Դեկտեմբերի 6-ին ՀՀ Աժ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Նիկոլայ Պավլովին:
Պարոն Պավլովն ԱԺ նախագահին փոխանցեց ՌԴ նորընտիր Պետական Դումայի առաջին նիստին մասնակցելու հրավերը, որը տեղի կունենա Մոսկվայում, դեկտեմբերի կեսին:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, ընդունելով հրավերը, իր շնորհավորանքները փոխանցեց ՌԴ Պետական Դումայի գործընկերներին` հաջող ընտրությունների եւ օրենսդիր մարմնի ձեւավորման առիթով եւ վստահություն հայտնեց, որ հետայսու եւս հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հարաբերությունները կզարգանան եւ երկկողմանի, եւ բազմակողմ կապերի խորացմամբ:
Դեկտեմբերի 6-ին ՀՀ ԱԺ  նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Հայաստանում Հունաստանի նորանշանակ դեսպան Իոաննիս Կորինթիոսին:Շնորհավորելով դեսպանին նշանակման առիթով` ԱԺ նախագահը վստահություն հայտնեց, որ պարոն Կորինթիոսը իր գործունեությամբ կնպաստի երկու ժողովուրդների ու պետությունների բարեկամական կապեր...
Դեկտեմբերի 6-ին ՀՀ Աժ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Հայաստանում Իռլանդիայի Հանրապետության դեսպան Ջե‎ֆրի Քիթինգին:Շնորհավորելով նշանակման առիթով` ԱԺ նախագահը վստահություն հայտնեց, որ դեսպանի գործունեությունը կնպաստի երկու երկրների բարեկամության եւ համագործակցության զարգացմանը: Թեպետ աշխարհա...

On December 6 the President of the National Assembly of the Republic of Armenia Mr. Tigran Torosyan received the Ambassador of the Russian Federation to Armenia Mr. Nikolay Pavlov.
Mr. Pavlov handed over the invitation on participation at the first sitting of the newly elected State Duma of the Russian Federation, which will be held in Moscow in the mid December.
Accepting the invitation the NA President Mr. Tigran Torosyan conveyed his congratulations to his colleagues of the State Duma of the Russian Federation on the occasion of the successful elections and formation of the legislative body and expressed confidence that from now on the Armenian-Russian inter-parliamentary relations will develop both bilaterally and in deepening the multilateral ties too.
Greek Ambassador in the National Assembly
The President of the National Assembly of the Republic of Armenia Mr. Tigran Torosyan received the newly appointed Ambassador of Greece in Armenia Mr. Ioannis Korintios on December 6.Congratulating the Ambassador for his appointment the President of National Assembly expressed confidence t...
Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly of the Republic of Armenia received Mr. Geoffrey Keating, the Ambassador of the Republic of Ireland to Armenia.Congratulating on the occasion of the appointment the President of the National Assembly expressed confidence that the Ambassador’s a...