ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը հունվարի 10-ին բանկային համակարգի բարեփոխումներին միտված աշխատանքային քննարկում էր կազմակերպել: Հանդիպմանը մասնակցել են ընդդիմադիր եւ իշխանական պատգամավորները, ԿԲ նախագահը, տեղակալները, ԿԲ խորհրդի անդամները եւ ոլորտի պատասխանատուները:
Առանցքում եղել են բանկային սակագների, թվայնացման, կրիպտոարժույթների եւ ֆինանսական համակարգի այլ հարցեր:
Գեւորգ Պապոյանը հայտնել է, որ վերոնշյալ ուղղությունների վերանայումը վաղուց անհրաժեշտություն է եղել, իսկ հիմքում նորօրյա տնտեսական զարգացումներին համընթաց քայլելու պահանջն է:
Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանն էլ փաստել էր, որ երկրի գլխավոր դրամատան համար խիստ կարեւոր են այն ազդակները, որոնք ԱԺ պատգամավորները ստանում են քաղաքացիներից եւ փոխանցում իրենց:
Քննարկումներն ընթացել են երեք հիմնական ուղղությամբ:
Ներկայացնելով բանկային սակագների հատվածը` Կենտրոնական բանկի ֆինանսական կայունության եւ կարգավորման դեպարտամենտի տնօրեն Գարեգին Գեւորգյանը նշել է, որ վճարային քարտերի դաշտում կան մի քանի զարգացումներ: «Մասնավորապես, վճարային քարտերով, ֆիզիկական POS տերմինալներով եւ վիրտուալ տերմինալներով գործարքների քանակն աճել է ե'ւ ծավալային, ե'ւ քանակային առումով: Կանխիկացման եղանակով վճարումների քանակը չի աճել: Սա բավականին դրական տեղաշարժ է: Ծախսերի հիմնական բեռն ընկել է սուպերմարկետների, սննդի կետերի, հյուրանոցների եւ առողջապահության ոլորտի վրա: Ֆիզիկական POS տերմինալների ցանցն ընդլայնելու ուղղությամբ մեծ աշխատանքներ են տարվել»,- հայտնել է Գարեգին Գեւորգյանը:
Խոսելով անկանխիկ գործարքների մասին` զեկուցողը նշել է, որ դրանց սակագները եւս նվազել են: 2021 թվականի համեմատությամբ միջին սակագինը 1,43 տոկոսից նվազել է 1,33 տոկոսի, բայց ցանկալի արդյունքը դեռեւս չի արձանագրվել:
Անդրադառնալով սոցիալական հարցերին` Գարեգին Գեւորգյանը նշել է, որ գյուղական բնակչության գերակշռող մասի համար POS տերմինալի հասանելիությունն ապահովված է: Զեկուցողը հայտնել է, որ 1000-ից ավելի բնակիչ ունեցող բոլոր գյուղերում POS տերմինալներ արդեն իսկ տեղադրված են: Փոքր գյուղերում պատկերն այլ է, պատճառը տնտեսվարող սուբյեկտների ու նրանց դիմումների բացակայությունն է:
Բանախոսի խոսքով էապես ավելացել է կենսաթոշակառուների կողմից քարտերի օգտագործումն ու թոշակների անկանխիկ ստացումը: 2023 թվականին «cash back» ծրագրի շրջանակում կենսաթոշակառուներին մոտ 2,3 մլրդ դրամ է վերադարձվել բանկերի կողմից:
Խոսվել է նաեւ կրիպտոարժույթների եւ ակնթարթային արագության փոխանցումների մասին: Զեկուցողն արձանագրել է, որ ՀՀ ռեզիդենտների միջեւ դրամով փոխանցումների 91 տոկոսն անվճար է տեղի ունեցել ու նշել, որ սա շատ կարեւոր առաջընթաց է: Ֆիզիկական անձանց տրամադրվող բանկային ծառայությունների սակագները միջինում չեն փոխվել, դրանց մեծ մասը տրամադրվել է անվճար:
Գարեգին Գեւորգյանի խոսքով չնայած մշակույթի ձեւավորմանը` անկանխիկ վճարումները դեռ համատարած չեն:
Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը գործընկերներին հայտնել է, որ ավտոկայանատեղիի համար անկանխիկ դրամով վճարելու պարագայում խնդիրներ են առաջանում: Գեւորգ Պապոյանը հետաքրքրվել է նաեւ ArCa քարտերի գրավչությունը բարձրացնելու հնարավորությամբ ու այն թվային ցուցանիշով, որ մեր երկրում 20-24 հազար POS տերմինալ դեռեւս չի օգտագործվում: Պատգամավորը հարցրել է` ի՞նչ պետք է անել խնդիրը լուծելու նպատակով:
ԿԲ նախագահի տեղակալ Հովհաննես Խաչատրյանը նշել է, որ ArCa քարտերը հունվարի 1-ից չիպով են դառնալու, դրանք շուտով կհայտնվեն NFC համակարգում, ինչը դրանք ավելի մրցունակ կդարձնի: POS տերմինալների չօգտագործման մասով էլ նշվել է, որ կետերը բացահայտելու համար աշխատանքներ են տարվում: Կրթելու, համոզելու եւ կամ վարչարարություն իրականացնելու աշխատանքներ են տարվում ՊԵԿ-ի հետ, որպեսզի անկանխիկի համարժեքությունը համատարած լինի:
Պատգամավորները հարցեր են ուղղել ԿԲ ներկայացուցիչներին, որոնք ի թիվս այլ հարցերի վերաբերել են դրամական փոխանցումներին ու դրանց սակագներին, անկանխիկ գնումների համար գանձվող միջնորդավճարներին, ոլորտի շրջանառությանը, ստվերի դեմ պայքարին, բանկերի վարած քաղաքականությանը, թվայնացմանը եւ դրա ռազմավարությանը:

On January 10, the Chair of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan organized a work debate aimed at the reforms of the banking system. The opposition and government deputies, the Governor of the Central Bank, the Deputy Governors, the members of the Central Bank Board and the officials of the sector attended the meeting.
Banking tariffs, digitalization, cryptocurrencies and other issues of the financial system were the focus of the meeting.
Gevorg Papoyan said that the review of the above-mentioned directions had been necessary for a long time, and the basis is the demand to keep up with the modern economic developments.
The Governor of the Central Bank Martin Galstyan stated in his turn that the impulses that the NA deputies receive from the citizens and transmit to them are very important for the Central Bank.
The debates were held in three main directions.
Introducing the sector of banking tariffs, the Director of the Financial System Stability and Regulation Directorate of the Central Bank Garegin Gevorgyan noted that there are several developments in the field of payment cards.
Speaking about non-cash transactions, the rapporteur mentioned that their tariffs have also decreased. Compared to 2021, the average tariff has decreased from 1.43% to 1.33%, but the desired result has not yet been recorded.
Touching upon the social issues, Garegin Gevorgyan pointed out that access to the point of sale (POS) terminal is ensured for the majority of the rural population. The rapporteur stated that POS terminals are already installed in all the villages with more than 1.000 inhabitants. In small villages, the picture is different, the reason is the lack of business entities and their applications.
According to the speaker, the use of cards by pensioners and receiving cashless pensions has significantly increased. In 2023, banks returned about 2.3 billion AMD to pensioners within the framework of the cash back programme.
Cryptocurrencies and instant speed transfers were also debated. The rapporteur noted that 91% of AMD transfers between the RA residents were free of charge and noted that this is a very important progress. The tariffs of banking services provided to natural persons did not change on average, most of them were provided free of charge.
According to Garegin Gevorgyan, despite the formation of culture, non-cash payments are still not widespread.
The Chair of the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan informed his colleagues that problems arise in case of paying for the parking lot in cashless drams. Gevorg Papoyan also inquired about the possibility of increasing the attractiveness of ArCa cards and the numerical indicator that 20-24 thousand POS terminals are still not used in our country. The MP asked what should be done to solve the problem.
The Deputy Governor of the Central Bank Hovhannes Khachatryan noted that ArCa cards will be with a chip from January 1, they will soon appear in the NFC system, which will make them more competitive.
The deputies asked questions to the representatives of the Central Bank, which, among other issues, related to money transfers and their tariffs, service fees charged for non-cash purchases, the turnover of the sector, the fight against the shadow, the policy conducted by banks, digitalization and its strategy.