2020 թվականին օրենսդիրը ՀՀ քրեական օրենսգրքում կատարված փոփոխություններով եւ լրացումներով հստակ արձանագրել է քրեական ենթամշակույթի բացասական ազդեցությունը հասարակական անվտանգության, պետության կողմից սահմանված վարքագծի համապարտադիր կանոնների պահպանման վրա:
Օրենսդիրը նաեւ արձանագրել էր, որ քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման, դրա կողմից սահմանված ու ճանաչված վարքագծի կանոնների տարածման դեմ պետք է դրսեւորել համակողմանի մոտեցում, այսինքն՝ պետք է քայլեր ձեռնարկել ինչպես գործնական, այնպես էլ օրենսդրական մակարդակում: Այս մասին ասել է Արթուր Հովհաննիսյանը՝ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հունվարի 30-ի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Նախաձեռնության հեղինակներն են ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Ալեն Սիմոնյանը եւ Արթուր Հովհաննիսյանը:
Նախաձեռնության հեղինակները հատկապես կարեւոր են համարել  կանխարգելել եւ արգելել քրեական ենթամշակույթի քարոզ պարունակող ֆիլմերն ու տեսալսողական հաղորդումները, որքանով որ այս պահին թույլ են տալիս օրենսդրությունը եւ տեխնոլոգիաները: «Դրանք պարունակում են գռեհկաբանություն, հայհոյախոսություն, ժխտում են բարոյականության համընդհանուր նորմերը եւ քարոզում են անբարո ապրելակերպ, նսեմացնում են կրթության ու դաստիարակության դերը, նպաստում են քրեական ենթամշակույթի բարքերի, վարվելաձեւերի, խոսելաձեւերի տարածմանը հասարակության մեջ, հանցագործ կերպարների եւ կենսակերպի ռոմանտիզացմանը»,- ասել է զեկուցողը՝ մանրամասնելով, որ հաճախ անչափահասները քրեական ենթամշակույթ կրող անձանց կերպարները կրկնօրինակելու ցանկություն են ունենում, ինչն էլ բացասաբար է անդրադառնում նրանց վրա:
Առաջարկվում է սահմանել, որ քրեական ենթամշակույթի քարոզ պարունակող ֆիլմերն ու տեսալսողական հաղորդումները կարող են եթեր հեռարձակվել ժամը 24:00-6:00-ն ընկած ժամանակահատվածում:
Նման հաղորդումների որոշման չափորոշիչները սահմանում է կարգավորող պետական մարմինը:
Պատգամավորներն ընդհանուր առմամբ դրական են գնահատել օրենսդրական նախաձեռնությունը, կարեւորել քրեական ենթամշակույթի քարոզ պարունակող ֆիլմերի, սերիալների կամ տեսալսողական հաղորդումների հեռարձակման կանխարգելումը: Ներկայացվել են մի շարք առաջարկներ եւ դիտողություններ, որոնք հեղինակները կքննարկեն առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում:
Հարակից ելույթում պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանը նշել է, որ նախաձեռնության կարիքը վաղուց էր հասունացել: Նա կարեւորել է նախագծի ընդունումը:
«Ես կարծում եմ, որ մենք պետք է հնարավոր բոլոր միջավայրերում եւ հարթություններում կանխարգելենք եւ արգելենք քրեական ենթամշակույթի որեւէ դրսեւորում եւ տարածում՝ հաշվի առնելով նաեւ այն հանգամանքը, որ քրեական մշակույթը, ըստ էության, պետության հիմքերը խարխլող երեւույթ է, այն հատուկ է հիմնականում հետխորհրդային երկրներին: Հայաստանի Հանրապետությունը վերջապես պետք է ձերբազատվի պախարակելի, պետությունը քայքայող, պետության հետ կապ չունեցող երեւույթներից: Անգամ եթե այդ քայլերն ունեն քաղաքական մեսիջի նպատակ, մենք պետք է գնանք այդ ուղղությամբ: Հայաստանի Հանրապետությունը մի երկիր է, որտեղ չի կարելի հանրային մուլտիպլեքսով «գողական» ֆիլմեր ցույց տալ, հանցագործ աշխարհի մասին ռոմանտիզացված հաղորդումներ նկարել եւ այդպես շարունակ»,- ամփոփելով քննարկումը՝ շեշտել է Արթուր Հովհաննիսյանը:
Կառավարության դրական կարծիքը նախաձեռնության վերաբերյալ ներկայացրել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ավետ Պողոսյանը:
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել նախագծին: Այն կառաջարկվի ընդգրկել ԱԺ առաջիկա հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում:
Լրամշակման նպատակով մինչեւ երկու ամսով հետաձգվել է ««Պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության եւ օգտագործման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը հեղինակել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը:
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը հունվարի 30-ին Ազգային ժողովում հանդիպել է Երեւանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի հետ: Քննարկվել են Երեւան քաղաքի զարգացմանը վերաբերող բազմաթիվ հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել հանրային տրանսպորտի բարելավման եւ երթեւեկության բեռնաթափման խնդրին: Քննարկվել են վերջ...

В 2020 г. внесенными в Уголовный кодекс РА изменениями и дополнениями законодатель четко зафиксировал негативное влияние криминальной субкультуры на общественную безопасность, соблюдение установленных государством обязательных норм поведения.
Законодатель также констатировал, что против распространения криминальной субкультурной группировки, определенных и признанных ею норм поведения следует применять комплексный подход, т.е. предпринимать шаги как на практическом, так и законодательном уровне. Об этом заявил А.Ованнисян, представивший 30 января к обсуждению в первом чтении на очередном заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта проект о внесении дополнений в закон «Об аудиовизуальных медиа». Авторами инициативы являются депутаты НС от фракции "Гражданский договор" А.Симонян и А.Ованнисян.
Авторы инициативы посчитали особенно важным предотвращение и запрет фильмов и аудиовизуальных передач, содержащих пропаганду криминальной субкультуры, насколько это позволяет на данный момент законодательство и технологии. «Они содержат пошлость, вульгарность, отрицают общечеловеческие нормы морали и пропагандируют аморальный образ жизни, принижают роль образования и воспитания, способствуют распространению в обществе морали, нравов и лексики криминальной субкультуры, романтизируют криминальных деятелей и образ их жизни", - подчеркнул докладчик, уточнив, что зачастую у несовершеннолетних возникает желание копировать образы людей криминальной субкультуры, что негативно влияет на них.
Предлагается установить, что фильмы и аудиовизуальные передачи, содержащие пропаганду криминальной субкультуры, могут транслироваться с 24:00 до 06:00 часов.
Критерии определения таких передач определяются регулирующим государственным органом.
В целом депутаты положительно оценили законодательную инициативу, подчеркнули недопущение показа в эфир фильмов, сериалов или аудиовизуальных передач, содержащих пропаганду криминальной субкультуры. Представлен ряд предложений и замечаний, которые авторы обсудят в период между первым и вторым чтениями.
Содокладчик А.Акопян в своем выступлении отметила, что необходимость в этой инициативе назрела давно. Она подчеркнула важность принятия проекта.
«Я считаю, что мы должны предотвратить и запретить любое проявление и распространение криминальной субкультуры во всех возможных средах и измерениях, учитывая, что криминальная культура – ​​это, по сути, явление, подрывающее устои государства, что специфично в основном для постсоветских стран. Республика Армения должна, наконец, избавиться от предосудительных явлений, разрушающих государство и не имеющих к государству никакого отношения. Даже если эти шаги преследуют цель политического месседжа, нам следует идти в этом направлении. Республика Армения – страна, где нельзя показывать в общественном мультиплексе «воровские» фильмы, снимать передачи, романтизирующие криминальный мир, и т.д.", - подчеркнул А.Ованнисян, подытоживая обсуждение.
Положительное мнение правительства по инициативе представил заместитель министра высокотехнологичной промышленности РА А.Погосян.
Комиссия дала положительное заключение по проекту, будет   предложено включить его в проект повестки дня предстоящих очередных заседаний НС.
Проект о внесении изменений и дополнений в закон "Об охране и использовании недвижимых памятников истории и культуры и исторической среды", в авторстве депутата фракции "Армения" Л.Галстян, отложен для доработки на срок до двух месяцев.
30 января в НС фракция "Гражданский договор" встретилась с мэром Еревана Т.Авиняном.Обсуждены многочисленные вопросы, связанные с развитием города Еревана.Рассмотрена проблема улучшения общественного транспорта и разгрузки дорожного движения. Обсуждалась работа по уборке снега, проводимая в столице ...