Կառավարությունն առաջարկում է ըստ մարզերի եւ ըստ տարիների աստիճանաբար կրճատել հիպոտեկային վարկի սպասարկման համար վարձու աշխատող հանդիսացող ֆիզիկական անձի կողմից վճարված տոկոսների գումարների չափով եկամտային հարկի վերադարձման համակարգի կիրառության շրջանակը:
ՀՀ հարկային օրենսգրքում լրացումներով սահմանվում է, որ 2027 թվականի հունվարի 1-ից հետո հիպոտեկային վարկերի մասով եկամտային հարկը չի վերադարձվի, եթե գույքը գտնվում է Երեւան քաղաքին հարակից` Արագածոտնի, Արարատի, Արմավիրի եւ Կոտայքի մարզերում, իսկ 2029 թվականի հունվարի 1-ից հետո` եթե գույքը գտնվում է այլ մարզերում: Սահմանափակումները չեն կիրառվի Կառավարության հաստատած ցանկում ներառված սահմանամերձ բնակավայրերում գտնվող կամ կառուցվող անշարժ գույքի համար:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանի տեղեկացմամբ վերջին փոփոխությունն էլ վերաբերում է վերադարձվող եկամտային հարկի եռամսյակային առավելագույն սահմանաչափին, որը գործող օրենսդրությամբ սահմանված է մինչեւ 1,5 մլն դրամի չափով: Նախագծով նախատեսվում է այն նվազեցնել` սահմանելով, որ վարկառուին եւ համավարկառուներին վերադարձման ենթակա եկամտային հարկի ընդհանուր գումարը յուրաքանչյուր եռամսյակի համար չի կարող գերազանցել 750 հազար դրամը:
Զեկուցողի խոսքով առաջարկվող փոփոխությունները հետադարձ ուժ չեն ունենալու: «Բոլոր այն քաղաքացիները, որոնք շահառու կամ մասնակից են դարձել այս համակարգին այդ պահին գործող կանոններով, կշարունակեն շահառու մնալ նույն պայմաններով մինչեւ հիպոտեկային վարկի գործողության ավարտը»,- մանրամասնել է Արման Պողոսյանը:
Փոխնախարարը հիշեցրել է, որ Երեւան քաղաքում 2025 թվականի հունվարի 1-ից հետո ստացվող վարկերի մասով այլեւս հիպոտեկային վարկերի սպասարկման տոկոսների վերադարձ չի կատարվի: Նշված ժամանակային սահմանափակումը չի կիրառվի միայն մինչեւ 2022 թվականի հունվարի 1-ը շինարարության թույլտվություն ստացած բազմաբնակարան բնակելի շենքից բնակարան գնելու գործարքների համար:
Ըստ Արման Պողոսյանի` նախագծի ընդունման նպատակն է խթանել մարզերում քաղաքաշինական եւ տնտեսական ակտիվությունը, զսպել հիպոտեկային վարկերի սպասարկման գծով վերադարձվող եկամտային հարկի գումարների աճը:
Փոխնախարարը պատասխանել է փոփոխությունների վերաբերյալ պատգամավորների հարցադրումներին ու մտահոգություններին: Կառավարության ներկայացուցիչը չի համաձայնել այն դիտարկմանը, թե նախագիծը հապճեպ է քննարկվում. այն քննարկվում է ութ ամսից ավելի:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Բաբկեն Թունյանը փաստել է, որ համակարգի ներդրման նպատակն ի սկզբանե չի եղել բնակարանային ապահովվածությունը, այլեւ` շինարարության ոլորտի զարգացումը: Պատգամավորի կարծիքով այն ոչ միայն խթանել է շինարարության աճը, հնարավորություն ընձեռել մարդկանց ձեռք բերելու բնակարան, այլ նաեւ նպաստել է ստվերի կրճատմանը: «Մենք պետք է հասկանանք, թե որտեղ է նպատակահարմար բնակարանաշինությունը կամ շենքերի շինարարությունը խթանել: Կարծում եմ` հարցի պատասխանը պետք է ստանանք քաղաքաշինության ոլորտում քաղաքականություն մշակող մարմնից»,- ընդգծել է Բաբկեն Թունյանը: Նա առաջարկել է պատգամավորներին ընդունել նախագիծը ներկայացված տարբերակով եւ մինչեւ երկրորդ ընթերցում շահագրգիռ մարմինների հետ քննարկել պատգամավորների առաջարկները:
Նախաձեռնությունն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` հունվարի 10-ի նիստում, ստացել դրական եզրակացություն:

Правительство предлагает постепенно, по областям и по годам, сократить сферу применения системы возврата подоходного налога к сумме процентов, уплачиваемых физическим лицом-наемным работником за обслуживание ипотечного кредита.
Дополнения в Налоговый кодекс РА предусматривают, что после 1 января 2027 г. подоходный налог по ипотечным кредитам не будет возвращен, если недвижимость находится в прилегающих к городу Еревану Арагацотнской, Араратской, Армавирской и Котайкской областях, а после 1 января 2029 г. – если имущество находится в других регионах страны. Ограничения не будут распространяться на недвижимое имущество, находящееся или строящееся в приграничных населенных пунктах, включенных в утвержденный правительством реестр.
По инициативе аргументированно выступил заместитель министра финансов РА А.Погосян.
По его словам, предлагаемые изменения не будут иметь обратной силы. "Все те граждане, которые стали бенефициарами или участниками этой системы по действовавшим на тот момент правилам, будут продолжать оставаться бенефициарами на тех же условиях до окончания срока действия ипотечного кредита", - пояснил А.Погосян.
Замминистра напомнил, что после 1 января 2025 г. проценты по ипотечным кредитам больше не будут возвращаться. Указанный срок не будет распространяться только на сделки по покупке квартиры в многоквартирном жилом доме, получившем разрешение на строительство до 1 января 2022 г.
По Погосяну, цель принятия проекта – содействие градостроительству и экономической активности в областях республики, сдерживание роста суммы подоходного налога, возвращаемого за обслуживание ипотечных кредитов.
Заместитель министра исчерпывающе ответил на вопросы депутатов по предлагаемым изменениям.
Заместитель председателя Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Б.Тунян отметил, что целью внедрения системы изначально являлось не обеспечение жильем, а развитие строительной сферы. По его словам, это не только стимулировало рост строительства, дало людям возможность приобретения квартиры, но и содействовало сокращению тени. “Следует понять, где целесообразнее стимулировать строительство жилья или зданий. Полагаю, ответ на вопрос мы должны получить от органа, разрабатывающего градостроительную политику", - подчеркнул Б.Тунян. Он предложил принять проект в представленном варианте и до второго чтения обсудить предложения депутатов с заинтересованными органами.
10 января инициатива обсуждалась в первом чтении на заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам с положительным заключением.