятельности НС РА и к вопросам углубления сотрудничества НС РА – МИД РА. Затем г-н Абраамян ответил на вопросы участников слета и принял участие в развернувшихся дебатах.
В ходе обсуждения Председатель НС, в частности, сказал: “В НС РА возглавляемая Президентом РА С.Саргсяном Республиканская партия составляет большинство. Я, как член исполнительного органа РПА, а также  парламентское большинство поддерживаем принципиальную и инициативную политику Президента Саргсяна, направленную на всестороннюю и последовательную  защиту интересов нашей страны”.
В работе слета  участвовали также руководитель Аппарата НС Г.Гарибджанян, председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Рустамян, председатель Постоянной комиссии НС по вопросам евроинтеграции Н.Зограбян и председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам, глава делегации РА в ПАСЕ Д.Арутюнян.
Речь Председателя НС РА Овика Абраамяна на слете представителей центрального аппарата МИД РА и дипломатических представительств РА:
“Уважаемый   г-н   Министр ,
Приветствую вас на слете  представителей руководства центрального аппарата МИД и дипломатических представительств РА, что стало уже традицией и играет действенную роль в осуществлении координированной и целенаправленной внешней политики РА.
По Конституции РА полномочия Национального Собрания в области внешней политики следует рассматривать, прежде всего, в контексте дифференциации власти, однако, особенно в условиях малых государств, велика роль парламента в деле озвучивания внешнеполитических проблем.
Практика парламентской дипломатии, проводящаяся параллельно с официальной дипломатией, широко применяется во всем мире. Она особо значима в урегулировании конфликтов, контроле за выборами, культурном диалоге, становлении демократии, в сферах защиты прав человека и миграции, а также в социальных и экономических вопросах.
Почти все постоянные комиссии НС РА в той или иной мере вовлечены в вопросы внешней политики страны, однако основную работу в этой сфере осуществляют постоянные комиссии по внешним сношениям и по вопросам европейской интеграции, в частности в ратификации международных договоров, углублении межпарламентских связей, развитии отношений с различными европейскими структурами, гармонизации законодательства Армении с европейскими критериями и т.д. НС РА заключило договоры о межпарламентском сотрудничестве с десятком государств мира. В парламенте действуют пять двусторонних парламентских комиссий. С парламентами 46 государств сформированы парламентские группы дружбы.
Парламентские делегации РА постоянно представлены и активно действуют в рамках   различных европейских и международных структур, в частности в МПА СНГ, ПА ОБСЕ, ПАСЕ, Комиссии по межпарламентскому сотрудничеству Армения-ЕС, Межпарламентском Союзе, ПА НАТО, МПА Православия, ПАЧЭС, ПА Франкофонии.
Кроме того, в ближайшее время в парламенте намечается создание органа по координации деятельности делегаций НС РА, представленных в международных структурах.
Национальное Собрание параллельно с исполнительной властью Армении может действовать более авторитетно и конструктивно, особенно  в тех случаях, когда по объективным или субъективным причинам возможности исполнительной власти ограничены.
Аналогичным и важным достижением является принятие недавно в Страсбурге соответствующей резолюции ПАСЕ по событиям 1 марта.
Реальна также роль НС РА в контактах с теми странами, с которыми у Армении нет дипломатических отношений. В качестве яркого примера может служить Саудовская Аравия, в парламенте которой функционирует группа дружбы с Арменией, подобная группа также формируется в Национальном Собрании РА.
Кроме того, парламент способен сыграть большую роль в качестве  связующего звена между официальной дипломатией и общественной (народной) дипломатией. Посредством своих депутатов парламент доводит до властей обеспокоенность общества в вопросах внешней политики, политику же правительства по важным вопросам  делает доступной широким общественным кругам. Посредством парламентских слушаний предаются широкой огласке такие тонкие внешнеполитические вопросы, как отношения с Турцией, проблема Нагорного Карабаха и др.
Особенно велика роль парламентских делегаций в международных организациях в стимулировании регионального сотрудничества, в частности в рамках европейских структур.
Для более эффективного представления в международных организациях и иностранных государствах  важнейших внешнеполитических вопросов, в частности проблемы Нагорного Карабаха во всех ее аспектах,   переговорного процесса урегулирования  вопроса, важна максимально скоординированная работа НС РА – МИД РА.
Несмотря на то, что в последнее время заметно активизировалось сотрудничество НС и МИД, оно пока не носит координированного и институционального характера. Поэтому предлагаю включить в вашу повестку дня следующие вопросы:
-         обмен необходимой информацией ;
-         периодическая организация совместных обсуждений по важнейшим внешнеполитическим проблемам;
-         с целью координации сотрудничества НС РА – МИД РА назначение на соответствующем уровне должностного лица в МИД;
-         поддержка дипломатическим ведомством активизации деятельности парламентских групп дружбы, создания новых групп, организации взаимных визитов;
-         предоставление соответствующей информации о деятельности НС РА в ходе официальных встреч за рубежом;
-           взаимное предоставление информации о действующих в иностранных парламентах и НС РА фракциях, установление связей и развитие взаимодействия между партиями, имеющими политические или идеологические общности;
-         предоставление полной информации об армянах – депутатах   парламентов зарубежных стран, налаживание связей и сотрудничества с ними;
-         организация совместной и эффективной лоббистской деятельности в зарубежных странах и международных организациях.
Прошу вас представить ваши соображения и предложения по указанным мною сферам и направлениям сотрудничества НС – МИД.
Надеюсь,  совместные усилия, более активные и регулярные контакты позволят нам правильно и скоординированно использовать весь потенциал  сотрудничества НС РА – МИД РА.
Благодарю!”
02.09.2009
Сотрудники НС РА приняли участие в курсе переподготовки в Египте
16-27 августа 2009 г. 15 сотрудников Аппарата НС РА приняли участие в организованном Египетским фондом технического сотрудничества со странами СНГ курсе переподготовки на тему “Организация работы правового механизма”, который проводился в Национальном центре судебных исследований Египта.  Указа...
Послание Председателя НС РА О.Абраамяна в связи с 18-летием независимости НКР
“Дорогие соотечественники!Сердечно поздравляю вас с одним из самых знаменательных праздников, символизирующих достижения армянского народа, -  18-летием независимости НКР....