ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունվարի 31-ին ընդունել է Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահ Մարկետա Պեկարովա Ադամովայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպումը մեկնարկել է խորհրդարանների նախագահների առանձնազրույցով, որին հաջորդել է ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Ալեն Սիմոնյանը, ողջունելով գործընկերներին, նշել է, որ Հայաստանը մեծապես արժեւորում է Չեխիայի հետ բարեկամական հարաբերությունների կայուն զարգացումը:
Կողմերը փաստել են, որ Հայաստանի եւ Չեխիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր հաջողվել է զարգացնել ամուր միջպետական հարաբերություններ եւ համագործակցության բազմակողմ օրակարգ:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ սանձազերծված էթնիկ զտմանը՝ ԱԺ նախագահը չեխ գործընկերներին է ներկայացրել առկա խնդիրները, մասնավորապես՝ Ադրբեջանում գտնվող հայ գերիների եւ Խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցային գործընթացի վերաբերյալ:
«Տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման օրակարգի վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշումը հստակ է. մենք պետք է հաստատենք խաղաղ հարաբերություններ, որոնք հիմնված են ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման վրա: Ադրբեջանի վարած քաղաքականությունը, սակայն, պետք է արձանագրեմ, որ վերջին շրջանում այս գործընթացը տանում է փակուղի»,- նշել է ԱԺ նախագահն ու հավելել. «Այս առումով ԵՄ երկարաժամկետ դիտորդական առաքելությունն անվտանգային հարթության վրա Հայաստանի համար ունի կենսական նշանակություն: Արժեւորում ենք Չեխիայի ներդրումն այս հարցում»:
Մարկետա Պեկարովա Ադամովան բարձր է գնահատել Հայաստանի ջանքերը տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման գործում եւ վստահություն հայտնել, որ Չեխիան կփորձի նպաստել Խաղաղության պայմանագրի շուրջ Հայաստան-Ադրբեջան բանակցությունների կարգավորմանը:
Կողմերը քննարկել են հայ-չեխական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման հնարավորությունները: Խորհրդարանների ղեկավարները կարեւորել են ժողովրդավարական արժեքներին միտված օրակարգի շարունակական ընդլայնման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ավարտին Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահը գրառում է կատարել Պատվավոր հյուրերի գրքում:
Ընդլայնված կազմով հանդիպումից հետո Ալեն Սիմոնյանը եւ Մարկետա Պեկարովա Ադամովան հանդես են եկել համատեղ մամուլի ասուլիսով:

On January 31, the RA NA President Alen Simonyan received the Delegation led by the Speaker of the Chamber of Deputies of the Czech Parliament Markéta Pekarova Adamova.
The meeting began with private conversation of the Speakers of Parliaments, and the meeting in enlarged format followed it.
Welcoming his colleagues, Alen Simonyan noted that Armenia greatly evaluates the stable development of friendly relations with the Czech Republic.
The sides documented that since the establishment of diplomatic relations between Armenia and the Czech Republic firm inter-state relations and multilateral agenda of cooperation have been succeeded to develop.
Touching upon the ethnic cleansing unleashed against the Nagorno Karabakh people by Azerbaijan on September 19, 2023, the NA President presented to his Czech colleagues the existing problems, particularly the negotiation process on the Armenian captives being in Azerbaijan and the Peace Treaty.
“The position of Armenia on the agenda of the establishment of peace in the region is clear: we should establish peaceful relations which are based on the mutual recognition of sovereignty and territorial integrity. However, I should record the policy pursued by Azerbaijan that in recent period this process leads to a deadlock,” the NA President noted that and added: “In this respect the EU long-term Observation Mission on a security plane is of vital importance for Armenia. We value the contribution of the Czech Republic.”
Markéta Pekarova Adamova highly appreciated the efforts of Armenia in the establishment of peace in the region and expressed trust that the Czech Republic will try to promote the normalization of the negotiations between Armenia and Azerbaijan on the Peace Treaty.
The parties discussed the possibilities of the development of the Armenian-Czech inter-parliamentary relations. The Heads of Parliaments highlighted the necessity of continuous expansion on the agenda aimed at democratic values.
At the end of the meeting the Speaker of the Chamber of Deputies of the Czech Parliament left a note in the Book of Honorable Guests.
After the meeting in enlarged format Alen Simonyan and Markéta Pekarova Adamova had a joint press conference.