2020 թվականին օրենսդիրը ՀՀ քրեական օրենսգրքում կատարված փոփոխություններով եւ լրացումներով հստակ արձանագրել է քրեական ենթամշակույթի բացասական ազդեցությունը հասարակական անվտանգության, պետության կողմից սահմանված վարքագծի համապարտադիր կանոնների պահպանման վրա:
Օրենսդիրը նաեւ արձանագրել էր, որ քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման, դրա կողմից սահմանված ու ճանաչված վարքագծի կանոնների տարածման դեմ պետք է դրսեւորել համակողմանի մոտեցում, այսինքն՝ պետք է քայլեր ձեռնարկել ինչպես գործնական, այնպես էլ օրենսդրական մակարդակում: Այս մասին ասել է Արթուր Հովհաննիսյանը՝ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հունվարի 30-ի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Նախաձեռնության հեղինակներն են ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Ալեն Սիմոնյանը եւ Արթուր Հովհաննիսյանը:
Նախաձեռնության հեղինակները հատկապես կարեւոր են համարել  կանխարգելել եւ արգելել քրեական ենթամշակույթի քարոզ պարունակող ֆիլմերն ու տեսալսողական հաղորդումները, որքանով որ այս պահին թույլ են տալիս օրենսդրությունը եւ տեխնոլոգիաները: «Դրանք պարունակում են գռեհկաբանություն, հայհոյախոսություն, ժխտում են բարոյականության համընդհանուր նորմերը եւ քարոզում են անբարո ապրելակերպ, նսեմացնում են կրթության ու դաստիարակության դերը, նպաստում են քրեական ենթամշակույթի բարքերի, վարվելաձեւերի, խոսելաձեւերի տարածմանը հասարակության մեջ, հանցագործ կերպարների եւ կենսակերպի ռոմանտիզացմանը»,- ասել է զեկուցողը՝ մանրամասնելով, որ հաճախ անչափահասները քրեական ենթամշակույթ կրող անձանց կերպարները կրկնօրինակելու ցանկություն են ունենում, ինչն էլ բացասաբար է անդրադառնում նրանց վրա:
Առաջարկվում է սահմանել, որ քրեական ենթամշակույթի քարոզ պարունակող ֆիլմերն ու տեսալսողական հաղորդումները կարող են եթեր հեռարձակվել ժամը 24:00-6:00-ն ընկած ժամանակահատվածում:
Նման հաղորդումների որոշման չափորոշիչները սահմանում է կարգավորող պետական մարմինը:
Պատգամավորներն ընդհանուր առմամբ դրական են գնահատել օրենսդրական նախաձեռնությունը, կարեւորել քրեական ենթամշակույթի քարոզ պարունակող ֆիլմերի, սերիալների կամ տեսալսողական հաղորդումների հեռարձակման կանխարգելումը: Ներկայացվել են մի շարք առաջարկներ եւ դիտողություններ, որոնք հեղինակները կքննարկեն առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում:
Հարակից ելույթում պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանը նշել է, որ նախաձեռնության կարիքը վաղուց էր հասունացել: Նա կարեւորել է նախագծի ընդունումը:
«Ես կարծում եմ, որ մենք պետք է հնարավոր բոլոր միջավայրերում եւ հարթություններում կանխարգելենք եւ արգելենք քրեական ենթամշակույթի որեւէ դրսեւորում եւ տարածում՝ հաշվի առնելով նաեւ այն հանգամանքը, որ քրեական մշակույթը, ըստ էության, պետության հիմքերը խարխլող երեւույթ է, այն հատուկ է հիմնականում հետխորհրդային երկրներին: Հայաստանի Հանրապետությունը վերջապես պետք է ձերբազատվի պախարակելի, պետությունը քայքայող, պետության հետ կապ չունեցող երեւույթներից: Անգամ եթե այդ քայլերն ունեն քաղաքական մեսիջի նպատակ, մենք պետք է գնանք այդ ուղղությամբ: Հայաստանի Հանրապետությունը մի երկիր է, որտեղ չի կարելի հանրային մուլտիպլեքսով «գողական» ֆիլմեր ցույց տալ, հանցագործ աշխարհի մասին ռոմանտիզացված հաղորդումներ նկարել եւ այդպես շարունակ»,- ամփոփելով քննարկումը՝ շեշտել է Արթուր Հովհաննիսյանը:
Կառավարության դրական կարծիքը նախաձեռնության վերաբերյալ ներկայացրել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ավետ Պողոսյանը:
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել նախագծին: Այն կառաջարկվի ընդգրկել ԱԺ առաջիկա հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում:
Լրամշակման նպատակով մինչեւ երկու ամսով հետաձգվել է ««Պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության եւ օգտագործման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը հեղինակել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը:
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը հունվարի 30-ին Ազգային ժողովում հանդիպել է Երեւանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի հետ: Քննարկվել են Երեւան քաղաքի զարգացմանը վերաբերող բազմաթիվ հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել հանրային տրանսպորտի բարելավման եւ երթեւեկության բեռնաթափման խնդրին: Քննարկվել են վերջ...

Legislative initiative aimed at prevention and ban of films containing criminal sub-cultural campaign and audiovisual programmes
In 2020, the Executive distinctly recorded the with amendments and addenda made in the RA Criminal Code the negative influence of the criminal sub-culture on the public security, on the co-compulsory rules of the behaviour established by the state.
The Executive also recorded we should demonstrate comprehensive approach against grouping of criminal sub-culture, spreading the rules established by it and the rules of the recognize behavior, i.e. we take steps at practical, as well as legislative level. Artur Hovhannisyan said at the next sitting of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport on January 30, presenting in the first reading the draft law on Making Addenda to the law on Audiovisual Media. The authors of the initiative are the deputies of the NA Civil Contract Faction Alen Simonyan and Artur Hovhannisyan.
The authors of the initiative especially considered important to prevent and ban the films containing criminal sub-culture campaign and audiovisual programmes, as much the legislation and the technologies allow at this moment. “They contain vulgarity, blasphemy, deny the universal norm of morality and promote immoral lifestyle, downplay the role of education and upbringing, boost the spreading of subculture manners, ways of behavior and speaking in the society, making romantic the characters and lifestyle,” the rapporteur said, detailing that often the minors wish to imitate characters with criminal sub-culture, which negatively reflect on them.
It is proposed to set that the films containing criminal subculture campaign and the audiovisual programmes can be broadcast during the period from 24:00 – 6:00.
The regulating state body sets the criteria of defining such programmes.
The MPs, in general, positively assessed the legislative initiative, emphasized the prevention of broadcasting the films, soap operas containing criminal sub-culture campaign or the audiovisual programmes. A number of proposals and remarks were presented, which the authors will debate during the period from the first to the second reading.
In her co-speech the MP Hasmik Hakobyan noted that the need of the initiative was long overdue. She highlighted the adoption of the draft.
“I think that we should ban in all possible environments and planes and ban any revelation and spreading of criminal subculture, taking into consideration also the fact that the criminal culture, in essence, is a phenomenon undermining the bases of the state, it is typical mainly to the post-Soviet countries. Finally, the Republic of Armenia should to get rid of the reprehensible phenomena that destroy the state and have nothing to do with the state. If even those steps have a purpose of political message, we should go in that direction. The Republic of Armenia is a country, where it is not allowed to show with public multiplex ‘heist’ films, to shoot romanticized programmes about criminal world, etc,” Artur Hovhannisyan stressed, summing up the debate.
The Committee endorsed the draft. It will be proposed to include in the draft agenda of the NA upcoming next sittings.
The RA Deputy Minister of High-Tech Industry Avet Poghosyan presented the positive opinion of the Government on the initiative.
The draft law authored by the deputy of the NA Armenia Faction on Making Amendments and Addenda to the RA law on Preservation and Use of the Immovable Monuments of History and Culture and Historical Environment was postponed up two months for revising it.
30.01.2024
RA NA Civil Contract Faction Meets with Tigran Avinyan
On January 30, the RA NA Civil Contract Faction met with the Mayor of Yerevan Tigran Avinyan in the National Assembly.Numerous issues on the development of the city of Yerevan were discussed. Reference was made to the improvement of the transport and the problem of the traffic handling. Issues regar...
Initiative on amendment of Vocational Education and Training system debated at NA Standing Committee
The system of the Vocational Education and Training (VET) is completely changed by the initiative: the name of the law is complied with the international criteria. The type of the educational institutions unified, proposing instead of college and vocational high school one kind – the possibility of ...