Ավստրիայի խորհրդարանականները հյուրընկալվել են Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովում
Երախտագիտություն եմ հայտնում Ավստրիայի խորհրդարանին Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի իրականացրած էթնիկ զտումը դատապարտող բանաձեւը հոկտեմբերին միաձայն ընդունելու համար: Բազմաթիվ պատգամավորներ հանդես են եկել Ադրբեջանին դատապարտող ելույթներով՝ կոչ անելով Ավստրիայի Դաշնային կառավարությանը սատարել Հայաստանին եւ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ժողովրդին: Հունվարի 17-ին Ավստրիայի Ազգային խորհրդի պատվիրակությանը խորհրդարանում հյուրընկալելիս այս մասին ընդգծել է ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ռուստամ Բաքոյանը:
Բանաձեւն անդրադառնում է տարբեր միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների՝ ազատ եւ անխոչընդոտ, երկարատեւ մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ ապահովելուն, ինչպես նաեւ ԼՂ մշակութային արժեքների եւ եկեղեցիների համապարփակ պաշտպանությանը: Այս համատեքստում պատգամավորը տեղեկացրել է, որ ընդամենը երկու օր առաջ ադրբեջանական յութուբյան ալիքներից մեկում հրապարակված տեսանյութում, որը նկարահանվել է ԼՂ Հաթերք գյուղում, երեւում է, որ գյուղի ինքնապաշտպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրը եւ շրջակա գերեզմանոցը ենթարկվել են վանդալիզմի: Նա հավաստիացրել է, որ նման տեսանյութերը, ցավոք, բազմաթիվ են: Ռուստամ Բաքոյանը կարեւորել է եվրոպական երկրների, այդ թվում՝ Ավստրիայի կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ ճնշումներ գործադրելը եւ պատժամիջոցներ կիրառելը, ինչի արդյունքում այդ պետությունը կհրաժարվի Հայաստանի նկատմամբ հարձակողական մտադրություններից եւ ագրեսիվ գործողություններից:
Ավստրիայի Ազգային խորհրդի «Կանաչներ» խմբակցության անդամ Էվա Էռնստ Ձիձիչը համոզմունք է հայտնել, որ վերոնշյալ բանաձեւն առաջինը չէր եւ վերջինը չի լինելու, քանի որ Հայաստանում իրավիճակը շարունակում է բարդ մնալ նաեւ մարդասիրական խնդիրների տեսանկյունից, որի շրջանակում Ավստրիան հետագայում ավելի շատ անելիք կունենա:
Վերը նշված բանաձեւը հանդես է գալիս նաեւ Հայաստանին անհրաժեշտ միջոցների տրամադրման օգտին՝ հումանիտար իրավիճակի հետագա կայունացման նպատակով: Այս առումով հանձնաժողովի փոխնախագահը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներին օժանդակելու ծրագրերը, նշել, որ ՀՀ կառավարությունը կարճաժամկետ ծրագրերով խնդիրները լուծել է, սակայն միջնաժամկետ եւ երկարաժամկետ կտրվածքով ժողովրդավար երկրների աջակցության կարիքն ունի:
Հանձնաժողովի անդամներ Արթուր Հովհաննիսյանը, Մարինա Ղազարյանը եւ Տիգրան Պարսիլյանն անդրադարձել են տարածաշրջանային եւ անվտանգային խնդիրներին, երկկողմ մշակութային ու տնտեսական կապերի ակտիվացմանը: Կարեւորվել է Ավստրիայի աջակցությունը վիզաների ազատականացման գործընթացում: «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանն ընդգծել է, որ մեր երկիրը 2018 թվականից հետո ընտրել է ժողովրդավարության ճանապարհը, եւ այս իմաստով եվրոպական ինտեգրումն ու եվրոպական քաղաքակրթությունը Հայաստանում զարգացնելը մեզ համար կենսական նշանակություն ունի: Ըստ նրա՝ Հայաստանի համար ժողովրդավարությունը նաեւ անվտանգության գործոն է: Այս համատեքստում ընդգծվել է եվրոպական երկրների աջակցությունն անվտանգային, տնտեսական եւ ժողովրդավարության հարցերում:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաեւ փոխադարձ այցերի ակտիվացմանը, ժողովրդավար երկրների լավագույն փորձի ուսումնասիրությանն ու  տեղայնացմանը: Կարեւորվել է երկու խորհրդարանների համանման հանձնաժողովների սերտ համագործակցությունը:
Վերջին տարիներին ակտիվացել են Հայաստանի եւ Ավստրիայի խորհրդարանների հարաբերությունները. Սարգիս Խանդանյան
Վերջին տարիներին ակտիվացել են Հայաստանի եւ Ավստրիայի խորհրդարանների հարաբերությունները, շփումները: Արդյունավետ է համագործակցությունը տարբեր միջազգային հարթակներում: Ողջունելով Հայաստան այցելած Ավստրիայի Ազգային խորհրդի պատվիրակությանը` ասել է Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժ...
Հայաստանի եւ Ավստրիայի միջեւ հարաբերությունները հաստատվել են 1992 թվականի հունվարին, եւ այդ ժամանակաշրջանից դրանք դինամիկ զարգանում են: Այս մասին հունվարի 17-ին ասել է ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ավստրիա բարեկամական խմբի ղեկավար Շիրակ Թորոսյանը՝ Ավստրիայի Ազգային խորհրդի պատգամավորների հետ հանդիպմանը: «Ուզում եմ...
Ավստրիայի Ազգային խորհրդի պատվիրակությունն այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
Հայաստան ժամանած Ավստրիայի Ազգային խորհրդի պատգամավոր Էվա Էռնստ Ձիձիչի գլխավորած  պատվիրակությունը ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ավստրիա բարեկամական խմբի ղեկավար Շիրակ Թորոսյանի ուղեկցությամբ հունվարի 17-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Հյուրերը ծաղիկներ են խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատա...

Austrian parliamentarians hosted by Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs
I express my gratitude to the Austrian Parliament for unanimously adopting the resolution condemning the ethnic cleansing carried out by Azerbaijan against the people of Nagorno-Karabakh in October. Many MPs gave speeches condemning Azerbaijan, calling on the Federal Government of Austria to support Armenia and the forcibly displaced people from Nagorno-Karabakh. On January 17, while hosting the delegation of the National Council of Austria in the Parliament, the Deputy Chair of the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Rustam Bakoyan underlined this.
The resolution addresses the provision of free, unimpeded and long-term access of various international humanitarian organizations to Nagorno-Karabakh, as well as the comprehensive protection of the cultural values and churches of Nagorno-Karabakh. In this context, the deputy informed that just two days ago, in a video published on one of the Azerbaijani YouTube channels, which was filmed in Haterk village of Nagorno-Karabakh, it can be seen that the memorial complex eternalizing the memory of self-defense victims of the village and the surrounding cemetery were vandalized. He assured that such videos are unfortunately numerous. Rustam Bakoyan emphasized the pressure and sanctions imposed by the European countries, including Austria, on Azerbaijan, as a result of which that state will renounce its aggressive intentions and aggressive actions against Armenia.
The member of the Greens Faction of the National Council of Austria Ewa Ernst-Dziedzic expressed her conviction that the above-mentioned resolution was not the first and will not be the last, because the situation in Armenia remains difficult from the viewpoint of humanitarian issues, within the framework of which Austria will have more to do in the future.
The above-mentioned resolution is also in favor of providing the necessary funds to Armenia in order to further stabilize the humanitarian situation. In this regard, the Deputy Chair of the Committee presented the programmes to support our compatriots forcibly displaced from Nagorno-Karabakh, noted that the RA Government had solved the problems with short-term plans, but needs the support of democratic countries in the medium and long-term basis.
The members of the Committee Arthur Hovhannisyan, Marina Ghazaryan and Tigran Parsilyan addressed the regional and security issues, the activation of bilateral cultural and economic ties. Austria’s support in the process of visa liberalisation has become important. The Secretary of the Civil Contract Faction Arthur Hovhannisyan underscored that our country has chosen the path of democracy after 2018, and in this sense, developing European integration and European civilization in Armenia is vital for us. According to him, democracy is also a security factor for Armenia. In this context, the support of the European countries in security, economic and democracy matters was emphasized.
During the meeting, they touched upon the activation of mutual visits, the study and localization of the best practices of democratic countries as well. The close cooperation of the similar Committees of the two Parliaments has become important.
Sargis Khandanyan: Relations between Parliaments of Armenia and Austria activated in recent years
The relations, the contacts between the parliaments of Armenia and Austria activated in recent years. The cooperation on different international platforms is effective. The Chair of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly Sargis Khandanyan said, welcoming the delegation ...
The relations between Armenia and Austria were established in January 1992, and from that period they are dynamically developing. On January 17, the Head of the RA NA Friendship Group Armenia-Austria Shirak Torosyan said this at the meeting with the Members of the National Council of Austria.“I woul...
Delegation of National Council of Austria Visits Tsitsernakaberd Memorial Complex
On January 17, the delegation led by the Member of the National Council of Austria Ewa Ernst-Dziedzic arrived in Armenia visited Tsitsernakaberd Memorial Complex accompanied by the Head of the RA NA Friendship Group Armenia-Austria Shirak Torosyan. The guests laid flowers at the Eternal Fire perpetu...