Ավստրիայի խորհրդարանականները հյուրընկալվել են Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովում
Երախտագիտություն եմ հայտնում Ավստրիայի խորհրդարանին Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի իրականացրած էթնիկ զտումը դատապարտող բանաձեւը հոկտեմբերին միաձայն ընդունելու համար: Բազմաթիվ պատգամավորներ հանդես են եկել Ադրբեջանին դատապարտող ելույթներով՝ կոչ անելով Ավստրիայի Դաշնային կառավարությանը սատարել Հայաստանին եւ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ժողովրդին: Հունվարի 17-ին Ավստրիայի Ազգային խորհրդի պատվիրակությանը խորհրդարանում հյուրընկալելիս այս մասին ընդգծել է ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ռուստամ Բաքոյանը:
Բանաձեւն անդրադառնում է տարբեր միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների՝ ազատ եւ անխոչընդոտ, երկարատեւ մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ ապահովելուն, ինչպես նաեւ ԼՂ մշակութային արժեքների եւ եկեղեցիների համապարփակ պաշտպանությանը: Այս համատեքստում պատգամավորը տեղեկացրել է, որ ընդամենը երկու օր առաջ ադրբեջանական յութուբյան ալիքներից մեկում հրապարակված տեսանյութում, որը նկարահանվել է ԼՂ Հաթերք գյուղում, երեւում է, որ գյուղի ինքնապաշտպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրը եւ շրջակա գերեզմանոցը ենթարկվել են վանդալիզմի: Նա հավաստիացրել է, որ նման տեսանյութերը, ցավոք, բազմաթիվ են: Ռուստամ Բաքոյանը կարեւորել է եվրոպական երկրների, այդ թվում՝ Ավստրիայի կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ ճնշումներ գործադրելը եւ պատժամիջոցներ կիրառելը, ինչի արդյունքում այդ պետությունը կհրաժարվի Հայաստանի նկատմամբ հարձակողական մտադրություններից եւ ագրեսիվ գործողություններից:
Ավստրիայի Ազգային խորհրդի «Կանաչներ» խմբակցության անդամ Էվա Էռնստ Ձիձիչը համոզմունք է հայտնել, որ վերոնշյալ բանաձեւն առաջինը չէր եւ վերջինը չի լինելու, քանի որ Հայաստանում իրավիճակը շարունակում է բարդ մնալ նաեւ մարդասիրական խնդիրների տեսանկյունից, որի շրջանակում Ավստրիան հետագայում ավելի շատ անելիք կունենա:
Վերը նշված բանաձեւը հանդես է գալիս նաեւ Հայաստանին անհրաժեշտ միջոցների տրամադրման օգտին՝ հումանիտար իրավիճակի հետագա կայունացման նպատակով: Այս առումով հանձնաժողովի փոխնախագահը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներին օժանդակելու ծրագրերը, նշել, որ ՀՀ կառավարությունը կարճաժամկետ ծրագրերով խնդիրները լուծել է, սակայն միջնաժամկետ եւ երկարաժամկետ կտրվածքով ժողովրդավար երկրների աջակցության կարիքն ունի:
Հանձնաժողովի անդամներ Արթուր Հովհաննիսյանը, Մարինա Ղազարյանը եւ Տիգրան Պարսիլյանն անդրադարձել են տարածաշրջանային եւ անվտանգային խնդիրներին, երկկողմ մշակութային ու տնտեսական կապերի ակտիվացմանը: Կարեւորվել է Ավստրիայի աջակցությունը վիզաների ազատականացման գործընթացում: «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանն ընդգծել է, որ մեր երկիրը 2018 թվականից հետո ընտրել է ժողովրդավարության ճանապարհը, եւ այս իմաստով եվրոպական ինտեգրումն ու եվրոպական քաղաքակրթությունը Հայաստանում զարգացնելը մեզ համար կենսական նշանակություն ունի: Ըստ նրա՝ Հայաստանի համար ժողովրդավարությունը նաեւ անվտանգության գործոն է: Այս համատեքստում ընդգծվել է եվրոպական երկրների աջակցությունն անվտանգային, տնտեսական եւ ժողովրդավարության հարցերում:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաեւ փոխադարձ այցերի ակտիվացմանը, ժողովրդավար երկրների լավագույն փորձի ուսումնասիրությանն ու  տեղայնացմանը: Կարեւորվել է երկու խորհրդարանների համանման հանձնաժողովների սերտ համագործակցությունը:
Վերջին տարիներին ակտիվացել են Հայաստանի եւ Ավստրիայի խորհրդարանների հարաբերությունները. Սարգիս Խանդանյան
Վերջին տարիներին ակտիվացել են Հայաստանի եւ Ավստրիայի խորհրդարանների հարաբերությունները, շփումները: Արդյունավետ է համագործակցությունը տարբեր միջազգային հարթակներում: Ողջունելով Հայաստան այցելած Ավստրիայի Ազգային խորհրդի պատվիրակությանը` ասել է Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժ...
Հայաստանի եւ Ավստրիայի միջեւ հարաբերությունները հաստատվել են 1992 թվականի հունվարին, եւ այդ ժամանակաշրջանից դրանք դինամիկ զարգանում են: Այս մասին հունվարի 17-ին ասել է ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ավստրիա բարեկամական խմբի ղեկավար Շիրակ Թորոսյանը՝ Ավստրիայի Ազգային խորհրդի պատգամավորների հետ հանդիպմանը: «Ուզում եմ...
Ավստրիայի Ազգային խորհրդի պատվիրակությունն այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
Հայաստան ժամանած Ավստրիայի Ազգային խորհրդի պատգամավոր Էվա Էռնստ Ձիձիչի գլխավորած  պատվիրակությունը ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ավստրիա բարեկամական խմբի ղեկավար Շիրակ Թորոսյանի ուղեկցությամբ հունվարի 17-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Հյուրերը ծաղիկներ են խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատա...

Парламентарии Австрии – в Постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам
“Выражаю признательность парламенту Австрии за единогласное принятие в октябре резолюции, осуждающей этническую чистку Азербайджаном народа Нагорного Карабаха. Многие депутаты выступили с речами, осуждающими Азербайджан, призывающими федеральное правительство Австрии поддержать Армению и насильственно перемещенных лиц из Нагорного Карабаха”, - подчеркнул заместитель председателя Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Р.Бакоян, принимая 17 января в парламенте делегацию Национального совета Австрии.
В резолюции речь об обеспечении долгосрочного свободного и беспрепятственного доступа различных международных гуманитарных организаций в Нагорный Карабах, а также всесторонней защите культурных ценностей и церквей НК. В этом контексте депутат проинформировал, что лишь два дня назад на опубликованном на одном из азербайджанских YouTube-каналов видео, снятом в селе Атерк Нагорного Карабаха, видно, что мемориальный комплекс, посвященный жертвам самообороны селения, и прилегающее к нему кладбище подверглись вандализму. Он заверил, что подобных видеоматериалов, к сожалению, множество. Р.Бакоян подчеркнул важность давления и санкций, введенных европейскими странами, в том числе Австрией, на Азербайджан, в результате чего это государство откажется от своих агрессивных намерений и действий против Армении.
Член фракции “Зеленые” Национального совета Австрии Эва Эрнст Дзидзич выразила уверенность, что вышеупомянутая резолюция не первая и не будет последней, так как ситуация в Армении остается сложной также с точки зрения гуманитарных вопросов, в рамках которых Австрии в будущем предстоит сделать больше.
Вышеуказанная резолюция также выступает за предоставление Армении необходимых средств для дальнейшей стабилизации гуманитарной ситуации. В этой связи зампредседателя комиссии представил программы содействия нашим соотечественникам, насильственно переселенным из НК, отметил, что Правительство РА решило проблемы краткосрочными планами, однако нуждается в поддержке демократических стран в среднесрочной и долгосрочный перспективе.
Члены комиссии А.Ованнисян, М.Казарян и Т.Парсилян обратились к проблемам региона и безопасности, активизации двусторонних культурных и экономических связей. Особо выделена важность поддержки Австрии в процессе либерализации визового режима. Секретарь фракции “Гражданский договор” А.Ованнисян подчеркнул, что наша страна после 2018 г. выбрала путь демократии, и в этом смысле для нас жизненно важно развитие евроинтеграции и европейской цивилизации в Армении. По его словам, демократия также фактор безопасности РА. В этом контексте подчеркнуто содействие европейских стран в вопросах безопасности, экономики и демократии.
На встрече также затронуты активизация взаимных визитов, изучение и локализация успешного опыта демократических стран. Подчеркнута важность тесного   сотрудничества аналогичных комиссий двух парламентов.
С.Ханданян: “Отношения между парламентами Армении и Австрии в последние годы активизировались”
“В последние годы отношения, контакты между парламентами Армении и Австрии активизировались. Сотрудничество на различных международных площадках эффективно. Приветствуя делегацию Национального совета Австрии, посетившую Армению”, - отметил председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям С.Ханд...
“Отношения между Арменией и Австрией установлены в январе 1992 г., и с тех пор динамично развиваются”, - отметил руководитель группы дружбы НС Армения-Австрия Ш.Торосян на встрече 17 января с депутатами Национального совета Австрии.“Хотелось бы выразить признательность парламенту Австрии за его проа...
17 января прибывшая в Армению делегация во главе с депутатом Австрийского национального совета Эвой Эрнст Дзидзич в сопровождении руководителя группы дружбы НС Армения-Австрия Ш.Торосяна посетила мемориальный комплекс в Цицернакаберде.Гости возложили цветы к Вечному огню, увековечивающему жертв...