ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպեց ՀՀ ԱԳՆ եւ ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հետ
Սեպտեմբերի 2-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում  տեղի ունեցավ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հանդիպումը  ՀՀ ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի եւ ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հետ` ամենամյա հավաքի շրջանակում:
Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարն իր խոսքում անդրադարձավ ՀՀ ԱԺ միջազգային գործունեությանը եւ ՀՀ ԱԺ-ՀՀ ԱԳՆ համագործակցությունը խորացնելու հարցերին: Այնուհետեւ պարոն Աբրահամյանը պատասխանեց հավաքի մասնակիցների հարցերին եւ մասնակցեց ծավալված քննարկմանը:
Քննարկման ընթացքում ՀՀ ԱԺ նախագահը մասնավորապես ասաց. «Ազգային ժողովում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած Հանրապետական կուսակցությունը կազմում է մեծամասնություն: Ես` որպես ՀՀԿ  գործադիր մարմնի անդամ, ինչպես նաեւ խորհրդարանական մեծամասնությունը, աջակցում ենք Նախագահ Սարգսյանի սկզբունքային ու նախաձեռնողական արտաքին քաղաքականությանը, որն ուղղված է մեր երկրի շահերի համակողմանի եւ հետեւողական պաշտպանությանը»։
Հավաքի աշխատանքներին նաեւ մասնակցեցին ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Գեղամ Ղարիբջանյանը, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանը, եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը եւ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ԵԽԽՎ-ում ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի խոսքը ՀՀ ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի եւ ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հավաքին
«Հարգելի պարոն նախարար,
Ողջունում եմ ձեզ ՀՀ ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի եւ ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների այս հավաքում, ինչն ավանդույթի է վերածվել ու իր գործուն դերն ունի ՀՀ արտաքին քաղաքականության համակարգված ու նպատակային իրականացման հարցում:
Արտաքին քաղաքականության բնագավառում ՀՀ Սահմանադրությամբ Ազգային ժողովին վերապահված իրավասությունները նախեւառաջ պետք է դիտարկել իշխանությունների տարանջատման համատեքստում, սակայն, հատկապես փոքր պետությունների պարագայում, մեծ է նաեւ խորհրդարանի դերը արտաքին քաղաքական խնդիրները հնչեցնելու գործում:
Ամբողջ աշխարհում լայն կիրառում ունի խորհրդարանական դիվանագիտության պրակտիկան, որը պաշտոնական դիվանագիտությանը զուգահեռ ընթացող գործընթաց է: Այն առանձնահատուկ կիրառում ունի հակամարտությունների կարգավորման, ընտրությունների վերահսկման, մշակութային երկխոսության, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ միգրացիայի բնագավառներում, ինչպես նաեւ տնտեսական ու սոցիալական հարցերում:
ՀՀ ԱԺ գրեթե բոլոր մշտական հանձնաժողովները ինչ-որ չափով ներգրավված են երկրի արտաքին հարաբերություններին առնչվող հարցերում, սակայն հիմնական աշխատանքն այս ոլորտում իրականացնում են ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների եւ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովները, մասնավորապես միջազգային պայմանագրերի վավերացման, միջխորհրդարանական կապերի խորացման, եվրոպական տարբեր կառույցների հետ հարաբերությունների զարգացման, ՀՀ օրենսդրությունը եվրոպական չափանիշներին ներդաշնակեցնելու եւ այլ հարցերում:
ՀՀ Ազգային ժողովը շուրջ մեկ տասնյակ երկրների հետ կնքել է միջխորհրդարանական համագործակցության համաձայնագրեր: ՀՀ ԱԺ-ում գործում են հինգ երկկողմ միջխորհրդարանական հանձնաժողովներ: Քառասունվեց երկրների խորհրդարանների հետ ձեւավովել են բարեկամության պատգամավորական խմբեր:
ՀՀ խորհրդարանական պատվիրակությունները մշտապես ներկայացված են ու ակտիվ գործունեություն են ծավալում տարբեր միջազգային կառույցների ու կազմակերպությունների շրջանակում, մասնավորապես ԱՊՀ մասնակից պետությունների միջխորհրդարանական վեհաժողովում, ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովում, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում, Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովում, Միջխորհրդարանական միությունում, ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովում, ՈՒղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժոովում, Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովում, Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում:
Բացի այդ, մոտ ժամանակներս խորհրդարանում նախատեսվում  է միջազգային կառույցներում ներկայացված ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունների գործունեությունը համակարգող մարմնի ստեղծում:
ՀՀ Ազգային ժողովը, ՀՀ գործադիր իշխանության  հետ զուգահեռ, կարող է առավել ազդեցիկ ու կառուցողական գործել, հատկապես այն դեպքերում, երբ օբյեկտիվ կամ սուբյեկտիվ պատճառներով սահմանափակ է գործադիր իշխանությունների հնարավորությունները:
Նմանօրինակ եւ կարեւոր ձեռքբերում էր վերջերս Ստրասբուրգում 2008թ. մարտի 1-ի իրադարձությունների առնչությամբ ԵԽԽՎ կողմից համապատասխան բանաձեւի ընդունումը:
ՀՀ Ազգային ժողովը դերակատարություն կարող է ունենալ նաեւ այն երկրների հետ շփումների իրականացման հարցում, որոնց հետ Հայաստանը չունի  դիվանագիտական հարաբերություններ: Դրա վառ օրինակ կարող է լինել Սաուդյան Արաբիան, որի խորհրդարանում ստեղծվել է բարեկամության խորհրդարանական խումբ, նմանատիպ խումբ ձեւավորվում է նաեւ ՀՀ Ազգային ժողովում:
Բացի այդ, խորհրդարանը մեծ դեր կարող է ունենալ որպես կապող օղակ պաշտոնական դիվանագիտության եւ հասարակական դիվանագիտության միջեւ: Խորհրդարանը իր պատգամավորների միջոցով հասարակության մտահոգություններն արտաքին քաղաքական հարցերում առավել հասանելի է դարձնում իշխանություններին, իսկ կառավարության քաղաքականությունը կարեւոր հարցերի շուրջ` հասարակության լայն զանգվածներին: ՀՀ ԱԺ լսումների միջոցով լայն հասարակական հնչեղություն է տրվում արտաքին քաղաքական այնպիսի նուրբ հարցերին, ինչպիսիք են` Թուրքիայի հետ հարաբերությունները, ԼՂ հիմնախնդիրը  եւ այլն:
Մեծ է խորհրդարանական պատվիրակությունների դերը հատկապես միջազգային կազմակերպություններում տարածաշրջանային համագործակցությունը խթանելու գործում, մասնավորապես Եվրոպական կառույցների շրջանակում:
Միջազգային կազմակերպություններում եւ օտար երկրներում արտաքին քաղաքական կարեւորագույն հարցերի, մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրն իր բոլոր ասպեկտներով, խնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացն առավել արդյունավետ ներկայացնելու համար, կարեւոր է ՀՀ ԱԺ-ՀՀ ԱԳՆ առավել համակարգված աշխատանքների իրականացումը:
Չնայած վերջին շրջանում զգալի ակտիվացել է ՀՀ ԱԺ-ՀՀ ԱԳՆ համագործակցությունը, սակայն այն դեռեւս համակարգված ու ինստիտուցիոնալ բնույթ չի կրում: ՈՒստի առաջարկում եմ ձեր օրակարգում ներառել հետեւյալ հարցերը.
- անհրաժեշտ տեղեկատվության երկուստեք տրամադրում,
- ՀՀ արտաքին քաղաքական օրակարգի կարեւոր հարցերի շուրջ համատեղ քննարկումների պարբերական կազմակերպում,
- ՀՀ ԱԺ-ՀՀ ԱԳՆ համագործակցության կոորդինացման նպատակով ՀՀ ԱԳՆ-ում համապատասխան մակարդակով պաշտոնյա անձի նշանակում,
- օժանդակություն` միջխորհրդարանական բարեկամության խմբերի գործունեության ակտիվացման, նոր խմբերի ստեղծման,
փոխայցելությունների կազմակերպման հարցերում,
- արտերկրում պաշտոնական հանդիպումների ընթացքում ՀՀ Ազգային ժողովի գործունեության մասին համապատասխան տեղեկատվության ներկայացում,
- օտարերկրյա խորհրդարաններում եւ ՀՀ ԱԺ-ում ներկայացված խմբակցությունների մասին երկուստեք տեղեկատվության տրամադրում, քաղաքական կամ գաղափարական ընդհանրություններ ունեցող կուսակցությունների միջեւ կապերի հաստատում եւ գործակցության զարգացում,
- օտարերկրյա խորհրդարաններում հայազգի պատգամավորների մասին ամբողջական տեղեկատվության տրամադրում, վերջիններիս հետ կապերի հաստատում ու գործակցության ծավալում,
- օտար երկրներում ու միջազգային կառույցներում համատեղ ու արդյունավետ լոբբիստական աշխատանքների կազմակերպում:
Կխնդրեի ներկայացնել ձեր նկատառումներն ու առաջարկները ՀՀ ԱԺ-ՀՀ ԱԳՆ համագործակցության իմ կողմից մատնանշված ոլորտների եւ ուղղությունների մասին:
Հուսով եմ, որ համատեղ ջանքերով, ավելի ակտիվ ու պարբերական շփումներով, կկարողանանք ճիշտ ու համակարգված օգտագործել ՀՀ ԱԺ-ՀՀ ԱԳՆ համագործակցության ողջ ներուժը:
Շնորհակալություն »:
02.09.2009
ՀՀ ԱԺ աշխատակիցները Եգիպտոսում մասնակցեցին վերապատրաստման դասընթացի
2009 թ. օգոստոսի 16-27-ը ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի 15 աշխատակիցներ մասնակցեցին ԱՊՀ երկրների հետ տեխնիկական համագործակցության եգիպտական հիմնադրամի կազմակերպած «Իրավական մեխանիզմի աշխատանքի կազմակերպում» թեմայով դասընթացին, որն անցկացվում էր Եգիպտոսի դատական հետազոտությունների ազգային կենտրոնում: Վերոնշյալ կե...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի ուղերձը ԼՂՀ անկախության 18-ամյակի կապակցությամբ
«Սիրելի հայրենակիցներ,Ջերմորեն շնորհավորում եմ ձեզ հայ ժողովրդի ձեռքբերումները խորհրդանշող ամենանշանակալից տոներից մեկի` ԼՂՀ անկախության 18-ամյակի կապակցությամբ: Գլուխ խոնարհելով Արցախի անկախության համար կյանքը նվիրաբերած մեր հայրենակիցների հիշատակի առջեւ` առավել պարտավորված պետք է լինենք եւ գիտակցե...

President of the National Assembly of the Republic of Armenia Hovik Abrahamyan Meets with the Heads of RA Ministry of Foreign Affairs and RA Diplomatic Missions
On September 2, RA NA President Mr. Hovik Abrahamyan met with the Heads of the Central Apparatus of RA Ministry of Foreign Affairs (MFA) and RA Diplomatic Missions within the framework of their annual meeting.
The Head of the Armenian parliament referred in his speech to the international activity of the National Assembly and issues on deepening RA NA-RA MFA cooperation. Afterwards Mr. Hovik Abrahamyan answered to the participants’ questions and took part in the discussion.
During the discussion, RA NA President said in particular, “The Republican Party of Armenia (RPA) headed by RA President Mr. Serzh Sargsyan composes a majority in the National Assembly. I as a member of RPA executive body as well as the parliamentary majority assist to President Sargsyan’s initiative foreign policy, which is directed to all-round and consistent defense of the interests of our country”.
The Chairman of the Standing Committee on Foreign Relations Mr. Armen Rustamyan, the Chairperson of the Standing Committee on European Integration Ms. Naira Zohrabyan and the Chairman of the Standing Committe on State and Legal Affairs, the head of the NA delegation to PACE Mr. David Harutyunyan, NA Chief of Staff Mr. Gegham Gharibjanian also participated in the meeting.
The speech of RA NA President Mr. Hovik Abrahamyan at the meeting of the Heads of the Central Apparatus of RA Ministry of Foreign Affairs and RA Diplomatic Missions:
"Dear Mr. Minister,
I greet you at the meeting of the Heads of the Central Apparatus of the RA Ministry of Foreign Affairs and RA Diplomatic Missions, which became a tradition and has its effective role in the coordinated and purposeful implementation of RA foreign policy.
In the sphere of foreign policy the competence reserved for the National Assembly by RA Constitution should be observed, first of all, in the authorities’ separation context, however especially in the case of small countries, parliament has also a great role in raising the issues of foreign policy.
The parliamentary diplomatic practice is widely used in the world, which goes in parallel with the official diplomacy. It is particularly used in the spheres of conflict settlement, the elections’ supervision, cultural dialogue, democracy, migration and human rights as well as in the economic and social issues.
RA NA almost all Standing Committees are involved in the issues concerning the foreign relations of the country, though the RA NA Standing Committee on Foreign Relations  and the RA NA Standing Committee on European Integration   carry out the main work in this sphere, particularly in the issues connected with the ratification of the agreement, deepening of the inter-parliamentary relations, development of relations of different European structures and harmonizing RA Constitution with European standards and in other issues.
RA National Assembly has signed inter-parliamentary cooperation agreements with a dozen of countries. There are five bilateral Inter-Parliamentary Committees in the RA National Assembly. Parliamentary Friendship Groups have been formed with the parliaments of forty-six countries.
RA parliamentary delegations are always presented, and they have an active participation in different international structures and organizations, particularly in Inter-Parliamentary Assembly of the Commonwealth of Independent States (IPA CIS), OSCE Parliamentary Assembly (OSCE PA), Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), the Armenia-European Union Parliamentary Cooperation Committee, Inter-Parliamentary Union (IPU), NATO Parliamentary Assembly (NATO-PA), Inter-Parliamentary Assembly on Orthodoxy (IAO), Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation (PABSEC), Parliamentary Assembly of the Francophonie (PAF).
Besides, in the nearest future it is planned to form RA NA delegation activity regulating body, which is presented in the international structures.
RA National Assembly in parallel with RA Executive Power can act much more influential and constructive especially in case, when the Executive Powers have limited possibilities due to objective or subjective reasons.
Such an important achievement was the corresponding resolution on the events of March 1, 2008 by OSCE in Strasbourg, which was adopted recently.
RA National Assembly can have a role in the realization of contacts also with such countries with which Armenia has no diplomatic relations. Saudi Arabia is a vivid example of it, in whose parliament a Parliamentary Friendship Group has been formed. A group of the same kind is being formed in the RA National Assembly as well.
Besides, the parliament can be a connecting link between official and public diplomacy. By means of deputies, the parliament makes the public concerns regarding foreign policy much more reachable to the authorities, and the government policy regarding important issues to the wide layers of society. Through RA NA hearings wide public resonance is given to such delicate issues of foreign policy, as the relations with Turkey, Nagorno Karabakh core issue.
The parliamentary delegations have a great role in stimulation of regional cooperation especially in the international organizations, within the framework of European structures in particular.
The RA NA- RA MFA coordinated work realization is important for presenting the issue regulating negotiating process much more effective in the international organizations and overseas countries’ foreign political most important issues, in particular Nagorno Karabakh core issue with its all aspects.
Despite the fact that recently the RA NA-RA MFA cooperation has been activated however it is not yet coordinated and is of no institutional character. So I suggest including the following issues in your agenda.
-    Provision of necessary information from both sides,
-   Organization of regular joint discussions on important issues of RA foreign policy agenda,
-  Appointment of officials with corresponding level in RA MFA to coordinate the RA NA - RA MFA cooperation,
Assistance in activation of inter-Parliamentary Friendship Group activity, forming of new groups, organization of reciprocal visits,
Presentation of corresponding information on RA NA activity in foreign countries during official meetings,
- Provision of information on presented factions in foreign parliaments and RA NA, establishment of ties and development of activity between parties with political and ideological similarities,
Provision of complete information on deputies of Armenian origin in foreign parliaments, establishment of ties with them as well as extension of collaboration,
- Organization of mutual effective lobbyist work in foreign countries and international structures,
I would like you to present your considerations and recommendations concerning spheres and  directions pointed out by me in the RA NA-RA MFA cooperation.
I hope that with joint efforts, more active and regular contacts we will be able to use the whole potential of the RA NA-RA MFA cooperation in a right and systemized way.
Thank you”.
02.09.2009
Armenian Parliament Officials Participate in the Training Course Held in Egypt
From the 16th to the 27th of August, Armenian parliament officials participated in the course on the theme “Organization of Legal Mechanism” organized by the National Center for Judicial Studies and the Egyptian Fund for Technical Cooperation with the Commonwealth States. It was held in the National...
Message by Hovik Abrahamyan, President of the National Assembly of the Republic of Armenia on the Occasion of 18th Anniversary of Independence of NKR
“Dear Compatriots,I warmly congratulate you on the occasion of the 18th Anniversary of Independence of NKR, one of the most significant holidays symbolizing the achievements of Armenians.We bow our heads for the memory of those who dedicated their lives to the independence of Artsakh, we are to be m...